Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag

Okładka książki Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag
Piotr Oleksy Wydawnictwo: Czarne Seria: Sulina reportaż
reportaż
Sulina
Czarne
2021-06-09
2021-06-09
9788381912495
Ziemie Odzyskane Wolin Uznam wypędzeni wysiedleni Niemcy wygnani przesiedlenia Polska powojenna

Okładka książki Znak nr 787 / 2020 Katarzyna Bik, Wojciech Bonowicz, Janusz Czapiński, Jacek Dehnel, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Pierre Hadot, Piotr Kosiewski, Dominika Kozłowska, Piotr Oczko, Piotr Oleksy, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Timothy Snyder, Filip Springer, Agnieszka Wolny-Hamkało, Krzysztof Wołodźko, Bartosz Wróblewski
Ocena 7,0
Znak nr 787 / ... Katarzyna Bik, Wojc...
Okładka książki Znak nr 762 Jan Assmann, Jan Hartman, Józefa Hennelowa, Inga Iwasiów, Magdalena Kicińska, Dominika Kozłowska, Angelika Kuźniak, Mindaugas Kvietkauskas, Andrzej Muszyński, Piotr Oleksy, Robert Pawlik, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak
Ocena 7,0
Znak nr 762 Jan Assmann, Jan Ha...
Okładka książki Europa.Stop.Wschodnia.Stop. Piotr Andrusieczko, Kamil Całus, Lucyna Dąbrowska, Joanna Dziuba, Maciej Jastrzębski, Iwona Kaliszewska, Jagoda Kołodziejczyk, Tomasz Kułakowski, Katarzyna Kwiatkowska, Piotr Oleksy, Piotr Pogorzelski, Wojciech Śmieja, Ziemowit Szczerek, Kateryna Szestakowa, Marcin Wojciechowski
Ocena 7,3
Europa.Stop.Ws... Piotr Andrusieczko,...

Oficjalne recenzje i

Wolin. Historia pięknego miejsca

Link do recenzji

515 73 397

Z serii Sulina nie spotkałem jeszcze słabej książki. Tak też jest tutaj, ciekawa historia polskich wysp.

Z racji zainteresowań oraz miłości do Małej Ojczyzny bardzo liczyłem na intersującą lekturę. Oddając szacunek autorowi za pracę niestety muszę stwierdzić, że rozczarowałem się jej zawartością. Być może miałem za duże oczekiwania? Szkoda... Polecam ją jednak czytelnikom, którzy poszukują wszelakich informacji o historii Krainy 44 Wysp.

Od kilku lat fascynuje mnie urok wyspy Wolin, a moim odkryciem było zwiedzanie Karsiboru z perspektywy kajaka. Dlatego uznałem, że książka ,,Wyspy odzyskane" to będzie coś w sam raz dla mnie.
Autorowi Piotrowi Oleksemu należy się głęboki ukłon za próbę wyrwania z niepamięci historii zasiedlania pomorskich wysp odzyskanych (choć bardziej trafne byłoby określenie - pozyskanych) po II wojnie światowej. Może to ostatni moment, żeby zebrać wspomnienia żyjących jeszcze świadków: wysiedleńców, tak zwanych autochtonów i osadników.
Książka zawiera fascynujące opisy trudnego losu przybywających na polski dziki zachód, czyli wyspę Wolin, Uznam i Karsibór rodzin z Wileńszczyzny, Podlasia, Kaszub, Wielkopolski. Ci ludzie, dawni rolnicy, urzędnicy, byli żołnierze musieli nauczyć się rybaczenia, połowu żeby móc przeżyć. Wyspy były też magnesem przyciągającym różnych uciekinierów, awanturników, miłośników zamorskich przygód. Ta cała zbieranina ludzkich losów przez kolejne dziesięciolecia zaczęła budować nową społeczność, która oswajała to niezwykłe miejsce położone u ujścia Odry do morza.
Momentami książka wydaje się przypominać rozprawę naukową. Zebrane przez autora materiały faktograficzne mają oparcie w źródle bibliograficznym. Autorowi zdarza się też niestety kilkakrotnie powtarzać w różnych miejscach te same fakty. Świadczy to o tym, że książka powstawała fragmentami, które na koniec zostały zebrane w jeden zbiór. Mnie to jednak, jako czytelnikowi nie przeszkadzało. Ważne, że książka wciąga i odkrywa przemilczane oraz zapomniane fakty budowania polskości na bałtyckim archipelagu.

Ciekawy reportaż o jedynych polskich wyspach morskich. Czyta się go bardzo dobrze, jednak pozostawia spory niedosyt. Sporo można się z niego dowiedzieć o historii powojennego zasiedlania tych terenów, jest też trochę o starszej historii Pomorza. Wciągają historie poszczególnych osób. Jednak brakuje tu szerzej omówionego przejścia z PRL do III RP (parę akapitów jest w ostatnim rozdziale, jednak to zdecydowanie za mało); o powojennej historii rozwoju Świnoujścia dowiemy się tylko trochę podstawowych faktów (więcej jest o małym Lubinie, czy Karsiborze niż o tym głównym mieście archipelagu); brakuje też informacji o stanu się Uznamu i Wolina miejscem turystycznym (np. rozwój FWP i sanatoriów w PRL, jak to się stało, że Międzyzdroje stały się tak popularne); prawie nic nie ma o zagospodarowaniu wnętrza wyspy (Wolin to nie tylko rybacy ale też rolnicze wsie wnętrza wyspy); wielkim nieobecnym jest Woliński Park Narodowy (jak to się stało, że go utworzono?). Za to trochę za dużo o rybakach (kilka rozdziałów), zbędne jest pół rozdziału o warszawskiej działalności Lechosława Goździka lub analizowanie twórczości lokalnych pisarzy. Historia połowów dalekomorskich wraz z analizą twórczości Jerzego Porębskiego ciekawa, jednak niemal nic nie wnosi do samej historii wysp.

Jeden z lepszych reportaży Czarnego jakie czytałem ostatnio. Największym plusem sa historie z bardzo autentycznymi ludźmi i czułe oko reportera. Bardzo spójna. Na tle tej książki Kajś wydaje się chaosem a Fuerte przegadaną refleksja dopchnietą kolanem kilkoma historycznymi wstawkami. Świetne uzupełnienie Poniemieckiego. Brawo dla autora za rewelacyjna książkę.

Po przeczytaniu poczułem zazdrość że nie urodziłem się gdzie indziej,
tylko w Polsce B. Krainie dusznej i ciemnej.

Po przeczytaniu poczułem zazdrość że nie urodziłem się gdzie indziej,
tylko w Polsce B. Krainie dusznej i ciemnej.

Po bardzo dobrym początku, dalej było nierówno. Tematyka bardzo interesująca i mająca dla mnie też osobiste znaczenie - moi dziadkowie również byli osadnikami na Ziemiach Odzyskanych.

Reportaż o ludziach nadchodzących i odchodzących z okolic Wolina, Świnoujścia. Polakach i Niemcach. O budowaniu społeczności i bezprawiu ówczesnych czasów. O upartym trwaniu i niepewnym osiedlaniu w oczekiwaniu na korektę granic po 1945 roku.

Historia archipelagu jest zdecydowanie interesująca. Sam autor wykonał ogrom pracy przy zbieraniu informacji, czytaniu źródeł i przeprowadzaniu wywiadów. Myślę jednak, że podobnie jak w wielu książkach Czarnego, zabrakło tu pracy edytora.

Na półkach: , , , , , ,

Po tej pozycji pozostaje niedosyt. Jest ciekawa, napisana ze starannością i dbałością o fakty (autor: Piotr Oleksy to synonim dobrej jakości), jednak moim zdaniem nieco za mało w niej historii regionu.

Rozdział o średniowieczu, o Gryfitach na koniec okazał się wprawdzie strzałem w dziesiątkę, ale to troszkę za mało, chciałbym więcej. Trochę tak jak z pysznym i zimnym piwem. Smakuje, jest super, ale chciałoby się kolejne...

Szanowny Autorze, Drogi Panie Piotrze... temat "Ziem Odzyskanych" jest szeroki i wierzę, że uraczy nas Pan jeszcze co najmniej jednym tytułem o nim traktującym.

Dodaj cytat z książki Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag