Historia obrazów

sztuka
9788380620162
Ewa Hornowska
Historia sztuki

Każdy obraz opisuje czyjeś spojrzenie na coś.

Lubię patrzeć na świat i zawsze interesowało mnie: jak patrzymy i co widzimy... A przecież obraz jest sposobem przedstawiania świata, więcej: rozumienia i poznawania tego, co dookoła.

Tłumaczą i opisują go: krytyk sztuki i współczesny artysta w towarzystwie trzystu reprodukcji. Prawdziwa uczta.

Polecam "popatrzeć...

Interesujące w „Historii obrazów” jest przede wszystkim to, że autorzy postawili na historię obrazów, a nie na historię malarstwa czy sztuki.

Z rozmowy Davida Hockneya – malarza z Martinem Gayfordem – krytykiem, wyłania się znaczące odkrycie: to obrazy nauczyły nas widzieć rzeczy. Dlatego są abyśmy patrzyli uważnie i nie dawali się ponieść kliszom.

Forma publikacji jaką...

proste pytanie ile pamiętasz zdjęć, a ile obrazów

i dlaczego więcej obrazów, chociaż zdjęć widzę mnóstwo codziennie

czym różni się zdjęcie od obrazu?
czasem.

tyle, ile czasu powstaje zdjęcie, tyle samo czasu poświęcam na obejrzenie go.

z namalowanym obrazem jest ciut inaczej, ale podobnie.

ta opowieść jest o pewnych konsekwencjach z tego wynikających, ale nie tylko.

Ta bardzo interesująca rozmowa słynnego malarza współczesnego Davida Hockneya i historyka sztuki Martina Gayforda zawiera mnóstwo ciekawych spostrzeżeń i intuicji i może być dosyć odświeżającym spojrzeniem na historię sztuki nawet dla zaznajomionych z tą dziedziną czytelników. Polecam!

Ukryta historia sztuki, czyli jak Caravaggio wymyślił Photoshopa

Rozmowa znanego malarza z krytykiem sztuki to fascynująca opowieść, ukazująca historię obrazów z nowej, odkrywczej perspektywy, uwzględniającej doniosłą rolę optyki, w tym poprzednika aparatu fotograficznego, czyli camera obscura.

Czytaj dalej:

• Sztuka
  • Chcę w prezencie
  • Historia sztuki
  • Kupić
  • 2021
  • Reportaże,wywiady,felietony,popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Historia obrazów