Zatopić III Rzeszę

historia
Znak Horyzont
2021-05-10
2021-05-10

Dla mojego pokolenia zapora Eder kojarzy się tylko z misją w Call of Duty, jednak była ona tylko częścią jednego z najbardziej spektakularnych nalotów II wojny światowej. Książka opowiada o losach Operacji Chastise, którym to kryptonimem nazwano akcję zbombardowania zapór wodnych na rzekach w Zagłębiu Ruhry przez RAF w nocy z 16 na 17 maja 1943 roku. Dla autora jednak całe przedsięwzięcie to tylko pretekst, żeby stworzyć epicką, bo ponad 800 - stronnicową opowieść. Najprościej byłoby napisać, że to opowieść o ludziach, zwłaszcza tych z 617. Dywizjonu Bombowego do których później przylgnął przydomek "Dambusters", czyli "Niszczyciele Tam" i wydarzeniach, które rozegrały się tamtej majowej nocy, ale to też historia inżynierów, konstruktorów, naukowców, którzy przyczynili się do rozwoju lotnictwa czy uzbrojenia w szerszym kontekście. Autor przedstawia jak wyglądały początki bombardowań podczas pierwszej wojny światowej, rozwój myśli technicznej oraz doktryn dotyczących użycia bombowców. Bliżej wydarzeń dziejących się podczas Operacji Chastise omówiony został rozwój brytyjskich samolotów bombowych, koncepcje związane z wyborem dla nich celów, a później także badania i próby stworzenia materiału wybuchowego, który doprowadzi do niszczenia zapór wodnych. Nie jestem może wielkim fanem powieściowego stylu w książkach historycznych, momentami irytowało mnie skakanie po chronologii wydarzeń, ale trzeba oddać autorowi, że sam opis nalotu na tamy jest doskonały i niezwykle dogłębny, bo poza działaniami lotników, autor oddaje też głos niemieckim cywilom, którzy musieli się zmagać z powodzią (tutaj może mały minus, że przewija się sporo postaci, także robotników przymusowych, których los do końca nie został wyjaśniony, można się tylko domyślać, co się z nimi stało). Znakomicie, że autor pociągnął także ten wątek dalej i poza stratami materialnymi, które wyrządził nalot, pokazał jak wyglądają teraz zapory, angielskie wycieczki i stosunek niemieckich mieszkańców do tamtych wydarzeń. Solidnie autor też odniósł się do kwestii, która często mnie nurtuje, a bywa pomijana przez autorów, czyli o wpływie omawianych wydarzeń na popkulturę. Sojka przedstawia kulisy tworzenia filmu "Nocny nalot" z 1955 roku, wpływu jaki wywarł na George'a Lucasa i "Gwiezdne Wojny", ale również na motywy związane z "Niszczycielami Tam" pojawiającymi się w muzyce.

Rewelacyjne napisana książka. Czyta się jak dobrą powieść sensacyjną. Oprócz bardzo dokładnie omówionej operacji Chastise, autor przedstawia m.in. życiorys Guya Gibsona, rozwój prototypów różnych samolotów bombowych - od Hampdena przez Wellingtona po Lancastery.
Właściwie operacja ataku na zapory w Zagłębiu Ruhry to pretekst dla autora do omówienia całej (prawie) wojennej historii Bomber Command.
Ale - jak już zaznaczyłem - czyta się świetnie. Mimo objętości.
Bardzo gorąco polecam.

Książka na swój sposób wybitna. To taki Wołoszański zaklęty w papier. Wspaniała epopeja od początków bombardowań "strategicznych" Zeppelinów po samobójczą akcję zniszczenia zapór a na bombardowaniach dywanowych kończąc. Akcja szybka i wartka, a swoiste retrospekcje tylko wzbogacają akcję, powodując, że jest ona pełna. Z kronikarską wręcz dokładnością opisane losy uczestników tej jakże spektakularnej akcji, ale narracja nie pozbawiona krytycznej refleksji na temat ofiar (po obu stornach konfliktu) i skutków zarówno zniszczonych zapór jak i nalotów strefowych vel dywanowych. Gorąco polecam miłośnikom historii jak i tym, którzy poszukują książki historycznej z fabularyzowaną, wartką akcją.

• II wojna światowa
  • Historyczne
  • II Wojna Światowa
  • Lotnictwo
  • Posiadam na półce (polskojęzyczne)

Dodaj cytat z książki Zatopić III Rzeszę