Powrót Anny

Prószyński i S-ka
2021-04-06
2021-04-06
Alina Siewior-Kuś

Przyznam, że mam mieszane odczucia odnośnie tej pozycji. Niby czytało mi się dobrze, ciekawa historia, a jednak czegoś mi zabrakło, w drugiej połowie zaczęła mnie momentami nużyć i myślę, ze spokojnie można by ją było skrócić... Irytowała mnie naiwność Maggie względem córki i jej niesamowita łatwowierność. Można przeczytać, ale liczyłam na więcej.

Bardzo spodobał mi się styl tej książki, czytałam z ciekawością. Zaskakujące wydarzenia w akcji. Książka z decydowanie skłania do sięgnięcia po kolejną tej autorki.

O "Powrocie Anny" można spokojnie powiedzieć, że wciąga. Jest to opowieść w stylu procedural. Właściwą kompozycję stanowi bowiem rozprawa sądowa. Jest to ciekawy zabieg, rzadko stosowany, a przynajmniej ja się z takim jeszcze nie spotkałam. Podczas wspomnianej rozprawy mamy od początku do końca wyjaśniane co się wydarzyło i dlaczego oskarżony znalazł się w obecnej pozycji.
Gdybym miała powiedzieć o czym jest ta książka to powiedziałabym, że jest o bezwarunkowej miłości matki do dziecka, o radzeniu sobie przeszłością oraz o tym, że matka zrobi wszystko by dowiedzieć się prawdy. Ale nie można zapomnieć, że jest to jednak kryminał więc cała ta miłość otacza tajemniczy, tragiczny środek jakim jest morderstwo na młodej kobiecie. Relacja między bohaterami też nie jest oczywista. Zamordowana została córka, po tym jak wprowadziła się do niewidzianej od lat matki, a oskarżony jest ojczym. Nieoczywiste połączenie, prawda? Przez to historia interesuje czytelnika, który jak najszybciej stara się poznać prawdę. I powiem Wam, że myślałam że przed zakończeniem wszystko wiem, ale ostatecznie bardzo się zaskoczyłam.
Ogólnie jest to książka bardzo przyjemna w czytaniu. Czy wybitna? Raczej nie, ale ogólnie była bardzo dobra i mogę ją polecić z czystym sumieniem.

Bardzo udane moje pierwsze zetknięcie z autorką. Thriller psychologiczny, historia wciągająca, czytało się szybko i z dużym zainteresowaniem. Były zaskakujące zwroty akcji czyli spełnione wszystkie warunki dobrej książki. Polecam.

Maggie straciła kontakt z córką, kiedy ta była jeszcze niemowlęciem. Została odebrana przez jej byłego męża z powodu psychozy poporodowej, przez którą przechodziła kobieta. Przez ten cały czas Maggie skrycie tęskniła za córką i miała nadzieję, na ponowne spotkanie. Kiedy Anna kontaktuje się z Maggie 17 lat później, ta nie ukrywa swojego zachwycenia. Dzieli się wspaniałą nowiną z drugim mężem — doktorem Noahem Aldermanem oraz pasierbem Calebem. Ojciec Anny — Florian — zginął w katastrofie lotniczej, a dziewczyna pragnie opuścić szkołę z internatem i mieć prawdziwą rodzinę. Szczęśliwa Maggie szybko załatwia formalności i wraz z Anną wraca do domu. Kilka tygodni później wszystko się zmienia. Tragedia burzy rodzinny spokój. Anna zostaje zamordowana, a Noah trafia do więzienia. Maggie ponownie traci córkę, a do tego musi zmierzyć się ze świadomością, że morderstwa prawdopodobnie dokonał jej ukochany mąż. Co wydarzyło się tego feralnego wieczora? Czy Noah został słusznie oskarżony? Czy uzyskane przez przypadek informacje pomogą Maggie dociec prawdy? Co ukrywała zamordowana Anna?

"Powrót Anny" to znakomity, trzymający w napięciu thriller psychologiczny autorstwa Lisy Scottoline. Jest to pierwsza książka autorki, którą przeczytałam. Jest to zupełnie inny rodzaj twórczości, z jakim do tej pory miałam do czynienia. Przyznam, że na początku trudno było mi się wciągnąć w książkę, jednak im głębiej poznawałam historię rodziny, tym bardziej pragnęłam poznać odpowiedź na rodzące się pytania. Lisa stworzyła niezwykle intrygujący dramat rodzinny, który został zapoczątkowany wbrew pozorom wyczekiwanym i utęsknionym powrotem córki. Miało być idealnie, jednak najczarniejszy zwrot wydarzeń roztrzaskał ich życie, w sposób, jaki nikt sobie nie wyobrażał. W książce bardzo podobało mi się, to, że rozdziały są krótkie, przez co czytanie szło mi znacznie szybciej. Fajnym zabiegiem było wprowadzenie scen z rozprawy sądowej Noaha w odwrotnej kolejności — od ostatnich dni procesu przed wydaniem wyroku do momentu oskarżenia doktora. Dzięki temu — przed i po — poznajemy historię z perspektywy Noaha i Maggie. Autorka zagłębiając się w umysły bohaterów, ukazuje ich najskrytsze uczucia i emocje, które nimi targają. Trudne decyzje, które musi podjąć Meggie, powodują, że człowiek sam się zastanawia, co by zrobił na jej miejscu. Zakończenie trochę naciągane, ale nie ma to wpływu na opinię o książce. Lisa Scottoline swoim stylem złapała mnie w swoją sieć. Zdecydowanie sięgnę po kolejne książki jej autorstwa.

1978

Noah i Maggie prowadzą uporządkowane życie. Ich życie w końcu osiągnęło stabilizację, razem wychowują Caleba i cieszą codziennością. W pewną Wielkanoc dzwoni Anna, córka Maggie, do której straciła prawa do opieki. Anna chce zamieszkać z matką. Maggie po latach ma szanse na odbudowanie relacji z córką. Przeprowadzka Anny ma zwiastować sielankę, ale szybko się kończy, Anna zostaje zamordowana, a o mordercę zostaje oskarżony Noah.
Bardzo solidny thriller psychologiczny, połączony z rodzinnym dramatem. Bardzo szybko się czyta, a ciekawy sposób narracji powoduje, że naprawdę ciężko się oderwać od tej historii.

Hmmm....mam pewien dylemat co napisać po przeczytaniu tejże książki...
Podobają mi się takie rozbudowane procesy. Ale od początku czułam że nie zabito tej Anny.
Autorka trochę zrobiła figla bo okazało się że to inna , podszywająca się Anna. Takie naciągane trochę ...
Może być aczkolwiek autorka zepsuła dobrze zapowiadającą książkę.

Hmmm....mam pewien dylemat co napisać po przeczytaniu tejże książki...
Może być aczkolwiek autorka zepsuła dobrze zapowiadającą książkę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

1968

Bardzo dobry thriller psychologiczny ze świetnie uknutą intrygą.
Powieść zaczyna się procesem męża głównej bohaterki Meggie,który zostaje oskarżony o zabicie jej córki Anny.Autorka prowadzi nas małymi kroczkami po kolejnych rozdziałach i wodzi nas za nos,odkrywając kolejne karty tajemnic,ale to jeszcze nie wszystko ,bo Pani Lisa ma jeszcze asa w rękawie-zakończenie,które nie jednego zaskoczy.
Lubię książki Pani Lisy,a przeczytałam już prawie wszystkie ,które wyszły z jej pióra i jak dotąd na żadnej się nie zawiodłam-aby tak dalej.

Bardzo dobry thriller psychologiczny ze świetnie uknutą intrygą.

Ciekawa, z zaskakującym zakończeniem. Czy mnie porwała? Nie. Czas jednak z nią spędzony uważam za udany, zakończenie lekko mnie wzruszyło, choć całościowo wszystko za bardzo było namalowane różową kredką.

2088

Wciągający thriller psychologiczny.Szanowany lekarz zostaje oskarżony o zabójstwo pasierbicy.Wszystkie poszlaki wskazują na niego.Jednak z czasem prawda okaże się dużo bardziej przerażająca.Warto!!

• Przeczytane 2021
  • Przeczytane 2022