Opowieść podręcznej. Powieść graficzna

Okładka książki Opowieść podręcznej. Powieść graficzna Margaret Atwood, Renée Nault
Nominacja w plebiscycie 2021
2021-04-14
Data 1. wydania:
2019-01-01
Stanisław Kroszczyński
literatura kanadyjska manipulacja niewolnictwo przemoc reżim kobiety

Okładka książki Młodzi Tytani. Raven Kami Garcia, Gabriel Picolo
Ocena 7,3
Młodzi Tytani.... Kami Garcia, Gabrie...
Okładka książki Catwoman. W blasku Księżyca Isaak Goodhart, Lauren Myracle
Ocena 6,7
Catwoman. W bl... Isaak Goodhart, Lau...
Okładka książki Chemia ogólna Peter William Atkins, Loretta Jones
Ocena 8,6
Chemia ogólna Peter William Atkin...

Wyróżniona opinia i

Opowieść podręcznej. Powieść graficzna

przeczytanych książek 387 napisanych opinii 89

Czemu ten świat fikcyjny jest aż tak podobny do naszego ? Przerażająca wizja świata. Każdy powinien się zapoznać z tą historią, ku przestrodze.

Podobnie jak i pierwowzór 10/10 bo dla mnie siła rażenia tej historii jest ogromna. Szalenie dołująco przygniatająca wizja świata. Wersja graficzna zdecydowanie na tak - kreska i samo oddanie graficzne tekstu bardzo sugestywne.

Świat po raz pierwszy usłyszał o podręcznych w 1985 roku. I co przerażające – książka Margaret Atwood nie straciła na swojej aktualności. Powieści nie można traktować jako alternatywnej wizji przyszłości, ale raczej jako swoiste ostrzeżenie przed tym, do czego może zostać sprowadzona rola kobiet.
***
„Opowieść podręcznej. Powieść graficzna” jest tak samo sugestywna i wstrząsająca jak jej książkowy pierwowzór. Opowiada o losach Fredy, podręcznej, która straciła, podobnie jak większość kobiet, prawo do bycia osobą. Podręczna ma tylko jedno zadanie – urodzić (w wyniku gwałtu, bo inaczej nazwać tego nie można) dziecko, oddać je, trafić do kolejne zasłużonej dla Republiki Gileadu rodziny i ponownie zajść w ciążę. Będzie mogła tak długo żyć, dopóki będzie przydatna.
***
Pod względem graficznym, dla laika w tym temacie (czyli mnie), cudo. Jest pięknie, mrocznie i niepokojąco, czyli duch i przekaz książki został zachowany, a nawet bym powiedział – wzmocniony. Dla osób, które nie miały kontaktu ani z książkowym pierwowzorem, ani z serialem będzie to idealny sposób na poznanie świata podręcznych. Dla osób, które oglądały/czytały – wizualne uzupełnienie rewelacyjnej historii.

***
„Opowieść podręcznej. Powieść graficzna” jest tak samo sugestywna i...

Przerażająca jest ta opowieść. Nadmienię tylko, że nie czytałam książki, nie oglądałam też serialu, a więc komiks jest moim pierwszym zetknięciem się z historią. Niestety przez cały ten mroczny czas miałam wrażenie, że czytam o wydarzeniach, które jakby się już gdzieś miały dziać, to w Polsce. Bolesne jest dla mnie odbieranie praw kobietom, nawet na kartach komiksu, bo to się dzieje na moich oczach, zawsze zaczyna się niewinnie, powoli, a potem galopuje. Fikcja mieszała się z rzeczywistością, bo w Polsce kobietom już zakazano aborcji, która jest podstawowym prawem człowieka, kiedy słucham wypowiedzi rządzących, to jasno z nich wynika, że kobiety mają przede wszystkim rodzić. No i oczywiście wszędzie dużo religii, tam samo w komiksie, jak i w Polsce.
Bardzo dołująca to była lektura, widocznie mam teraz taki czas, że same smutne książki mi się trafiają.
Dzięki ci boże, w którego nie wierzę, że podwiązałam sobie jajowody kilka lat temu, och jakże się cieszę!

Sam komiks, jak to w moim przypadku, niczego mi nie urwał. Kreska jest ok, ale nie ma się czym zachwycać. Jasne, można poznać historię szybciej niż czytając powieść, ale ja akurat jestem z tych, którzy literek się nie boją. Z chęcią sięgnę po powieść, ale jeśli ktoś niezbyt lubi się z literaturą, to w takim wypadku mogę polecić komiks, dla samej historii.

Powieść graficzna, która wzbudza emocje.

"Opowieść podręcznej" w wykonaniu Renee Nault jak dla mnie wypadła naprawdę bardzo dobrze. Kreska jest charakterystyczna, przyciąga wzrok a nawet powoduje, że miejscami włosy na rękach się jeżą.

Nawet dla kogoś, kto nie czytał wcześniej oryginału autorstwa Margaret Atwood może być to coś poruszającego i chwytającego za serce. Postaci są bardzo dobrze wykreowane przez co historia staje się nam bliższa. Prowokuje, zmusza do dyskusji i refleksji. W dzisiejszych czasach przesłanie tej historii jest jeszcze bardziej przerażające...

Bardzo polecam!

Powieść graficzna, która wzbudza emocje.

Nie czytałam faktycznej powieści, ale bardzo chciałam poznać samą historię, więc powieść graficzna wydała mi się być w takiej sytuacji idealnym pomysłem. Czy faktycznie tak było?

Freda jest Podręczną, a jej obowiązkiem jest chodzenie w czerwonych ubraniach. Nie ma praw, nie może pracować ani mieć własnego zdania czy pieniędzy. Jedynym jej obowiązkiem jest branie udziału w comiesięcznej penetracji ze swoim właścicielem, aby dać dziecko właścicielce. Ma trzy szanse, jeśli jej się nie uda to znika.

Świat przedstawiony jest straszny. Nie jestem w stanie wyobrazić sobie świata, w którym kobietom nie wolno dosłownie nic. Świata, w którym są jedynie chodzącym inkubatorem, a po urodzeniu dziecka muszą je oddać...

Sama historia przedstawiona jest w przystępny sposób. Nie trzeba znać jej z powieści, aby wiedzieć o co chodzi i taki właśnie był mój cel. Ilustracje są kolorowe, przyciągają oko i niejednokrotnie przerażają swoją brutalnością. Ja zdecydowanie polecam każdemu, warto!

Treść oczywiście znana, a do tego świetna grafika - piękna, poruszająca.

Treść oczywiście znana, a do tego świetna grafika - piękna, poruszająca.

Mija właśnie pięć lat odkąd na HBO ukazał się pierwszy sezon serialu Opowieści podręcznej na podstawie powieści Margaret Atwood. Inspirujący, modny, głośny, niepokojąco aktualny w świecie, gdzie tzw. konserwatyści zaczęli się coraz mocniej rozpychać. Dałem radę obejrzeć dwa odcinki. Niestety miał w sobie wszystko to, czego nie lubię w serialach – rozciągnięte do niemożliwości sceny, budowanie niby atmosfery banalnymi trikami.

Miałem nawet plan sięgnąć do powieści Atwood, ale zrobiłem jak zwykle, czyli poszukałem najpierw czegoś innego (Zbójecka narzeczona), a później jakoś mi wciąż umykało.

Jakimś przypadkiem trafiam na powieść graficzną na podstawie Opowieści podręcznej zilustrowaną i zaadaptowaną przez Renee Nault. Postanawiam ją kupić na podstawie kilku grafik znalezionych w sieci.
[...]
całość:

Mroczna, straszna, przerażająca wizja świata, świetna kreska, ale niestety chaos straszny. Mam wrażenie, że to forma skierowana dla tych, którzy doskonale znają historię z książki. Mnóstwo retrospekcji, pourywane wątki, brak wyraźnego zakończenia.

Spodziewałam się całej historii, tylko w innej formie i choć nie mogłam się oderwać, to tez czułam się zagubiona i ciagle w poczuciu, że czegoś mi brakuje.

Bardzo ważna książka w naszej literaturze. W formie graficznej o wiele bardziej przystępna i zrozumiała od oryginału, który szedł mi jak po grudzie. Polecam! Lepsze od oryginału!