Jak zostać artystą

Rebis
2021-04-06
2021-04-06
Grażyna Skoczylas

Krótka, zwięzła, lekka i zabawna. Może i nie obnaża prawd tajemnych, ale jest to przyjemny wstęp do "stania się" artystą.

Najnowsze dzieło Wydawnictwa Rebis powinno znaleźć się na półkach każdego artysty. “JAK ZOSTAĆ ARTYSTĄ” Jerrego Saltza stanie się dla Was pierwszym poradnikiem na długiej drodze twórczości.

” Wytrwałość, upór i determinacja pomagają być artystą. Dzięki nim artysta nie odpuszcza, lecz przechytrza wątpliwości, które nachodzą go z wielu stron”

Tak pisał Julian Lethbridge (malarz abstrakcjonista) i również tej zasady trzyma się Jerry Saltz w swej najnowszej książce.
Kim jest autor?

Jeśli jeszcze o nim nie słyszeliście, to czas nadrobić zaległości.

Troszkę jak guru dla historyków sztuki i wszystkich miłośników twórczych dziedzin żyje w świecie Nowego Yorku. Pisuje od lat do tygodnika NEW YORK oraz The Village Voice. Jest laureatem nagrody Pulitzera. Słuchać go można w Muzeum Guggenheima czy też MoMA. Miłośnik każdej twórczej działalności. Autor kilku bardzo dobrych publikacji książkowych, w tym najnowszej “How to Be an Artist”.

Czym jest owa pozycja?

Poradnikiem dla wszystkich, którzy sztuką chcieliby się zająć, ale boją się… swojej niewiedzy, braku talentu, wykształcenia, opinii innych etc… etc…

Jerry Saltz w tej niewielkiej książeczce kieruje czytelnika na odpowiednie tory. Proponuje bardzo łatwą ścieżkę:

prób, doświadczeń, eksperymentów, zabawy...

63 rady opatrzone cytatami, ilustracjami oraz bardzo konkretnymi wskazówkami poprowadzi zarówno amatora, jak i artystę “po przejściach” po zawiłych ścieżkach sztuki.
Nie bój się – wręcz głośno nawołuje.

Jak sam autor pisze:

” Co, jeśli nie masz odpowiedniego wykształcenia? (ja nie mam)

Jeżeli jesteś patologicznie nieśmiały? (witaj w gronie)

Może cierpisz na syndrom oszusta? (prawie wszyscy tak mają, to cena, jaką płacisz za przyjęcie do świata Kreatywności)

Chroniczny brak pieniędzy? (witamy w największym kiepskim klubie) …”

Z nutką humoru Saltz stanie się Twoim przewodnikiem. Mam wrażenie, że ta nauka jest niczym czytanie i tworzenie w okularach, gdzie jedno ze szkiełek jest różowe. Aż, chce się chwycić za pędzel i malować po płótnie.

Podoba mi się niezwykle forma, w jakiej autor przedstawia i prezentuje swoje stanowisko. Co więcej, sądzę, iż będzie to również niezły przewodnik dla rodziców, których dzieci pragną w ten świat sztuki wejść. Konkretne wskazówki pomogą naszym pociechom również rozwinąć swą kreatywność i uwrażliwią na piękno sztuki. Bo przecież

SZTUKA JEST DLA KAŻDEGO.

Tak pisał Julian Lethbridge...

Książka super. Polskie tłumaczenie TRAGICZNE. Polecam tylko w języku angielskim. W polskiej wersji czyta się jak tekst przetłumaczony w Google translate.

Książka Jerry’ego Saltza to nie podręcznik, a luźny i ciekawie opracowany poradnik dla tych, którzy artystami zamierzają zostać, albo już są, tylko jeszcze o tym nie wiedzą.

Zmylił mnie nieco tytuł. Myślałam, że autor podejdzie do tematu sztuki wielowymiarowo, jednak w większości jest to publikacja z poradami dla tych, którzy odnajdują się w dziedzinie malarstwa. I choć reprezentanci innych odmian artyzmu też mogą zaczerpnąć coś dla siebie, malarstwu Saltz poświecił najwiecej miejsca.

Widać to także w ilustracjach, jakimi wzbogacona jest książka. Znajdziemy w niej dzieła autorów reprezentujących przeróżne style i epoki. Pojawi się także kilka znanych (lub mniej) fotografii. Całość wydana na pięknym, kredowym papierze przypomina nieco zaskakujące połączenie albumu i poradnika. Jeśli jesteś miłośnikiem sztuki, choć sam nie tworzysz, też warto zaznajomić się z tą pozycją.

Saltz, niegdyś kierowca ciężarówki, dziś krytyk dwutygodnika „New York” i zdobywca nagrody Pulitzera w swojej dziedzinie, przedstawia nam niejako receptę na sukces (który niekoniecznie mierzy się w pieniądzach czy fanach, ale artystycznej, subiektywnej wartości naszego dzieła).

Książka zawiera 63 rady, w formie małych rozdzialików-mini felietonów, które posegregowane zostały na sześć kroków. Poza opisami niełatwej doli artysty i komplikacjami procesu tworzenia, znajdziemy też liczne anegdoty z życia sław oraz cytaty, które adekwatne są do opisywanego zagadnienia.

Przykładem dla nas, moli książkowych, może być cytat ze słynnego Marcela Prousta:

„Każdy czytający jest czytelnikiem samego siebie.”

Wśród kolejnych kroków znajdziemy zaś podróż od totalnego amatora, sugestie jak zacząć, nauki, jak myśleć jak artysta, porady jak wejść do świata sztuki i w nim przetrwać, by wreszcie posiąść kosmiczną świadomość.

Autorowi nie brak dystansu i poczucia humoru, które znacząco ożywiają i ubogacają lekturę. Jest ona wszak napisana artystycznym, nieco nonszalanckim językiem, przez co niekiedy trzeba zwolnić tempo, aby nie uronić jakiejś cennej sugestii.

Poza systematycznym prowadzeniem czytelnika przez kolejne meandry świata sztuki, Saltz wymyśla nam ćwiczenia, które mają nasz artyzm pobudzić i wpłynąć na nasz rozwój. Są intrygujące i warto je wypróbować.

Lektura należy do przyjemnych i jest to raczej książka o tym, jak odnaleźć artystę w sobie, pomimo przeciwności, niż suchy wykład na nudnej uczelni. Autor rozbawi nas nie raz i mrugnie okiem do czytelnika.

Niech najlepszym dowodem na to będzie ostatnia myśl-porada numer 63.

„I raz do roku zatańcz
Dlaczego? Ponieważ taniec istnieje od tak dawna jak sztuka.
I przyjdzie dzień, kiedy już nie zatańczysz.”

Tańczmy więc, malujmy, rysujemy, fotografujemy, piszmy, czytajmy. Żyjmy, bo życie jest sztuką, a artystyczna wrażliwość drzemie w każdym, trzeba ją tylko odpowiednio pobudzić. Taki jest morał lektury, która nie tylko jest poradnikiem, ale też mini wycieczką po książkowej galerii sztuki. Samo obcowanie ze sztuką wszak nas uwrażliwia i czyni lepszymi.

Jeśli kiedykolwiek miałeś coś wspólnego z tworzeniem, choćby na plastyce w podstawówce, zdecydowanie warto po książkę Saltza sięgnąć. Może będziesz kolejnym, słynnym artystą? A może artystą niedocenionym? Jedno jest pewne. Po przeczytaniu tej publikacji zdecydowanie będziesz bliżej sztuki niż przed lekturą.

• Sztuka
  • sztuka
  • Psychologia
  • @ SZUKAM PILNIE (za te wymienię moje z półki: sprzedam)
  • Sztuka, sztuczka, sztukateria

Dodaj cytat z książki Jak zostać artystą