Wieczna

2022-04-21
2022-04-21
Magdalena Moltzan-Małkowska

Ventennio

Najslabsza ksiązka tej autork. Powinna pisac kryminaly, bo to jej bardzo dobrze wychodzi. Do 550 strony nudna z trudem dobrnęła do tej strony. Później zaczyna się co dziać zarówno w kwestii uczuć jak i akcji. I do końca do 778 strony czytałam z przyjemnością. Jednak bardzo mi przeszkadza i jestem oburzona nazywaniem jak rozumiem Niemców i ich zbrodnie nazistami i zbrodniami nazistowskimi. Akcja książki bowiem toczy się we Włoszech i włoskie wojskach autorka (bądź to jest wyłącznie idiotyczne tłumaczenie ) nazywa faszystami w odróżnieniu do ich sojuszników Niemców, których nazywa nazistami. Autorka uzyskuje taki efekt, że nie wiadomo o kim mówi czy o Niemcach czy o Włochach. Są momenty, że można die kompletnie pogubić. Ta książka to wielkie rozmyślenie winy Niemców. W tej książce nie Niemcy wywożą Żydów do Auschwitz. To jakieś stacjonujące we Włoszech wojska nazistostowskie. O tym, że to jednak Niemcy dowiaduje się czytelnik, gdy okazuje się, że bohater książki rozmawia z nimi po niemiecku.
Plusem tej powieści, pewnie wkrótce zekranizowanej, jest milosc trojga młodych Włochów. Wyraźnie autorka podkreśla kto jest Żydem, ale rozmywa winę Niemiec to oburza.
Postaci są słabo scharakteryzowane, dlatego duże pole do popisu przy ekranizacji . Myślę, że książka została napisana z myślą o ekranizacji.

Przepiękna powieść o przyjaźni, miłości, poświęceniu z wojną w tle. Rzym piękne opisy.Polecam!

"... każda rodzina ma historię, a historia każdej rodziny zaczyna się od miłości."
Jakoś tak wyszło, iż do tej pory przeczytałam tylko jedną książkę Lisy Scottoline pt. "Ocal mnie", choć wydała wiele bestsellerów. "Wieczna" natomiast jest jej pierwszą powieścią historyczną, mimo że od lat bada włoski Holocaust.
Akcja rozpoczyna się w maju 1937 roku, kiedy to poznajemy głównych bohaterów - nastolatków Elisabettę D'Orfeo, Sandra Simone (Żyda) i Marca Terrizzi, a których życie będziemy śledzić do 1957roku. Ta trójka, jak i ich rodziny oraz wiele postaci drugoplanowych są wytworem wyobraźni autorki. Są też postacie autentyczne, związane z prawdziwymi wydarzeniami, stanowiącymi lwią część powieści. Także większość miejsc opisanych w książce to prawdziwe miejsca w Rzymie.
Elisabetta, Marco i Sandro dorastają jako najlepsi przyjaciele, pomimo dzielących ich różnic. Ich rodziny również łączy przyjaźń. Każdy z bohaterów został dobrze i wielowymiarowo skonstruowany. Ma swoją historię, na którą wpłynęła Wielka Wojna, dojrzewający faszyzm i terror wprowadzony przez Mussoliniego, a w końcu niemiecka okupacja, wraz z którą nadszedł czas jeszcze większych okrucieństw. Wrzuceni w wir historii, przeżywają radości i smutki, ponoszą porażki i odnoszą sukcesy, borykają się z własnymi słabościami, oczekiwaniami innych, załamaniem poczucia własnej tożsamości, unoszą się dumą, z czasem uczą się pokory, dojrzewają. W końcu los łączy ich na zawsze wspólną tragedią. Ich oczami, przeżyciami, pragnieniami, lękami i nadzieją możemy sobie wyobrazić i przeżywać to, co oni. To, co było nie do wyobrażenia, dopóki nie stało się rzeczywistością. W książce nie brakuje zwrotów akcji, wzruszających scen, ani tych, gdzie wręcz porażała naiwność w zachowaniu niektórych bohaterów, co ostatecznie sprawia, iż mimo obszerności, czyta się ją lekko i trudno się od niej oderwać. Urzekł mnie sposób, w jaki pisarka opisała wydarzenia historyczne, o których już kilkukrotnie czytałam, jak np. fortel z syndromem K.
"Wieczna" to przemyślana, emocjonującą i piękna opowieść, poruszającą temat rodziny, przyjaźni i honoru, lecz siłą rzeczy w inny sposób niż we wspomnianym przeze mnie tytule. Opowieść o lojalności, stracie, poświęceniu, odwadze i miłości czasach, w których każde okrucieństwo było bezkarne, no i włoskiej kuchni - tocząca się w kolebce zachodniej cywilizacji. Bardzo przypadła mi do gustu i na pewno w mej pamięci zostanie na długo.
"Wojna jest wieczna i wieczny jest pokój. Śmierć jest wieczna, tak samo jak życie. Wieczna jest również ciemność, podobnie jak światło. Nienawiść jest wieczna, lecz nade wszystko wieczna jest miłość."
To lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy z własnego wyboru błądzą, bez refleksji podążają za ludźmi ciągle poszukującymi wrogów wśród innych państw. Wpajają ludzkim umysłom w ich mniemaniu słuszne wartości, poprzez media, propagandę i populizm. Legitymizują przemoc, podsycają konflikty narodowe, społeczne i rasowe. Promują zachowania seksualne, które uważają za normalne i potępiają tych, których uznają za wynaturzenie, nawołując do ich eliminacji z życia społecznego. Ograniczają prawa kobiet i próbują podporządkować obywateli państwu. Mają dyktatorskie dążenia, których podporą jest monopartyjny system parlamentarny, zachowując pozory parlamentaryzmu. Dążą do obsadzania stanowisk sędziów oraz prokuratorów przez ludzi związanych ze sprawującą władzę opcją polityczną. Ślepo wierzą w wielkość państwa i próby ingerencji w jego suwerenność.
To już było i cechowało faszyzm.

Akcja rozpoczyna się w maju 1937 roku, kiedy to poznajemy...

Uwielbiam takie książki. Opowieść o przyjaźni i uczuciu

Uwielbiam takie książki. Opowieść o przyjaźni i uczuciu

Włochy, Rok 1937. Troje nastoletnich przyjaciół Elisabetta, Sandro i Marco mieszkają w Rzymie. Znają się od najmłodszych lat. Dziewczyna marzy o karierze pisarki. Sandro jest miłośnikiem matematyki i wiąże z nią swoją przyszłość. Marco, syn faszysty i byłego kolarza, w wolnych chwilach pomaga ojcu w barze. Mają swoje plany i marzenia i wspierają się w dobrych i złych chwilach. Mijają lata. Marco i Sandro zaczynają zabiegać o względy przyjaciółki i rywalizować ze sobą. Dziewczynie wydaje się, że każdego z chłopaków darzy taką samą sympatią i nie potrafi wybrać tego jedynego. Wszystko się zmienia kiedy wybucha wojna. Ich plany i marzenia schodzą na drugi plan, a sprawy codzienne przestają mieć znaczenie. Włosi wielbią swojego przywódcę Benito Mussoliniego. A ten zawiązuje z Hitlerem sojusz i we Włoszech zaczynają się prześladowania i dyskryminacje Żydów. Zostają wprowadzone ustawy rasowe. Żydom odbiera się majątki i nieruchomości, zostają deportowani do obozów zagłady, a tym samym wysyłani na pewną śmierć. Marco zafascynowany ideologią faszystowską dumnie nosi mundur. Elisabetta mimo młodego wieku, zmuszona jest zapomnieć o karierze pisarskiej. Musi samodzielnie zarobić na swoje utrzymanie więc poświęca się ciężkiej pracy. W największym niebezpieczeństwie jest Sandro i jego rodzina. Chłopak z racji swojego żydowskiego pochodzenia z dnia na dzień zostaje relegowany ze szkoły. Te dramatyczne wydarzenia mają ogromny wpływ na trójkę naszych bohaterów. Jak potoczą się ich dalsze losy i czy przyjaźń oraz miłość przetrwa koszmar wojny? Czy nadal będą stać za sobą murem czy staną po przeciwnych stronach barykady? I czy będą w stanie podejmować słuszne decyzje? Aby znaleźć odpowiedź na te pytania odsyłam Was do książki. Zdecydowanie jest to lektura, którą powinni przeczytać miłośnicy literatury wojennej. Historia została opisana bardzo realistycznie i dzięki temu znajdziecie w niej mnóstwo emocji, które poruszą wasze serca i wycisną nie jedną łzę. Jest to przepiękna i wzruszająca opowieść o miłości i poświęceniu w burzliwych wojennych czasach, ale też o nadziei na lepszą przyszłość. Piękny język i styl autorki powodują, że książkę pomimo 700 stron objętości czyta się bardzo szybko.

Przepiękna opowieść z gatunku historical fiction o prawdziwej przyjaźni i wielkim uczuciu trojga młodych Rzymian - Elisabetty, Marco i Sandro - w mrocznych czasach rodzącego się włoskiego faszyzmu i II wojny światowej. Główne postacie i większość drugoplanowych to wytwór wyobraźni autorki, ale większość opisanych wydarzeń zdarzyła się naprawdę. Książka wstrząsająca, pozostanie w mojej pamięci na dłużej. Bardzo wszystkim polecam.

Przejmująca i pełna emocji historia trójki przyjaciół. Choć każde z nich jest inne i zmaga się z innymi problemami, to połączyły ich przyjaźń i miłość, i dzięki tym uczuciom każde z nich w pewnym sensie ocalało.

Lisa Scottoline to królowa dreszczowców takich jak: 'Nie odchodź', czy 'Spójrz mi w oczy', jednak jednym z marzeń autorki było napisanie powieści historycznej, tak powstała:
WIECZNA
Wydarzenia rozgrywają się we faszystowskich Włoszech, kiedy rządy sprawuje Duce, znany jako Benito Mussolini, a główni bohaterowie to trójka oddanych sobie przyjaciół: Marco, Elizabette i Sandro.
W pierwszej części książki autorka skupia się na potężnej więzi, która łączy nastolatków, a wraz z rozwojem napiętej sytuacji we Włoszech, przybiera ona charakter niewinnej miłości i walki chłopców o względy Elizabetty.
Ogromny wpływ na dalsze losy naszych bohaterów, ma moment w którym Mussolini zawiera przymierze z Hitlerem.
Z dnia na dzień pojawiają się ustawy pozbawiające praw żyjących w kraju Żydów, odbierane są im majątki i nieruchomości, a prześladowania stają się codziennością.
W niebezpieczeństwie jest również Sandro i jego żydowska rodzina..Czy to koniec pięknej i wiecznej przyjaźni? I co z miłością?
Sytuacja staje się jeszcze bardziej dramatyczna, kiedy Duce zostaje pozbawiony władzy, a do kraju wkraczają naziści..
W rzymskim gettcie dochodzi do RASTRELLAMENTO..
Wieczna wzrusza i pokazuje nam obraz wojny z perspektywy innego kraju niż III Rzesza, Polska, czy Francja.
Nie zmienne jest jedno: cierpienie drugiego człowieka, ujmuje tak samo, niezależnie od pochodzenia.

WIECZNA

1967

Po raz kolejny nie zawiodłam się na mojej ulubionej autorce, nie dosyć,że bardzo lubię styl i powieści Pani Lisy,to jeszcze autorka pokusiła się napisać książkę w moim ulubionym temacie-historia na tle II wojny światowej.
Przenosimy się do Rzymu,do okresu faszyzmu , gdzie zostaje podpisane przymierze z Hitlerem , a tym samym dyskryminacja i deportacja Żydów.
Na tle tych wydarzeń śledzimy losy trójki bohaterów,przyjaciół ze szkolnej ławy-Elizabetty,Sandra i Marco,ich codzienne życie, zmagania z pierwszą pracą,miłością i trudnych wyborach w tak trudnych i ciężkich czasach .
Jest to przepiękna i wzruszająca opowieść o prawdziwej przyjaźni,o poświęceniu i miłości,a to wszystko na tle klimatycznego Rzymu.

Na tle tych...

"-Nie można żyć tu i teraz, nie uzna­jąc tego, co mi­nio­ne."
Wieczna. Lisa Scottoline

Autorka ma na swoim koncie książki, które wysoko plasowały się na listach New York Times.

Sięgnęłam po tę książkę z ciekawością, powieść osadzona w 1937r, Rzym i widmo wojny w Europie. Choć starałam się ostatnio nie sięgać po literaturę wojenną to dałam tej powieści szansę gdyż przeczytałam że będzie o przyjaźni i miłości w czasach wojennych. W tle moje ukochane Włochy, które nadają niezwykły klimat powieści a pióro autorki z lekkością przeprowadza przez tę piękną i wzruszającą historię zostającą w sercu i myślach na dłużej.

"Nie ma przyszłości bez przeszłości. Nie da się tak po prostu zapomnieć."

Jak i nie będzie można zapomnieć o tej historii po przeczytaniu książki. Historia trójki nastoletnich przyjaciół - Elisabettę, Marca oraz Sandra przenosi nas w te trudne czasy, gdzie beztroską młodość burzy wojna wystawiając ich przyjaźń na wielką próbę.

Jeśli szukacie wzruszającej i doskonale napisanej z ogromną dbałością powieści obyczajowej z romansem na tle wydarzeń historycznych który poruszy Was do głębi to polecam "Wieczną" Waszej uwadze.

"-Nie można żyć tu i teraz, nie uzna­jąc tego, co mi­nio­ne."
Wieczna. Lisa Scottoline

• Przeczytane 2022