Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag

Okładka książki Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag Piotr Oleksy
Czarne
2021-06-09
2021-06-09
9788381912495
Ziemie Odzyskane Wolin Uznam wypędzeni wysiedleni Niemcy wygnani przesiedlenia Polska powojenna

Okładka książki HERITO nr 51-52 / 2023 Wojciech Browarny, Krzysztof Czyżewski, Piotr Oleksy, Jacek Purchla, Redakcja kwartalnika HERITO, Wojciech Stanisławski, Michał Wiśniewski (architekt)
HERITO nr 51-5... Wojciech Browarny, ...
Okładka książki HERITO nr 50 / 2023 Wojciech Browarny, Beata Halicka, Piotr Oleksy, Jacek Purchla, Redakcja kwartalnika HERITO, Tomasz Różycki, Wojciech Stanisławski
HERITO nr 50 /... Wojciech Browarny, ...
Okładka książki Znak nr 787 / 2020 Katarzyna Bik, Wojciech Bonowicz, Janusz Czapiński, Jacek Dehnel, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Pierre Hadot, Piotr Kosiewski, Dominika Kozłowska, Piotr Oczko, Piotr Oleksy, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Timothy Snyder, Filip Springer, Agnieszka Wolny-Hamkało, Krzysztof Wołodźko, Bartosz Wróblewski
Znak nr 787 / ... Katarzyna Bik, Wojc...
Okładka książki Znak nr 762 Jan Assmann, Jan Hartman, Józefa Hennelowa, Inga Iwasiów, Magdalena Kicińska, Dominika Kozłowska, Angelika Kuźniak, Mindaugas Kvietkauskas, Andrzej Muszyński, Piotr Oleksy, Robert Pawlik, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak
Znak nr 762 Jan Assmann, Jan Ha...

Wolin. Historia pięknego miejsca

Bardzo dobra książka. Skupiająca się na lokalnym ujęciu tematu, bez zadęcia i kalki z książek historycznych. Nic na siłę. Jest tu nostalgia i opowieści o ludziach, którzy tworzyli tą społeczność. Książka budzi tęsknotę za podróżą, wywołuje chęć odwiedzenia opisywanych miejsc - zatem Autor moim zdaniem osiągnął zamierzony efekt. 😉. Szczerze polecam jako lekturę wakacyjną.

To druga książka tego autora którą miałem okazję przeczytać. I paradoksalnie lepiej znam opisywane wcześniej Naddniestrze po którym miałem okazję podróżować niż opisywane tutaj wyspy na których nigdy nie byłem.
Miarą fajnie napisanego reportażu jest dla mnie książka, pod wpływem której w czasie lektury sięgam po Google Maps żeby zobaczyć gdzie dokładnie leżą opisywane rejony. I tak było w przypadku pozycji Piotra Oleksego. Ciekawa opowieść o miejscu i dziejach regionu, szczególnie tych po przejściu Pomorza Zachodniego w granice Polski.

Cieszy, że Wyspa Wolin doczekała publikacji. Można było więcej wycisnąć tym bardziej, że to rodzinne strony autora. Polecam każdemu książkę ale też i podróż do Lubina - małej miejscowości na wyspie - widok z grodziska na Zalew Szczeciński jest jednym z najpiękniejszych w Polsce.

Książka całkiem ciekawa, jednak jak na reportaż za mało było o ludziach, za dużo o instytucjach. Ogólnie jednak na plus.

Wolin:)
Jednak trochę rozczarowanie. Uważam Wolin za najpiękniejsze miejsce w Polsce. Z ciekawością wysłuchałam książki, ale liczyłam na trochę więcej.

Wolin:)

Jako dziecko kilka razy spędzałam wakacje w Świnoujściu, ale o historii miasta wiedziałam wtedy niewiele. Z zaciekawieniem sięgnęłam po książkę "Wyspy odzyskane". Autor, zainspirowany miejscem w którym się wychowywał, przedstawia proces wymiany ludności, jaki dokonał się na wyspach Wolin, Uznam i Karsibór po 1945 r., oraz życie na wyspach.

Szczególnie przypadł mi do gustu rozdział o kierowniku domu dziecka w Lubinie, który w latach 60., korzystając z bliskości Zalewu Szczecińskiego, zdobył uprawnienia żeglarskie i zaszczepił zamiłowanie do żeglowania w nastoletnich wychowankach. Kilku z nich zaklasyfikowało się na rejs z kapitanem Krzysztofem Baranowskim.

W książce zamieszczono tylko jedną mapę, niestety brak zdjęć, a szkoda.

Szczególnie przypadł mi do gustu...

Jak dla mnie książka nierówna. Część rozdziałów bardzo ciekawa, ale dla mnie za dużo tych o rybakach, połowach, poszczególnych osobach związanych z rybołóstwem. Osobiście wolałabym więcej tych rozdziałów z historią ogólną niż analizy dzieł pisarzy i pracy rybaków.

Spodziewałem się czegoś bardziej skupionego na przejściu od niemieckości do polskości Wolina i okolic, z wszystkimi tego procesu dramatycznymi okolicznościami. Autor miał jednak trochę inny pomysł na książkę. Chociaż wątków z lat 40-tych w niej nie brakuje, to jednak nie jest to "typowa" książka o zasiedlaniu Ziem Zachodnich. Mam wrażenie, że to same wyspy są bohaterami opowieści a przede wszystkim ludzie "nowego rodzaju" jacy na wyspach się ukształtowali. Miałem sporą satysfakcję czytając o rybakach-literatach albo o domu dziecka "pod żaglami" (poruszająca historia swoją drogą),choć zupełnie nie tego oczekiwałem. Na pewno autorowi udało się przedstawić specyfikę swojej małej ojczyzny i zachęcić mnie do jej ponownego odwiedzenia, tym razem już w roli nieco bardziej uświadomionego turysty.

Przeczytałam z dużą przyjemnością. Polecam.

Przeczytałam z dużą przyjemnością. Polecam.

Świetny początek a potem kilka nic niewnoszących (dla mnie) historii. Bardzo chciałam aby to było dobre bo to bardzo bliskie mi tereny.

• Reportaż
  • Literatura faktu