Historia obrazów

Okładka książki Historia obrazów Martin Gayford, David Hockney
Okładka książki Historia obrazów
Martin GayfordDavid Hockney Wydawnictwo: Rebis Seria: Historia sztuki sztuka
2016-10-11
2016-10-11
9788380620162
Ewa Hornowska

Okładka książki Historia obrazów dla dzieci Rose Blake, Martin Gayford, David Hockney
Historia obraz... Rose Blake, Martin ...

Każdy obraz opisuje czyjeś spojrzenie na coś.

Lubię patrzeć na świat i zawsze interesowało mnie: jak patrzymy i co widzimy... A przecież obraz jest sposobem przedstawiania świata, więcej: rozumienia i poznawania tego, co dookoła.

Tłumaczą i opisują go: krytyk sztuki i współczesny artysta w towarzystwie trzystu reprodukcji. Prawdziwa uczta.

Polecam "popatrzeć pamięcią".

Każdy obraz opisuje czyjeś spojrzenie na coś.

Polecam "popatrzeć...

Interesujące w „Historii obrazów” jest przede wszystkim to, że autorzy postawili na historię obrazów, a nie na historię malarstwa czy sztuki.

Z rozmowy Davida Hockneya – malarza z Martinem Gayfordem – krytykiem, wyłania się znaczące odkrycie: to obrazy nauczyły nas widzieć rzeczy. Dlatego są abyśmy patrzyli uważnie i nie dawali się ponieść kliszom.

Forma publikacji jaką jest aranżowany dialog, skłania do wielu wniosków: jak patrzymy pamięcią, jak budujemy przestrzeń, jak odbicia tworzą obrazy, żeby wymienić tylko kilka konstatacji z tego owocnego dyskursu.

W pozycji znajdziemy zajmujące i zaskakujące zarazem uwagi na temat roli camery obscury w malarstwie. Do najciekawszych ustępów wypada zaliczyć te o modelunku i przedstawianiu postaci przez Caravaggia oraz rozdział pod znamiennym tytułem: Vermeer i Rembrandt: ręka, soczewka, serce.

Forma publikacji jaką...

proste pytanie ile pamiętasz zdjęć, a ile obrazów

i dlaczego więcej obrazów, chociaż zdjęć widzę mnóstwo codziennie

czym różni się zdjęcie od obrazu?
czasem.

tyle, ile czasu powstaje zdjęcie, tyle samo czasu poświęcam na obejrzenie go.

z namalowanym obrazem jest ciut inaczej, ale podobnie.

ta opowieść jest o pewnych konsekwencjach z tego wynikających, ale nie tylko.

proste pytanie ile pamiętasz zdjęć, a ile obrazów

i dlaczego więcej obrazów, chociaż zdjęć widzę mnóstwo codziennie

czym różni się zdjęcie od obrazu?
czasem.

tyle, ile czasu powstaje zdjęcie, tyle samo czasu poświęcam na obejrzenie go.

z namalowanym obrazem jest ciut inaczej, ale podobnie.

ta opowieść jest o pewnych konsekwencjach z tego wynikających, ale nie tylko.

Ta bardzo interesująca rozmowa słynnego malarza współczesnego Davida Hockneya i historyka sztuki Martina Gayforda zawiera mnóstwo ciekawych spostrzeżeń i intuicji i może być dosyć odświeżającym spojrzeniem na historię sztuki nawet dla zaznajomionych z tą dziedziną czytelników. Polecam!

• Sztuka
  • Chcę mieć
  • Historia sztuki
  • Reportaże,wywiady,felietony,popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Historia obrazów