Anatomia doktora Mengele

2021-05-10
2021-05-10
Lucyna Rodziewicz-Doktór
doktor Mengele Auschwitz

Po tej książce spodziewałam się wiele, ale też bardzo się jej obawiałam. Trudny temat mimo dużego upływu czasu.
Ciekawym zabiegiem są przeskoki czasowe, mające na celu dokładniejsze zarysowanie charakteru głównego bohatera. I ta linia fabularna jest zdecydowanie bardziej ciekawa, wciągająca i intrygująca. Poznajemy wielu ciekawych i niejednowymiarowych bohaterów, posiadających różne cele i motywacje. Możemy też się przyjrzeć poszczególnym elementom badaniom Mengele.

Problemem tej książki jest główna linia fabularna. Niezbyt ciekawa, nieporuszająca. Jednowymiarowa Pia, o której niewiele wiemy. Autorka niestety bardziej koncentruje się na jej fizyczności, a nie na jej wnętrzu, przez co trudno się do niej przywiązać i jedna z kluczowych nie wybrzmiewa tak jak powinna.

Świetny jest epilog.

Ogólnie książka warta polecenia. Bardzo dobra jak na debiut

Tej książki się nie czyta, ją się przeżywa każdą komórką ciała. Momentami ciarki przechodzą po plecach i żołądek się skręca, serce przyspiesza; w innym miejscu znowu oblewa miłe ciepło. Niesamowicie wciągająca lektura.

Łączenie wątków historycznych z fikcją nie zawsze wychodzi dobrze. Nauczona złymi doświadczeniami z "Tatuażystą z Auschwitz" do takich lektur podchodzę z rezerwą i dystansem. Tutaj to podejście się bardzo sprawdziło, bo przedstawienie jednego z największych zbrodniarzy w pozytywnym świetle mnie nie przekonuje.

Powieść czyta się lekko, autorka pisze dobrze i widać, że włożyła w tę książkę wiele pracy. Opiera się na historycznych faktach, jednak samo pokazanie Mengele jako sympatycznego i poczciwego człowieka wypacza obraz jaki znamy. I może gdyby ta opowieść dotyczyła innego bohatera - moje zdanie byłoby inne, a tak pozostał niesmak.

Powieść czyta się lekko, autorka pisze dobrze i widać, że...

Gdyby ta opowieść dotyczyła jakiegoś bezimiennego zbrodniarza, być może spojrzałabym na nią łaskawiej, bo napisana jest naprawdę dobrze (trudno uwierzyć, że to debiut), wciąga i ciekawi – czasem trudno się od niej oderwać i momentami nie sposób przestać o niej myśleć. Nieraz można odnieść wrażenie, że czytamy o jakimś fikcyjnym bohaterze, że wchodzimy w całkiem zagmatwaną opowieść, która ma nas wzruszyć i po prostu dostarczyć rozrywki. Obrazy bezduszności mieszają się tu z chwilami fascynacji i potrzebą odkrywania swoistego romantyzmu. Powieść dostajemy w postaci historii dwutorowej – raz przenosimy się do Brazylii (tu panuje klimat niemal sielankowy), by potem wejść na teren obozu koncentracyjnego i przyjrzeć się z bliska poczynaniom lekarza – takie zderzenie dwóch światów wywołuje w nas konkretne emocje (nie da się ukryć, że wejście w obozową rzeczywistość to bolesne doświadczenie), a autorka nie szczędzi szczegółów. Mocna rzecz, która w moim odczuciu została mocno złagodzona, zagubiona gdzieś wśród namiętności i piękna.

W historii nie zabrakło wątków odnoszących się do przeszłości, a właściwie do dzieciństwa Jozefa. Dowiemy się, w jakich okolicznościach postanowił zostać lekarzem, przyjrzymy się tym wydarzeniom, które ukształtowały jego charakter i podsycały potrzebę poznania niepoznanego. Mengele zostanie "zderzony" z ludźmi, którzy mieli wpływ na jego życie – poznamy łączące ich relacje, wejdziemy tu w szczegóły.

Pomijając nieścisłości historyczne, ta opowieść jest naprawdę interesującym studium ludzkiej psychiki. Sylwetka doktora została nakreślona w bardzo interesujący i wyczerpujący sposób – ciekawią nas losy lekarza, jego myśli i wątpliwości oraz targające nim (czego chyba się w ogóle nie spodziewaliśmy po kimś tak bezwzględnym) emocje. Poza tym tę książkę naprawdę czyta się bardzo dobrze (pomijając te chwile, kiedy coś nam tu nie gra).

Nie odradzam jednak lektury tej książki, bo być może każdy z nas potrzebuje innego spojrzenia na znane fakty i odrobiny odczarowania, szczypty magii i piękna w tym całym bestialstwie. Jestem przekonana, że ta książka zdobędzie spore grono zachwyconych nią czytelników. Musicie ocenić ją sami, do czego Was zachęcam, bo w przypadku takich publikacji trudno opierać się na czyichś wrażeniach – to trzeba przegryźć w samotności – warto jednak mieć się na baczności, by nie dać za bardzo ponieść się fantazjom.

Z pewnością "Anatomii doktora Mengele" bliżej jest do beletrystyki niż do literatury faktu.

Do małej Brazylijskiej wioski przybywa tajemniczy Niemiec. Swoje schronienie znajduje u rodziny Souza. Nie wiele mówi o sobie, jednak zdobywa zaufanie rodziny oraz sympatię młodej Pia ( tak to się odmienia?) Nikt jednak nie wie, że ten cichy człowiek to Josef Mengele morderczy lekarz z Auschwitz.
W książce tej poznajemy bliżej historię doktora oraz przede wszystkim jego fascynacje, które prowadziły do nieludzkich eksperymentów. Co sprawiło, że cierpienie drugiej osoby zastąpiła chora ciekawość i zaspokajanie jej bez względu na konsekwencje. W tym fikcyjnym dziele poznajemy relacje Mengela z rodzicami czy żoną. Czy młodej brazylijskiej dziewczynie uda się do niego dotrzeć?
Była to lektura ciekawa, ale też dziwna. Z jednej strony przeżycie bohatera, którego nie da się lubić. Z drugiej w książce przedstawiony jest jako człowiek, hm, powiedzmy zagubiony. Ogólnie jego postać jest tu złagodzona i w pewnym stopniu wytłumaczona. Przez to zostawia mieszane uczucia. Ale jeśli spojrzeć na nią poza tą postacią to jest to całkiem ciekawie i przystępnie napisana książka, chętnie sięgnę po inne autorki.

W książce tej poznajemy bliżej historię doktora oraz przede wszystkim jego...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

„..zdawał sobie sprawę, że trafiła mu się wyjątkowa okazja, by kontynuować badania i to właśnie to ostatecznie go przekonało: prawdziwy cud, o jakim nawet nie śmiał marzyć..jego praca miała polegać właśnie na przeprowadzaniu eksperymentów na ludziach”.

Nikomu chyba nie trzeba przybliżać sylwetki Josefa Mengele, niemieckiego lekarza, doktora medycyny i antropologii. Zbrodniarza wojennego, który nigdy nie poniósł kary za swoje czyny.
Nie popierał teorii rasowej, a jednak był nazistą. Jego działalność wojenna pozwoliła mu na przekraczanie granic. Zwany „Aniołem śmierci”, na oczach świata zmieniał się w absolutne zło.

„Anatomia doktora Mengele” obrazuje nam poniekąd te zmiany. Autorka opisuje jego dzieciństwo, etap dorastania, wreszcie losy wojenne. Jednak to, co jest kontrowersyjne dla chyba większości czytelników, to czas powojenny. Kiedy Mengele ucieka przed wymiarem sprawiedliwości. Jawi się tu jako inny człowiek, pozbawiony zła, wyrzutów sumienia.
„Anioł śmierci” stał się tu „Aniołem życia”?
Mengele po wojnie przebywa w Brazylii, tam zakochuje się w młodziutkiej dziewczynie. Okolicznym mieszkańcom niesie pomoc jako lekarz. I tu niestety, choć zdaję sobie sprawę, że z nożem po świecie nie biegał, no to nijak tej historii jednak nie kupuję. Pomimo że tę powieść czyta się naprawdę dobrze, o wiele ciekawsza byłaby historia jego ciągłej ucieczki. Mengele został pozbawiony stopnia naukowego, ścigany był przez MOSAD, a za jego schwytanie wyznaczono nagrodę. Myślę, że to powinno być priorytetem w tej historii, te fakty historyczne bardziej by mnie przekonały do poznania portretu psychologicznego jednego z największych zbrodniarzy XX wieku.

„Anatomia doktora Mengele” na pewno nie może być traktowana jako lektura edukacyjna. Pamiętać trzeba o tym, że jest to jedynie fikcja literacka, w której zostały wykorzystane pewne fakty historyczne.

Mamy 1955 rok.
Do niewielkiej miejscowości w sercu Brazylii przybywa tajemniczy Niemiec. Szuka pokoju do wynajęcia, a gościnę znajduje u rodziny Souza.
Ich córka Pia jest zauroczona mężczyzną i spędza z nim coraz więcej czasu.
Nikt nawet nie podejrzewa, że Niemiec to sam Josef Mengele- pan życia i śmierci z obozu w Auschwitz. Lekarz, którego chora ambicja popychała do coraz bardziej nieludzkich eksperymentów.

Co sprawiło, że był do nich zdolny?
Co takiego widziały w nim kobiety?
Surowa matka, kochająca żona, czy Teresa- asystentka w obozie.
Co takiego zobaczyła w nim Pia?

Książka to wymieszanie fikcji literackiej z elementami prawdziwej biografii Mengele.
Jest ciekawie napisana i naprawdę szybko się ją czyta, a sam wątek z młodziutką Brazylijką- intrygujący.
Jest tylko jedno ale...

Hellow..to Mengele..wcielony diabeł!!!

I o ile, jeśli chodzi o dzieciństwo, obóz, to jestem w stanie to kupić, o tyle kompletnie nie wiem czemu miała służyć historia z Pią? 🤔

Może po to, aby pokazać jak bardzo okrutny zbrodniarz potrafi zmienić swoją twarz?
Z bestii zostać barankiem i wybawcą?
Jestem w stanie w to uwierzyć, bo czytałam książkę o tym, jak Żydzi tropili nazistów i żaden z ich sąsiadów w Ameryce nie podejrzewał, że ,,ci mili i pomocni ludzie" w przeszłości bez mrugnięcia okiem zabijali.

Wierzę, ale chyba nie chcę o tym czytać.
Bo dla mnie zbrodniarz jest zbrodniarzem.
I takim chcę go widzieć.
Nawet jeśli nigdy nie zapłacił za swoje czyny.

Przykro mi, bo po raz pierwszy nie wiem jak mam ocenić książkę, więc jej po prostu nie ocenię.☹️

Mamy 1955 rok.
Ich córka Pia jest zauroczona mężczyzną i spędza z nim coraz więcej czasu.

Na uwagę zasługuje na pewno sama fabuła, króra mimo iż jest połączeniem fikcji lietrackiej z prawdziwymi wydarzeniami, potrafi błyskawicznie nas zainteresować. Ostatnio dowiedziałam się, że to debiut młodziutkiej autorki, ale uwierzcie mi na słowo, zupełnie tego nie odczuwałam w trakcie lektury. Mimo, że tematyka książki jest trudna to autorka ma niesamowity styl, który sprawia, że te przez książkę się po prostu płynie. Mnie czytało się ją bardzo dobrze i z ogromnym zainteresowaniem życiem Mengele. Część gdzie zostają przedstawione Jego losy od wczesnych lat dzieciństwa do czasów aż rozpoczynał swoją działalność w obozie, była jak dla mnie opisana bardzo dobrze, z dbałością o kilka szczegółów, często przerażających, co jest na pewno największym atutem powieści. Jeśli jednak chcecie dowiedzieć się jak naprawdę wyglądało życie Mengele, szczególnie po ucieczce z obozu, możecie się rozczarować. Jestem pewna, że każdy kto zagłębiał się w podobne lektury dotyczące Mengele, poczuł sie wręcz oburzony, że Jego życie w Brazylii zostało opisane w tak pozytywny sposób. Ciężko wyrazić swoją opinię, wiedząc jak przerażające rzeczy czynił w obozach, do czego doprowadziły Jego eksperymenty. Nie mam pojecia dlaczego autorka poszła w tym kierunku i wciąż nie mogę zrozumieć czemu nie podeszła do tematu bardziej surowo. Wiem jednak, że gdzie fikcja miesza się z faktami, tam można pociągnąć historie na różne sposoby. Tutaj na pewno zabrakło mi obiektywnego podejścia do działań "Anioła Śmierci", którego nawet ciężko nazwać człowiekiem. Mimo wszystko uważam, że książka idealnie sprawdzi się jako fikcja literacka. Jeśli jednak nastawiacie się na kawał rzetelnej lektury, przedstawiającej fakty, będziecie rozczarowani. Tych często brakowało, a sam Mengele potraktowany został zbyt łagodnie.

Czy połączenie fikcji literackiej i prawdziwych wydarzeń to Waszym zdaniem dobry pomysł?

Przyznam, że bardzo rzadko po takie książki sięgam. Wyjątkiem są książki jednego z polskich pisarzy, który urzekł mnie polotem i talentem do tworzenia sensacyjnych powieści, w których trudno się połapać co jest fikcją, a co prawdą.

W przypadku książki „Anatomia doktora Mengele” Margherity Nani takie połączenie jednak nie spełnia swojej roli. Zaledwie dwudziestoletnia autorka stworzyła moim zdaniem fikcyjną biografię jednego z największych zbrodniarzy wojennych, który nigdy nie poniósł konsekwencji swoich czynów. Podziwiam odwagę autorki. Jestem pod wrażeniem jej wiedzy (choć są pewne nieścisłości, które rzucają się w oczy) i zaciętości, jednak miałam zupełnie inne oczekiwania. Co prawda doszukałam się w tej powieści anatomii tego okrutnego człowieka, a szczególnie jego relacji z kobietami, jednak wyobraźnia młodziutkiej autorki zdominowała fakty i zaburzyła obraz Mengelego, jaki mam w głowie. Cóż, widocznie nie mam w sobie dość empatii, by doszukiwać się powodów, dla których ten człowiek stał się bezwzględnym oprawcą i katem dla milionów ludzi.

Akcja powieści rozgrywa się w dwóch płaszczyznach czasowych. Autorka zabiera nas do małego miasteczka w Brazylii, gdzie w 1955 roku przybywa tajemniczy cudzoziemiec w poszukiwaniu pokoju. Jest to oczywiście nazistowski lekarz Josef Mengele. Nikt z miejscowych nawet nie podejrzewa, do jakich bestialskich czynów był zdolny w czasie wojny. Po pewnym czasie doktor zdobywa zaufanie mieszkańców, a córka gospodarzy Pia jest nim wręcz zauroczona. Drugie tło to działalność Doktora Mengele w Auschwitz, gdzie dopuścił się nieludzkich eksperymentów. Autorka prześwietliła też jego dzieciństwo, małżeństwo i karierę. Wyłaniający się z tej perspektywy obraz pokazuje człowieka o wielu twarzach, który w jednej chwili tuli syna, a w następnej bez skrupułów pozbawia życia inne dzieci.

Autorka posługuje się pięknym i nienagannym językiem. Trudno uwierzyć, że to jej debiutancka powieść. Potrafi nadać narracji płynność i lekkości. Jednak w moim odczuciu ten styl zaburza charakter powieści. W pewnym momencie miałam wrażenie, że nie czytam o zbrodniarzu, który z zimną krwią mordował niewinnych, a o człowieku, który pobłądził w życiu.

Trudno mi jednoznacznie ocenić tę książkę. Uważam, że każdy, kto ma ochotę, powinien ją przeczytać, by wyrobić sobie zdanie.

W przypadku książki „Anatomia doktora Mengele”...

‘’Anatomia Doktora Mengele’’ to książka, która łączy w sobie zarówno fakty historyczne jak i fikcje stworzoną przez autorkę dotyczącą tytułowej postaci. Nazywany w obozie mianem ‘’Anioła Śmierci’’ Mengele zapisał się na kartach historii jako człowiek szczególnie okrutny, sady syczy i bestialski – był to lekarz o chorych ambicjach. Nieludzkie eksperymenty, które przeprowadzał w szczególności na bliźniętach oraz karłach dowodzą jak strasznym był człowiekiem, bez sumienia i bez jakichkolwiek zasad moralnych. Fikcją przedstawioną w książce są losy Mengele, które mają miejsce już po II Wojnie Światowej i dzieją się w małym miasteczku mieszczącym się Brazylii. To właśnie tam ukrywa się Josef i tam poznaje piękną i egzotyczną Pię, która budzi w nim nieznane mu dotąd uczucia…
Przyznaję, że nieco zaskoczył mnie fakt, w jaki sposób autorka przedstawia tutaj tego zbrodniarza w dość pozytywny sposób. Wykreowanie Mengele jako osobę życzliwą i zaangażowaną w losy lokalnej społeczności nieco zbija z tropu. Jeden z większych zbrodniarzy II Wojny Światowej przedstawiony jako cieszący się dobrą sławą lekarz, zakochany w młodej dziewczynie ? Nie wiem, do mnie średnio to przemawia. Należy zaznaczyć, że autorka wykonała kawał roboty by zebrać do tak liczne informacje dotyczące tytułowej postaci. Ogólnie książka napisana jest poprawnie, oczywiście dużo lepiej oceniam tę część opartą na faktach, która pozwala na poznanie kilku informacji na temat życia Mengelego, jego dzieciństwa oraz chorych ambicji.
Osobiście wolę sięgać po książki historyczne, które są oparte wyłącznie na faktach, rzadziej po te łączone z fikcją, aczkolwiek w tym przypadku warto zwrócić uwagę na ten tytuł. Debiut autorki należy uznać za udany, chociaż przyznaję że przedstawienie tego niegodziwego człowieka w ten sposób nieco mnie zawiodł.

Dodaj cytat z książki Anatomia doktora Mengele