Raport specjalny: 20 niesamowitych historii

praca zbiorowa Wydawnictwo: G+J biografia, autobiografia, pamiętnik
G+J
2011-06-15
2011-06-15

Szukając w internecie jakiejś książki na temat pilotki - Amelii Earhart, natknęłam się właśnie na tę książkę, która okazała się niesamowicie ciekawa i wręcz porywająca. Z trudem byłam w stanie się od niej oderwać. Opisane tu historie są dosyć krótkie, co jeszcze bardziej rozbudziło mój apetyt na to, aby z kilkoma z nich zapoznać się bardziej szczegółowo, czy to w postaci literatury czy też filmów.

Książka opowiada o różnych niezwykłych ludziach, których wspólną cechą było podążanie za marzeniami, zatracenie się w swojej pasji kosztem innych obszarów życia jak rodzina, praca czy dalsze kształcenie, a często na granicy skrajnego ryzyka. Wybór takiego niekonwencjonalnego hobby czy stylu życia jak również przekraczanie granic i możliwości własnego organizmu ktoś może uznać za nieodpowiedzialne ryzykanctwo. Ale czy mamy prawo oceniać wybory innych ludzi? Te osoby to między innymi podróżnicy, wpinacze, himalaiści, pilotka, kapitan statku i poszukiwacze przygód. Niektórzy z nich, prowokując los albo zrządzeniem losu, byli zmuszenie walczyć o przetrwanie, jak na przykład uciekinierzy z sowieckiego łagru. Każda z tych historii jest bardzo ciekawa, niesamowita, ale tak samo jak zapewne innych czytelników, dręczyły mnie pytania o to czy warto dla przygody i adrenaliny podejmować aż tak duże ryzyko i wystawiać się na prawie pewną śmierć? Co innego, gdy kogoś zmusiła do tego sytuacja losowa, jak na przykład katastrofa statku czy samolotu a co innego świadome igranie ze śmiercią. Większość z bohaterów tej książki zapłaciła za swoje hobby najwyższą cenę czyli życie. Ale nie oceniam, a w wielu przypadkach podziwiam i zazdroszczę odwagi, na którą mało kogo byłoby stać.

Jest to jakby forma reportaży "National Geographic" o dwudziestu niezwykłych osobach, zebranych w tej jednej książce. Nie tylko treść niesamowita, ale również szata graficzna dopracowana w każdym milimetrze. Piękny, kredowy papier, fantastyczne zdjęcia, rewelacyjna grafika, pasująca do charakteru i tematu książki, od tej strony wszystko dopieszczone na tip-top. Wiele z opisanych tu historii sfilmowano i kilka z nich miałam przyjemność oglądać. Dla mnie osobiście rewelacyjna sprawa. Widać, że ktoś włożył w przygotowanie tej książki wiele serca i postarał się o to żeby była atrakcyjna zarówno w formie jak i w treści. Aczkolwiek historie zamieszczone w pierwszej części książki były znacznie ciekawsze od tych kilku ostatnich, gdzie Słowacki moim zdaniem w ogóle nie pasował i nie wiadomo dlaczego w ogóle się tam znalazł. Nie mniej jednak polecam z całego serca.

Na książkę trafiłem przypadkiem. 20 relatywnie krótkich reportaży o 20 ciekawych postaciach. Większość z tych ludzi już nie żyje i o większości z nich czytałem po raz pierwszy. I to jest największy plus tej książki. Niektóre teksty są lepsze imme trochę gorsze ale wszystkie szybko się czyta. Całość znakomicie dopełniają zdjęcia, mapy, ryciny etc. Ciekawa książka.

Papier kredowy, ale czytało się źle. Miałem wrażenie jakiejś niechlujności tekstu. National Geographic, a więc firma super.
Ale raporty mnie nie przekonały. Bardzo skrótowo, po łebkach. Biedny Słowacki wciśnięty na siłę.
Podobała mi się jedynie historia więźnia, ale nie muszę
mieć tej książki w swojej bibliotece.

Podobała mi się jedynie historia więźnia, ale nie muszę
mieć tej książki w swojej bibliotece.

20 historii, 20 postaci, które na przestrzeni lat podróżując po świecie dokonały czynów niebanalnych. Większość z nich, IMHO, to szaleni, pozbawieni wyobraźni, ryzykanci, którzy dla zaspokojenia swoich dziwnych potrzeb nazazili się na niebizpieczenstwo. Czy są godni podziwu? niektórzy i owszem, ale czytając niektóre historie byłam wręcz wściekła na bohaterów, niektórzy byli dla mnie zabawni w swojej swawoli.. Pozycja ciekawa dla czytelników lubiących geografię i przygody. I oczywiście reportaże, bo tym są owe opowiadania. Dla mnie ciekawa odskocznia vod ukochanych kryminałów.

Książkę znalazłam wśród przeczytanych na profilu jednego z użytkowników strony lubimyczytać. Zaciekawiła. Zaintrygowała. Sięgnęłam po nią i się nie zawiodłam. Historie opisują ludzi, którzy decydowali się na ryzykowne eskapady, które czasami kończyły się dla nich śmiercią. Powody, dla których podejmowali takie brawurowe działania są różne: czasami jest to chęć przeżycia przygody, czasami miłość do zwierząt, czasami presja współmałżonka, a jeszcze kiedy indziej walka o życie i zdrowie innych ludzi. Opowieści przybliżą nam wspinaczy i motywacje, jakie pchają ich w mroźny, niedostępny świat wysokich gór. Ukażą nam próby bicia rekordów pływackich, lotniczych. Opiszą żołnierzy marokańskich więzionych w nieludzkich warunkach. Wszystkie te historie są skrótami książek, co wcale nie oznacza, że są złe, czy też nijakie. Wręcz przeciwnie przepełnione są pasją i przygodą. Polecam, z pewnością nie będziecie się nudzić.

Bardzo ciekawa książka a właściwie zbiór reportaży. Z niektórymi historiami zetknęłam się wcześniej ( jak np historia Christophera McCandless którego losy zostały przedstawione w filmie "Wszystko za życie ") , niekótóre były dla mnie całkiem nowe . Polecam wszystkim którzy lubią reportaże.

Dawno nie czytałam książki z wypiekami na buzi! Historie niesamowite, to do czego jest zdolne ludzkie ciało i ile jest w stanie wytrzymać psychika! Gorąco polecam każdemu!

Faktycznie interesujące historie. Wiele z nich okazała się być mi znana z filmów. Ani przez chwilę się nie nudziłam. Duży plus za wygląd książki
okładka, czcionka, ilustracje, mapki - mega

hmm jedne z ulubionych historii których nie znałam:
- Shackleton i jego ekspedycja transantarktyczna
- nurkująca Audrey
- Kinga Choszcz w Afryce
- Nando Parrado i rozbity samolot w...

Bardzo ciekawie napisana książka, która zainspirowała mnie do obejrzenia kilku filmów fabularnych prezentujących niezwykłe doświadczenia podróżnicze opisywanych w niej ludzi. Czyta się z zapartym tchem. Dla mnie wspaniała lektura. Co prawda to nie całe historie, a jedynie krótkie reportaże. W mojej opinii wystarczające do zachęcenia czytelnika aby poszukał więcej informacji szerzej opisujących pasjonujące historie niezwykłych ludzi.

Zbiór bardzo dobrych felietonów, autentyczne wydarzenia, ładna szata graficzna, ale nie polecam na prezent, bo większość tych historii kończy się tragicznie.

• Podróże
  • Podróżnicze