Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej

Okładka książki Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej Justyna Bednarek, Marianna Oklejak
Okładka książki Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej
Justyna BednarekMarianna Oklejak Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nasza Księgarnia
2021-04-14
2021-04-14
literatura polska Matka Boska Maryja podania ludowe legendy

Okładka książki Basia i tajemnice ogrodu Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i tajemn... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia i zagadki wszechświata. Liście Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i zagadk... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia. Wielka księga świąteczna Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia. Wielka ... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia daje radę! Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia daje radę! Marianna Oklejak, Z...

Świetne opowieści, nie tylko dla wierzących. Współczesne, ciekawe, a do tego piękne ilustracje.

Bardzo mądre bajki z prześlicznymi ilustracjami. Polecam

Bardzo mądre bajki z prześlicznymi ilustracjami. Polecam

Przepraszam, ale czy w tej książce cioci Justyny można się nie zakochać? Dla mnie jest to niemożliwe. Wypełniona humorystycznymi i ciepłymi obrazami. Chciałbym, aby więcej opowiastek było tak bardzo wypełnionych uśmiechem i atmosferą Nieba.

Ludowa twórczość przesycona jest apokryfami. W naszym kraju szczególnym upodobaniem cieszy się Matka Boska będąca uosobieniem dziewictwa, macierzyństwa, opiekuńczości, empatii. Przekazywane i wzbogacane z pokolenia na pokolenie opowieści miały wyjaśniać wiele zjawisk, dawać poczucie bezpieczeństwa, sprawiedliwości, ale i nadziei. Każde pokolenie do apokryfów dodawało coś znajomego i bliskiego, przemycało legendy z danego regionu i nadawało im wymiar sacrum przez samą obecność bohaterki, która przez uczestnictwo w zwyczajnym życiu staje się bliższa, a przez to będącą postacią, do której można zwrócić się z każdym problemem i odmienić z nią swój los.
Justyna Bednarek wprowadza młodych czytelników w świat ludowych wierzeń, polskich apokryfów z okolic Podkarpacia. W naszym regionie Matka Boska jest postacią łączącą ze sobą dwa światy. Ma w sobie też coś z wtajemniczonej w świat przyrody kapłanki czuwającej nad otoczeniem. Autorka zbioru zrobiła to, co od wieków robili opowiadający owe historie: tchnęła w nie ducha nowych czasów. Główne przesłanie pozostaje to samo, ale samo tło uwspółcześniono, aby były bliskie słuchaczom i czytelnikom. Wszystkie ułożone zgodnie z rokiem kalendarzowym. Książkę otwiera opowieść o Matce Boskiej, która ocaliła wilka, a zamyka opowieść o przekabaceniu krowy. Każda z historii pokazuje biblijną postać jako wyrozumiałą opiekunkę niosącą ratunek, opiekę, karmiącą głodnych, leczącą chorych, opiekującą się zagrożonymi. Znajdziemy tu wyjaśnienie, dlaczego liście osiki drżą na wietrze, a pająk znajduje sobie kryjówkę w najciemniejszym kącie, z jakiego powodu jeden dzień w roku nie wolno zbierać jagód, jakie znaczenie maja zioła, dlaczego niepozorny skowronek pięknie śpiewa, w jaki sposób pomaga w zbiorach, odmienia zbójników, jaka jest jej ulubiona potrawa, dlaczego nie warto być skąpym i co jest ważniejsze od złota, skąd psy wzięły się w raju i w jaki sposób Maria pozbawiła węża nóg, dlaczego warto być dobrym dla zwierząt. Z legendarnych postaci spotkamy się ze świętym Jerzym i mistrzem Twardowskim.
Opowieści przeplatają informacje o świętach wokół postaci Matki Boskiej: od Matki Boskiej Gromnicznej po Boże Narodzenie, dzięki czemu z jednej strony czytelnicy poznają uwspółcześnione apokryfy pełna pozytywnych wzorców, zachęcające do bycia dobrym, wyrozumiałym, miłującym przyrodę i bliźnich, a z drugiej poznajemy katolickie święta, które kiedyś były niesamowicie ważnym elementem życia mieszkańców naszego kraju.
W odmłodzonych przez Justynę Bednarek opowieściach plusem jest naśladowanie autorów apokryfów, czyli dostosowywanie historii do współczesnych czasów, przez co nie brakuje tu znanych czytelnikom akcentów, których nie mogło być w starożytności, z której wywodzi się postać.
Całość dopełniają piękne ilustracje Marianny Oklejak znanej jako twórczynię strony graficznej w serii o Basi czy książce nawiązującej do ludowych wzorców „Cuda-niewidy” i „Cuda wianki”. Dzięki takiej oprawie publikacja pozwala jeszcze lepiej wprowadzić czytelników w świat naszej kultury, dostrzec jej urok. Bardzo dobry papier zszyto i bardzo dobrze sklejono, a całość oprawiona w solidną okładkę, dzięki czemu publikacja jest trwała i estetyczna.

Dlaczego liście osiki drżą na wietrze, a pająk znajduje sobie kryjówkę w najciemniejszym kącie? Czy Matka Boska lubi jagody? Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej to książka, z której dowiecie się odpowiedzi na te i wiele więcej pytań.

Zawsze bardzo lubiłam słuchać i czytać ludowe podania i wierzenia. Ciekawiło mnie w jaki sposób ludzie tłumaczyli sobie zachodzące w przyrodzie zjawiska. Obserwowałam jak głęboka wdzięczność i pokora w stosunku do natury wyłaniała się z ich opowieści. Polskie podania i legendy o Matce Boskiej, które zebrała w swojej książce Justyna Bednarek są właśnie takie. Wypełnione po brzegi urokliwym ciepłem, wrażliwością i mądrością, gdzie przyroda ożywa i pełni niezwykle ważną rolę w komunikowaniu się człowieka z Bogiem.

Każda opowieść traktuje o uniwersalnych i prostych wartościach, w których nie obyło się bez niezwykle zaskakujących i mocno współczesnych akcentów. Autorka pisze z charakterystycznym dla swojej twórczości humorem, żartobliwymi wtrąceniami i swadą, przemyca mnóstwo ekologicznych treści, wplata nawet wątek uchodźców. Dodatkowo wypełnia legendy ciekawostkami dotyczącymi katolickich świąt maryjnych, opisuje wydarzenia biblijne. Mogę nie być obiektywna, Justyna Bednarek to ulubiona autorka dziecięcych książek według mnie i mojego synka, ale myślę, że to jedna z ciekawszych książek tego typu. Jest prosta, dla dzieci w każdym wieku, cechuje ją lekkie i zabawne przedstawienie opowieści, podczas gdy większość książek religijnych dla dzieci jest po prostu zbyt poważna.

Koniecznie muszę zwrócić uwagę na kapitalne wydanie - twardą oprawę i kolorowe ilustracje Marianny Oklejak, które sprawiają, że powyższa książka jest świetnym pomysłem na pierwszokomunijny pamiątkowy prezent, który nie wyląduje zapomniany na półce. Przesuńcie tylko palcem w bok, aby zobaczyć wnętrze.

• Biblioteka
  • Martyna