Babcia w Afryce

Okładka książki Babcia w Afryce
Barbara Meder Wydawnictwo: Bernardinum Seria: Biblioteka "Poznaj Świat" literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
podróże Afryka RPA Malawi
Inne

więcej Więcej

Na półkach: , , , ,

To prosta i łatwa w odbiorze książka podróżnicza. Wiadomo, że nie jest to literatura najwyższych lotów, ale jednak czegoś nowego można się z niej dowiedzieć. Do mojej wirtualnej mapy miejsc dołączyło bowiem nieco nowych znaczników, co może świadczyć o tym, że była to całkiem wartościowa lektura.

"Babcia w Afryce" wciągnęła mnie bardziej niż "Babcia w pustyni i w...

Przerwałem czytanie po 30 stronach. Okropny styl autorki i ciągle powtarzające się byłam tu - bałam się, pojechałem i bałam się, Strasznie się bałam, bałam się...

Podróż przez południową Afrykę dojrzałej kobiety. Jej punkt widzenia, przemyślenia, refleksje. Spotkanie z ludźmi, a dopiero w drugiej kolejność z przyrodą. Lektura zachęciła mnie do sięgnięcia po drugą część tej przygody.

Szkoda, że Autorka nie wypracowała jakiegoś przykuwającego uwagę warsztatu pisarskiego, bo dużo widziała i przeżyła, ale to trochę za mało do napisania książki

Książka napisana w sposób ciekawy i zachęca do zwiedzania Afryki. Są barwne ilustracje, ciekawe opisy krajobrazu. Trasa opisana jest w sposób bardzo szczegółowy, nawet mapką można się posłużyć. Akcja za to toczy się zbyt historycznie jak na mój gust, mogliby wpleść więcej humoru i komicznych scen. Niekiedy zaczynałam się gubić w opisie jej dobrych znajomych, bo z drugiej...

Lubię książki podróżnicze, jednak ta nie sprostała moim oczekiwaniom. Nie ma tu przedstawionej historii innych ludzi, praktycznie niczego ciekawego nie możemy się dowiedzieć. Autorka podróżuje z wioski do wioski, poznaje historie ludzi, jednakże o nich nie opowiada. Książka jest chwilami bardzo monotonna i ciężko się ją czyta.

Z informacji zamieszczonych na okładce wynika, że autorka jest Polką od szesnastu lat mieszkającą w Australii. I to, niestety, daje się odczuć w treści książki. Zdarza się i to dość często, że szyk zdania sprawia, że jest ono mało komunikatywne: „Przy nikłym o poranku ogniu w kominku rozgrzewałam zziębnięte nogi”, „przy pożegnaniu kolejnych zaprzyjaźnionych w podróży osób”,...

Książkę czyta się bardzo ciężko. Autorka spędziła dość dużo czasu na kontynencie afrykańskim, dla nas bardzo odległym i egzotycznym, ale... Niestety niekoniecznie podołała zadaniu opisania owej podróży. Była to jedna z najgorszych książek podróżniczych jakie czytałam. Zachowanie autorki i jej sposób bycia także nie przypadły mi do gustu.

Jeżeli macie do czytania inne...

W porównaniu z innymi książkami podróżniczymi ta jest może mało wciągająca. Bo i nie ma tu żadnych wielkich rewelacji, ot takie spokojne podróżowanie od jednego afrykańskiego hoteliku do następnego. Od jednego spotkania do kolejnego. Mimo to nie brakowało ciekawostek, a w połączeniu z pięknymi fotografiami książkę czytało się całkiem nieżle.

Ciężko się czyta. Lubię książki podróżnicze ale takie w których jest jakaś akcja tutaj wiało nudą. Od połowy oglądałam tylko zdjęcia, które się autorce dosyć udały.

• Podróżnicze
  • 2013