To pestka! Czyli ogrodnictwo dla dzieci

Okładka książki To pestka! Czyli ogrodnictwo dla dzieci Kirsten Bradley
2021-03-24
2021-03-24
56 min.
Adam Pluszka
ogrodnictwo dla dzieci warzywa zioła pielęgnacja pszczoły wiatrak ptaki

Przepiękna książeczka dla małych, jeszcze nie całkowicie samodzielnych ogrodników.
Poradnik napisany został z myślą o dzieciach, które kochają przyrodę, a botanikę w szczególności.
Dla dzieci , które marzą o własnym ogródku czy to przydomowym, na balkonie, czy po prostu na parapecie.
Książeczka podpowiada wiele możliwości o różnym stopniu trudności.
Wszystko poparte jest pięknymi , kolorowymi ilustracjami.
Część czynności dzieci mogą wykonać sami, przy większości będą musiały poprosić o pomoc rodziców.
Frajda na pewno będzie wielka , podczas uprawy własnoręcznie zasadzonych kwiatków , warzyw lub owoców.
Książka może stać się też inspiracją do wielu innych pomysłów, niepodanych tutaj.

Omówiono szeroko jak wyhodować w szklance batata, czy dymkę ; zaprojektować doniczkę z pustych kartoników po napojach; jak sprawić by wyrosły zioła w domu na parapecie takie jak koper, pietruszka ; pielęgnowanie ogrodu z produkcją własnego kompostu; jak zorganizować hotelik dla pszczół i innych pożytecznych owadów; w jaki sposób przechowywać nasiona; jak zrobić doniczki z gazet; proces zapylania; konstrukcję kul nasiennych, wirnika wiatrowego, doniczek do zapylaczy; prowadzenie dziennika przyrodnika ; dziką przyrodę ; zbudowanie kokedamy , karmnika dla ptaków z plastikowej butelki, ogrodu w słoiku; życie w symbiozie; suszenie kwiatów, liści ; hodowlę drzewka brzoskwiniowego w ogrodzie; budowę fasolowego fortu.

Na końcu książki znalazł się słowniczek wyrazów trudnych.

Na pewno skorzystamy z dziennika przyrodnika. Moje dzieciaki , te szkolne pozakładały już zeszyty w tym celu. Młodsze deklarują wycinanki, rysunki itp.
Karmników mamy dużo, zarówno kupionych jak i zrobionych samodzielnie, ale po co się ograniczać. Spróbujemy trochę doświadczyć też z butelką.
Kupiliśmy też z mężem mini elektroniczny ogródek, z gotowymi zestawami nasiennymi, ze specjalną lampą, która odpowiednio zaprojektowana włącza się sama i wyłącza przy odpowiednim zaprogramowaniu.
A całość oddaliśmy pod kuratelę dzieci i sterują wszystkim aplikacją w komórce. Muszę przyznać , że świetnie im to idzie.
Książka była inspiracją do tego zakupu.

Ogólnie czytajcie , inspirujcie się , oglądajcie ilustracje i ruszajcie do dzieła w celu zrealizowania tych fantastycznych pomysłów tutaj przedstawionych. Czasami jak się okazuje ,w wakacje też można dzieciom sprawić radochę na miejscu, nie wyjeżdżając .

Książeczka podpowiada wiele możliwości o różnym stopniu trudności.
Wszystko poparte jest...

Wiaderko, łopatka, konewka, grabie, nasiona, pestki, cebulki, sadzonki, ziemia, kompost, doniczki, korytka, grządki, rośliny, owady = OGRÓD. Dzięki książce Kirsten Bradley „To Pestka! Czyli ogrodnictwo dla dzieci” możesz samodzielnie stworzyć ogród przed domem, na balkonie, na parapecie lub w słoiku. Wszystkie pomysły z tej książki są proste do wykonania. Ogrodnik w wieku 7-10 lat z łatwością poradzi sobie bez pomocy dorosłych. Młodszy miłośnik ogrodowych zabaw może poprosić rodziców o przeczytanie instrukcji i wspólnie wybrać zadania do wykonania. Z tej przepięknie ilustrowanej książki posiądziesz wiedzę jak pielęgnować ogród, wyhodować zioła, co się dzieje wewnątrz kwiatu i kim są kwietni przyjaciele. Zaprojektuj doniczkę z butelek lub kartonów po sokach, kopertę do przechowywania nasion oraz dziennik przyrodnika (np. w formie lapbooka). Dowiedz się co to jest kokedama, zapylacze oraz kule nasienne. Sprawdź jak wygląda hotelik dla pszczół, wirnik wiatrowy i fasolowy fort. Spróbuj zatrzymać letnie wspomnienia susząc kwiaty i liście według instrukcji. Możesz wyhodować drzewo z pestki np. brzoskwini lub innego pestkowego owocu. Czy ogrodnictwo to łatwe zajęcie? Myślę, że trzeba być dokładnym, systematycznym i … bardzo, bardzo cierpliwym. Pierwsze owoce z pestki brzoskwini pojawią się po czterech latach. Powodzenia. Idealna propozycja na prezent dla letnich jubilatek lub jubilatów. Polecam.
Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu KROPKA.

Książka, która pokazuje dzieciom, że ogrodnictwo nie wiąże się tylko z tradycyjnym ogrodem. Każdy, kto kocha przyrodę, interesuje się nią – może uprawiać rośliny na wiele sposobów. Mam na myśli warzywa, kwiaty, zioła. Dla nich można znaleźć miejsce też na parapecie lub na balkonie. Przykłady znajdziecie właśnie w tym poradniku ogrodnictwa dla najmłodszych. Świetnie zilustrowana lektura, kolorowa, dużego formatu – zachęca do zainteresowania się przyrodą i tematami okołoroślinnymi. Jest tutaj bardzo wiele pomysłów na to, co można zrobić z roślinami. To nie tylko tradycyjne doniczki czy grządki w ogrodzie, ale niekonwencjonalne i oryginalne inspiracje, które mogą zmienić najbliższe otoczenie. A najciekawsze jest to, że jest to książka dla dzieci i to właśnie najmłodsi mogą samodzielnie zrobić hotelik dla pszczół, doniczkę, wirnik wiatrowy, kulę nasienną zbudować fasolowy fort. Czasem będzie potrzebna pomoc dorosłych, ale w niewielkim stopniu. Może jakaś podpowiedź albo zaopatrzenie w potrzebne elementy danego projektu. Książka zawiera też dużo ciekawostek i informacji przyrodniczych, na przykład najmłodsi poznają wnętrze kwiatu, dowiadują się na czym polega zapylanie, kim są zapylacze, w jaki sposób należy pielęgnować ogród: są tu informacje na temat gleby, kompostu i podlewania. Wykonanie każdego projektu jest dokładnie opisane, krok po kroku. W kolorowej chmurce znajduje się spis potrzebnych akcesoriów, dzięki którym projekt zostanie zrealizowany – np. ziemia, nasionka, doniczka, skrzynka, spodek pod doniczkę.
Na końcu książki jest słowniczek z ogrodowym słownictwem: są tu wyjaśnione m.in. takie pojęcia takie pyłek, rydel, znamię, kokedama, juta i inne. Bardzo podobają mi się ilustracje w tej książce. Uwagę przykuwają zwłaszcza czarne strony dotyczące sposobów pielęgnacji ogrodu i zapylaczy.
Książka oczywiście nie wyczerpuje tematu, ale może być początkiem wielkiej przygody z ogrodem i własnych poszukiwań już na własną rękę. A kto wie, może z tych małych ogrodników wyrosną duzi ogrodnicy, którzy będą mieli wiele pasji, by zmieniać świat na lepsze.

„To pestka!” jest książką, w której znajdziecie wiele ciekawych i niezwykle prostych instrukcji, pozwalających nawet najmłodszym zasmakować pracy ogrodnika. Jak z kuchennych resztek wyhodować warzywa? W jaki sposób z pustego kartonu lub starej gazety wyczarować doniczki? Co zrobić, by założyć hodowlę ziół na okiennym parapecie? To właśnie tu znajdziecie odpowiedzi na te pytania. Na kartach książki umieszczono nie tylko listy potrzebnych składników, ale także wskazówki, które krok po kroku przeprowadzą Was przez poszczególnie ogrodnicze prace. Co ważne, każdy pomysł możecie zrealizować nawet wtedy, gdy nie macie przydomowego ogródka! Balkon, donica, a nawet trawnik w okolicy wystarczą, by pod przewodnictwem autorki postawić pierwsze kroki w hodowli roślin ozdobnych, warzyw czy ziół.

Jakie pomysły zaskoczyły nas najbardziej? W książce znajdziecie niewiarygodnie prosty przepis, pozwalającą stworzyć fasolowe tipi! Jestem przekonana, że taka niecodzienna kryjówka wprawi w zachwyt każdego małego Indianina i Indiankę! Jednak największym walorem tej publikacji jest to, że każda rozkładówka będzie cudownym zaproszeniem do odkrywania świata przyrody poprzez doświadczenia i garść ciekawostek. Stworzone donice dla zapylaczy czy domki dla owadów pomogą małym przyrodnikom obserwować pszczoły, motyle i innych mieszkańców łąk i ogrodów. Wirnik wiatrowy pomoże w prowadzeniu dzienniczka pogody, a instrukcja suszenia kwiatów dostarczy wielu wskazówek, pomocnych przy zakładaniu pierwszego zielnika. Wszystko to sprawia, że książka „To pestka! czyli ogrodnictwo dla dzieci” jest bardzo wartościową pozycją, pomagającą dzieciom odkryć piękno przyrody, nawet tej będącej na wyciągnięcie ręki, bo na domowym parapecie czy balkonie.

Na sam koniec chciałam dodać, że „To pestka!” to książka wspaniale przygotowana pod względem graficznym. Niezwykle kolorowe ilustracje w stylu retro, które mi przypominają obrazki z mojego pierwszego elementarza, są bardzo urokliwe. Jest coś kojącego w tych prostych, a jednocześnie jakże pięknych grafikach. Świetnie uzupełniają one tekst i są zachętą do podjęcia ogrodniczych prac, zdradzając efekt, który na młodych czytelników czeka na końcu realizacji każdej instrukcji. Jestem przekonana, że wspólnie z tym tytułem przeżyjecie wiele wspaniałych chwil, łączących zabawę i niezapomniane, bardzo cenne przyrodnicze doświadczenia.

Gorąco polecam książkę „To pestka! czyli ogrodnictwo dla dzieci” młodym czytelnikom od 6. roku życia.
Czytelnicze Podwórko

Kapitalna książka dla dzieci, jak również dla rodziców. Chcecie dowiedzieć się jak zacząć przygodę młodego przyrodnika? W jaki sposób sadzić zioła, jak dbać o rośliny, kwiaty w domu, ogrodzie, mieszkaniu czy na balkonie? Ta książka jest dla Was 😊

Świetnie napisana pod kątem dzieciaków, zawiera wiele przykładów w jaki sposób zrobić domowy ogródek, jak go pielęgnować. Można zrobić to wszystko samemu, z materiałów które każdy znajdzie w domu.

Doniczki z gazet, hotele dla motyli, hodowla brzoskwini; cała masa świetnych doświadczeń i pouczających faktów na temat roślin.
Książka pobudza w dzieciach ciekawość i może okazać się wstępem do wspaniałego hobby.
zapraszam do wysłuchania opinii dzieciaków o książce :

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

• Popularnonaukowe