Chwała meksykańskim zakonnicom

literatura piękna
Prószyński i S-ka
2021-04-20
2021-04-20

"Chwała meksykańskim zakonnicom" Barbary Kwinta to opowieść o Emilii, młodej i pięknej kobiecie. W dniu swego ślubu dostaje list od zmarłej mamy (cudowny list - dodam tylko). Po jego przeczytaniu dziewczyna ucieka ze ślubu. Decyzja ta pociąga za sobą wiele komplikacji w życiu Emilki - z utratą pracy na czele. By nabrać dystansu i przemyśleć sprawy bohaterka jedzie do rodzinnego domu. Nawet nie przypuszcza, że na strychu, w walizkach po babci Zosi, czeka na nią nowy pomysł na życie...
Książkę chciałam przeczytać już od dłuższego czasu - w końcu kupiłyśmy ją do naszej biblioteki i mam! Jest to cudowna opowieść o życiu, odkrywaniu swojego miejsca w świecie, spełnianiu marzeń I o przyjaźni. O wytrwałości, niepoddawaniu się przeciwnościom. A także o krawiectwie😊 Bardzo podobał mi się ten wątek - chyba pierwszy raz spotkałam się w książce z piękną sztuką szycia.
Styl autorki także przypadł mi do gustu. Jest subtelny, przyjemny i ciepły. Książka jest i zabawna i wzruszająca❤ Polecam!

NIESAMOWICIE POGODNA I ROZCZULAJĄCA POWIEŚĆ.
Miód spłynął mi na serce. Uśmiałam się do bólu mięśni. Wciągnęłam się w historię miłosną.
Wiele tutaj sympatycznych bohaterów, do których łatwo się przywiązać i żal się z nimi rozstać gdy przechodzimy do ostatniej strony książki. Emilia na szczęście nie jest naiwną, niezdecydowaną lalą. Owszem miota się, raz ma z górki raz pod górkę jednak charyzmy jej nie jest brak.
Książka o tym ile siły, uporu należy mieć, żeby zrealizować swoją misję, swoje marzenia i o tym ile życie w zgodzie z naszym ja daje nam szczęścia i spokoju.
Idealna powieść na słabsze dnia, lekka a jednak mądra. Mam nadzieję, że autorka na tym nie poprzestanie.
PS: po tej powieści dziko zapragnęłam mieć własną, niepowtarzalną jaskółkę i inaczej spojrzałam na wyroby rzemieślnicze z duszą.

NIESAMOWICIE POGODNA I ROZCZULAJĄCA POWIEŚĆ.

"Chwała meksykańskim zakonnicom" Barbara Kwinta

Po ucieczce sprzed ołtarza, która spowodowała zwolnienie Emilii z ogromnej firmy krawieckiej, kobieta wyrusza do domu rodzinnego, by odwiedzić ojca i odsapnąć trochę od wielkomiejskiego trybu życia. W trakcie porządków na strychu splotem przypadków w ręce Emilki trafia walizka jej babci — krawcowej. Jeszcze nie wie, że pełna szkiców, krojów i pomysłów waliza otworzy furtkę do całkiem nowego etapu życia...
"Chwała meksykańskim zakonnicom" to książka, na jaką czekałem już bardzo długo. Taki pomysł, styl pisania, kreacja bohaterów to coś nieuchwytnego, wymykającego się raz po raz, aż tu proszę. Jestem pozytywnie zaskoczony.
Barbara Kwinta skomponowała uskrzydlającą, przyprawiającą o świetny nastrój opowieść o pasji, poświęceniu, rozkwitającej przyjaźni i miłości. Całość została doprawiona nutką humoru, który momentami przybiera czarną barwę.
Jest to historia, jakiej od czasu do czasu potrzeba każdemu czytelnikowi. Opowiedziane na kartach książki wydarzenia sprawiają, że odprężamy się, wyciszamy, zrzucamy z siebie ciężar całego dnia. A to wszystko w połączeniu z bezcennymi, niesamowicie "życiowymi" wskazówkami Cioci Dobrej Rady powoduje to, że odczuwamy niesłychaną radość i satysfakcję z tego, iż tak błyskotliwa książka trafiła w nasze ręce.
Jednak poza warstwą humorystyczną i obyczajową autorka przemyca między wierszami wartości, które być może pomogą czytelnikowi uwierzyć w siebie, nie poddawać się za szybko i docenić wsparcie osób bliskich — przyjaciół rodziny.
Mimo że "Chwała meksykańskim zakonnicom" jest powieścią pełną wzlotów i upadków, to Barbara Kwinta poprowadziła wszystko tak, jednocześnie nie plącząc nitek, że nie jest to historia smutna, ponura, melancholijna, a niesamowicie prędka, chciałoby się rzec, że energiczna. Jest to jedna z tych "ku pokrzepieniu serc".
Uważam, że autorka tą książką udowodniła, że jej warsztat literacki jest tak samo dobry, jak warsztat krawiecki Zofii.
⭐7/10

Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Autorce.

"Chwała meksykańskim zakonnicom" Barbara Kwinta

Książka fajna, lekka, pełna humoru. Nie raz uśmiałam się podczas czytania. :) Jest napisana lekko, zgrabnie. Fabuła - przemyślana, to widać. Lubię i doceniam, gdy autor/autorka ma w głowie ułożony plan, to procentuje.
Co jeszcze mogę powiedzieć... Świetnie mi się czytało tę książkę, nic się nie dłużyło, nic nie denerwowało. Spodobała mi się również relacja głównej bohaterki z jej wietnamską przyjaciółką. Taki dodatkowy smaczek (dosłownie). Podobało mi się również to, że sukces nie okazał się łatwy, bohaterka doświadczyła przeciwności, musiała ponownie obrać jakąś drogę, nauczyć się czegoś...
Podsumowując: udany debiut:) Czekam na następną część! Czekam!

"Wszystko jest bardzo niepewne,
I to właśnie mnie uspokaja."
Tove Jansson Zimą Muminków

Jeden list, szybka decyzja i wszystko staje na głowie.

"Dbaj o kondycję. Nigdy nie wiesz, kiedy będziesz musiała uciekać przed kataklizmem, który sama wywołałaś."

Emilia to prawdziwy wulkan nieprzemyślanych decyzji i kot spadający na cztery łapy.
Lubię koty.
Uparta, zawzięta osóbka.
Do tego sympatyczna i zaradna.

Ujmująca historia o dążeniu do celu i spełnianiu marzeń.
Klarowny, dowcipny język użyty przez Autorkę prowadzi naspo ułamku życia głównej bohaterki, jej bliskich i znajomych .

Książka o odwadze bycia sobą. O niezgadzaniu się na dziwne kompromisy, wymuszane na nas przez otoczenie.
Powieść o sile przyjaźni i miłości.
Uczucie jest na każdej stronie. W każdym goście i słowie.
Ciepło jakie czujemy gdy mamy kogoś kto zawsze wyciągnie rękę by nam pomóc gdy zwątpimy, tracimy grunt pod nogami lub mamy gorszą chwilę.
Wszystko ubrane w subtelny płaszczyk humoru.

Dowiecie się także jak powstała czekolada i kilka innych przepisów, np. na kaca czy złamane serce.
I co tu robią meksykańskie zakonnice

"Wszystko jest bardzo niepewne,
I to właśnie mnie uspokaja."
Tove Jansson Zimą Muminków

Jeden list, szybka decyzja i wszystko staje na głowie.

Lubię koty.
Uparta, zawzięta...

Urokliwa opowieść o życiowych zawirowaniach, o sile przyjaźni i ... meksykańskich zakonnicach.

Wiedziałam, że taka piękna okładka skryje niesamowitą historię 😊 i tytuł 👌 bardzo polecam, idealna, nie słodka, na letnie wieczory 😌

Wyjątkowo sympatyczna książka, trzymam kciuki za kolejne!

Wyjątkowo sympatyczna książka, trzymam kciuki za kolejne!

Takiej lektury mocno mi trzeba w tym czasie!

Kochająca planowanie i rutynę Emilia Starska wsiada do życiowego rollercoastera.
Po przeczytaniu listu od zmarłej mamy dochodzi do wniosku, że nie może wyjść za Dawida. Jej narzeczony to jednocześnie syn właścicieli wielkiej firmy odzieżowej, w której na stanowisku kierowniczym pracuje także Emilia.
Dziewczyna zmyka z własnego ślubu, traci pracę i wyjeżdża, by dowiedzieć się, kogo i co kocha najbardziej.
Uciekająca panna młoda chroni się pod skrzydłami najlepszej przyjaciółki Lien.
By odciąć się od życiowego kataklizmu, udaje się na kilka dni do domu rodzinnego. Podczas sprzątania strychu znajduje walizki babci Zofii - słynnej krakowskiej krawcowej. W jednej z nich odkrywa pomysł na swoje nowe życie.

Niesamowicie inspirująca, uskrzydlająca i pogodna książka! Do tego zabawna!

Czytałam ją z ogromną przyjemnością ❤️ Polubiłam główną bohaterkę i jej przyjaciółkę. To jest sympatia od pierwszego przeczytania. Szczególnie moją uwagę zwrócił niuans językowy pomiędzy nimi, ponieważ Lien nie do końca rozumie polskie idomy i zwroty. Między innymi dlatego czytelnik spoufala się z tymi przyjaciółkami. Szczerze? Osobiście czułam się jakbym była tą trzecią. Jakbym była w ich "paczce".

Książkę czytało się szybko i sprawnie. Mogę rzec, że przez nią płynęłam. Tytuł? Chwytliwy 😂 Nie ma co, właśnie dlatego na nią spojrzałam 😂 Grafika na okładce? Jakże ona cudownie odzwierciedla to co w środku!

Krótko i na temat: jedna z książek obyczajowych, które chcę tulić, przytulać i polecać! Po niej nie muszę pić znanego energetyka, aby unosić się nad ziemią 🔥 Zdecydowanie polecam ją tym, którzy szukają natchnienia i swojej drogi w życiu. Nieświadomie lektura dodaje wiary i pewność w siebie. Skoro bohaterka mogła uczynić tyle, to ja też mogę!

Serdecznie dziękuję autorce za tak wspaniałe wrażenia! W tym ciężkich dla nas czasie była idealną odskocznią od problemów dnia codziennego.

Takiej lektury mocno mi trzeba w tym czasie!

Dziewczyna zmyka z własnego...

Fajny klimat. Podobało mi się, że romans między dwójką bohaterów kiełkował tak powoli, nienachalnie. W starym stylu, tak jak lubię.

Barbara Kwinta Chwała meksykańskim zakonnicom Zobacz więcej
Barbara Kwinta Chwała meksykańskim zakonnicom Zobacz więcej