Rok 1984. Powieść graficzna

2020-09-30
Ekranizacje:
1984 (1984)

Okładka książki Kosz pełen głów Joe Hill, Dave Stewart
Kosz pełen głów Joe Hill, Dave Stew...
Okładka książki Moon Knight Jeff Lemire, Greg Smallwood
Moon Knight Jeff Lemire, Greg S...

Spójrz okiem wielkiego brata

1956 14 299

Świetna książka, bardzo wciąga. Najgorszym dla mnie momentem była księga Goldsteina, można ją tak naprawdę skipnąć. Polecam, jako lektura też jest świetna do matury.

Życie toczy się na papierze, z prawdziwym nie ma nic wspólnego. Przeszłość jest aktualizowana na bieżąco, kogo to obchodzi, że to kłamstwo. Świat zbudowany na nienawiści, jednostka nie ma znaczenia, liczy się wola partii. Jak w takim świecie rozbudzić świadomość, bo tylko ona może zburzyć ten porządek?

1927

Świetna adaptacja powieści Orwella. Grafika trafnie oddaje klimat grozy i beznadziei panującej w totalitarnym państwie rządzonym przez partię Wielkiego Brata.

Polecam!

Polecam!

Rok 1984 to klasyka, bez dwóch zdań.
Przyznać muszę jednak, że nie przeczytałem nigdy tego dzieła w całości, a mimo wszystko doskonale wiem o co w nim chodzi i wcale nie mam specjalnej ochoty czytać o tym, o czym już wiem, gdyż czytanie tej książki sprawia mi pewien dyskomfort związany z analogią do czasów rzeczywistych.
Dlatego też sięgnąłem po ten komiks, czy mówiąc prezyzyjniej, wydanie graficzne, bo to bliższe określenie temu, co ta książka prezentuje.

Wydania graficznego jednak też nie doczytałem, bo po kilku rozdziałach miałem go już dość. Głownie z dwóch powodów:

1. Rysunki, wbrew temu co sądzi o nich chyba większość, są słabe i jakość Ich jest bardzo wątpliwa. Oczywiście można powiedzieć że są nastrojowe, ale to tylko w połowie prawda. Są one po prostu słabe i niczego nie wnoszą. Utrudniają tylko czytanie tego "komiksu".
I tu przechodzimy do punktu..
2. Czcionka to jest tragedia. Kolory czcionki i kolory tła powodują że księgę tę bardzo kiepsko się czyta. Trzeba mieć naprawdę dobre oświetlenie żeby czytanie nie męczyło. A czytanie tekstów porozrzucanych w okienkach na całej stronie jest po prostu uciążliwe i odwracające uwagę od treści.

Uważam więc, że to wydanie to jest skok na kasę. Przekład klasycznej powieści na komiks uważam za zupełnie zbędny, przynajmniej w takiej formie jak ta, gdzie znaczna część książki jest po prostu przepisana ( tu się posiłkuje innymi opiniami). Dzieło to jest wg mnie sztuką dla sztuki i jest w mojej opinii niewarte zainteresowania.

Docenić jednak należy samo wydanie, które wygląda dość ładnie na półce. To jednak zbyt mało, aby miejsce na tej półce otrzymać.
Z pewnością podejmę jeszcze próbę przeczytania roku 1984 w całości, ale to już będzie na pewno bardziej klasyczne wydanie.

Rok 1984 to klasyka, bez dwóch zdań.
Dlatego też sięgnąłem po ten komiks, czy mówiąc...

Na ile pamiętam oryginał, czytany ponad dwadzieścia lat temu, to jest to wierna komiksowa adaptacja. Przede wszystkim szata graficzna, kolorystyka i ukazane postaci oddają ducha pierwowzoru Orwella. "Księga" Goldsteina jest w całości zacytowana, a nie przekształcona graficznie sposób, co uważam za duży plus (to kwintesencja działania systemu totalitarnego. I moim zdaniem nie tylko tego...).
Dobra rzecz dla tych, którzy mają mało czasu, a chcą sobie odświeżyć to arcydzieło XX wieku.

Problemem technicznym jest to, że tak obszerne, klejone dzieło po jedno, czy dwukrotnym czytaniu rozpada się.

Pierwsza komiksowa adaptacja powieści Orwella. Klejona, nieco się rozpada. Interesująca grafika, kolory i dynamizm postaci oddają napięcie obecne w fabule książki.

O ile rozumiem ideę przekładu intersemiotycznego, o tyle celowości popełnienia tego komiksu nie pojmuję. Faktem jest, że wydany został pięknie - rysunki ujmują zarówno pewien defetyzm bijący z powieści, jak i bardzo wiernie przedtawiają wydarzenia z pierwowzoru. Główny zarzut jednak zasadza się nad ilością tekstu - toż to prawie cała książka przepisana! Rozumiem, że trudno było by się pozbyć części, nie tracąc na wymowie dzieła, dlatego uważam za bezzasadne stworzenie tego akurat komiksu. Ilość tekstu, częste trudności z jego odczytaniem na ciemnym tle utrudniały cały odbiór. O wiele lepiej sięgnąć po książkę.

Ostatnio recenzowałam „1984” Orwella. Tutaj mam propozycję dla opornych lub tych, do których treść przedstawiona graficznie bardziej trafia, dla wielbicieli komiksów lub ciekawych innego oblicza jednej z najważniejszych powieści XX wieku.

Kreska Fido Nestiego robi wrażenie i sprawia, że genialne dzieło Orwella możemy przeczytać/zobaczyć w innej odsłonie.

#komiks#comics#georgeorwell#1984#klasyka#powieściXXwieku#lisicaczyta#ksiazka#bookstagrampl#bookstagram#book#writer#powiescgraficzna#fidonesti#wydawnictwojaguar

Jest to kolejna adaptacja, świetnej powieści Georgea Orwella. Pamiętam, że czytałem ją jako lekturę w szkole. Myślę, że teraz już jako dorosły człowiek przez ten komiks dużo bardziej ją doceniłem. To opowieść o dystopijnej przyszłości gdzie rządzi partia i wszystkich kontroluje. Patrząc z perspektywy czasu, czyli prawie 75 lat od ukazania się oryginału, dużo z tej wizji niestety się sprawdziło. Co więcej przy tych obrazkach całość jest jeszcze bardziej ponura i przygnębia z podwójną siłą. Szykujcie się na masę tekstu, ale bez niego było by to dużo uboższe doznanie.

Fido Nesti i jego komiksowa adaptacja powieści Orwella Rok 1984 jest naprawdę znakomita. Czytając ten komiks, trudno mi było sobie wyobrazić, że można dzieło Orwella inaczej przedstawić. Kolorystyka, świat, rysy postaci.

Sam pomysł przenoszenia klasyki na grunt komiksów bardzo mi się podoba. Jak widać w tym przypadku doskonale została oddana wymowa i atmosfera oryginału. Sam Rok 1984 Orwella uważam za najważniejszą książkę XX wieku. Jest ona dla mnie pewnego rodzaju biblią, kompasem wskazującym zagrożenia w otaczającym świecie.

Orwella trzeba znać i ciągle do niego wracać.

Klasyczna interpretacja dzieła Orwella wskazuje podobieństwo dystopii książkowej z ustrojem komunistycznym. Dziś często padają oskarżenia o tworzenie świata wielkiego brata pod adresem różnych środowisk, ale i krajów. Moja refleksja jest zaś taka, że w każdym systemie i w każdej idei jest ziarno wielkiego brata, dlatego do wszystkich systemów i idei podchodzę sceptycznie i krytycznie, nawet do tych, które gdzieś są mi bliskie.

IG: @somniumscipionis

• Komiksy