Blondynka śpiewa w Ukajali. Nowe przygody w Ameryce Południowej

Beata Pawlikowska Wydawnictwo: National Geographic Seria: Na Krańce Świata literatura podróżnicza
2005-01-01
2005-01-01
8389019965
Na Krańce Świata
podróże wspomnienia Ameryka Południowa Beata Pawlikowska

Mam wrażenie, że każda nowa seria jest gorsza od poprzedniej, nie wiem czy tylko ja mam takie odczucia?

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Niektóre historie fajne, wciągające, a niektóre takie proste bez jakiegoś zaskoczenia... Co prawda, to moje pierwsze spotkanie z twórczością Pawlikowskiej, ale nie porwała mnie ta książka.

Marne. I naiwne. W zasadzie dla małych dziewczynek. Infantylny język i infantylna opowieść.

Super ucieczka od codzienności

Napisana lekkim językiem. Nie porywa za bardzo, najbardziej zaciekawił mnie wątek historyczny o Jednookim Zdrajcy. Plusik za przepisy kulinarne (ceviche na 'tysiąc' sposobów).

Barwna, wciągająca opowieść

Czytając, czuje się klimat, smak, zapach tego, czego doświadczała pani Beata i przy okazji zazdrości jej odwagi i sposobu, w jaki pokonuje trudności

Lubię relacje Pawlikowskiej z podróży, pisze trochę o historii, trochę o sowich przeżyciach , zawsze też załącza ciekawe fotografie, choć na chwile człowiek może przenieść się do innego kraju, krainy geograficznej, nabrać chęci do podróżowania.

Dobra, ale nie porywająca. Czytałam lepsze książki podróżnicze pani Beaty. Tutaj czegoś mi zabrakło, czułam pewien niedosyt. Owszem były opisy przyrody, zwyczajów, potraw tradycyjnych w Peru, przeżycia podczas podróży statkiem po Ukajali, opisy miasteczek, biedy, okrucieństwa tubylców, historia odkrycia Ameryki Południowej przez hiszpańskich konkwistadorów i wiele innych...

Książka Beaty Pawlikowskiej jest ciekawa, momentami dowcipna, ale nie porywająca. Zabrakło mi tu smaczków i żywiołowości, jakie są typowe dla literatury podróżniczej.

Mimo tego mankamentu wysłuchałam audiobooka z przyjemnością. Szczególnie interesujące okazały się opisy podróży po rzece środkiem transportu szumnie nazwanym statkiem pasażerskim.
Ujęły mnie też wspomnienia...

Dyskusje

• Beata Pawlikowska
  • 2012
więcej mniej

Beata Pawlikowska Blondynka śpiewa w Ukajali Zobacz więcej
Beata Pawlikowska Blondynka śpiewa w Ukajali. Nowe przygody w Ameryce Południowej Zobacz więcej