Weekend

Prószyński i S-ka
2021-03-16
2021-03-16
Xenia Wiśniewska

Okładka książki Avatar - 2 - Ścieżka Tsu’teya cz. 2. Jan Duursema, Dan Parsons, Sherri Smith
Avatar - 2 - Ś... Jan Duursema, Dan P...
Okładka książki Avatar - 1 - Ścieżka Tsuteya cz. 1. Jan Duursema, Dan Parsons, Sherri Smith
Avatar - 1 - Ś... Jan Duursema, Dan P...

Wyróżniona opinia i

Weekend

przeczytanych książek 162 napisanych opinii 150

Ta książka była w porządku. Tak po prostu. Jest raczej z tych, które się przeczyta i po chwili się o nich zapomina. Jakoś do mnie nie trafiła, była zbyt... jakaś. Nie umiem tego nawet określić. Wszystkiego tu było za dużo. Chyba była zbyt dziwna. Nie umiałam się w nią wczuć. Nie jest to książka, którą bym komuś poleciła, ale gusta są różne i wiem, że komuś może się podobać. Do mnie nie trafiła.
Wiem też, że z uwagi na nie przemawiający do mnie styl pisania autorki, raczej nie sięgnę po jej inną książkę. Kieruję się zasadą, że każdy zasługuje na drugą szansę, ale no musi być jakiś powód, punkt zaczepienia. A tu nic mnie nie przyciągnęło.
Myślę, że duży wpływ na naszą opinię o danej książce ma moment, w którym ją czytamy, może nie każdy jest odpowiedni na każdą książkę.

Jestem wstrząśnięta historią zapisaną na kartach tej książki. I nie jest to zasługa tego, że jest to thriller, tylko tego, że jest to bardzo dobre studium psychologiczne przypadku.
A właściwie kilku przypadków, bo książka podzielona jest na rozdziały odpowiadające poszczególnym osobom.

Każda z nich mierzy się z ogromnymi problemami, próbuje zwalczyć własne demony, a jednocześnie wszystkie powiązane są i w jakiś sposób zależne od Katie, sławnej i uwielbianej kiedyś gwiazdy dziecięcego serialu.
Dziewczyna jest bardzo pogubiona, jej kariera zapomniana przez los, a ona sama dąży do autodestrukcji. I kiedy wszystko ma się odmienić na wspólnym przyjacielskim wyjeździe do zacisznego uzdrowiska, do którego zaprasza ją przyszła szwagierka, dawne demony wychodzą na światło dzienne i sielanka zaczyna zmieniać się w mrożący krew w żyłach koszmar.
Emocje potęguje okalający tę samotnię las i sekrety, które muszą wyjść na światło dzienne.

Jak bardzo pobugieni życiowo są ludzie, którzy tu trafili? Jakie tajemnice mają wpływ na ich życie i z jakim życiowym bagażem muszą przez nie iść? Czy oczyszczający pobyt w tym dziwnym miejscu rzeczywiście przyniesie odkupienie czy będą zagubieni jeszcze bardziej?

Ta książka jest naprawdę dobra. Daje do myślenia i trzyma w napięciu. Akcja nie jest brawurowa i jeśli spodziewacie się, że będzie rollercoaster, to nie ten adres. Tu mamy niespieszną fabułę, acz bardzo niepokojącą atmosferę, w której mrok narasta stopniowo.

Autorka porusza mnóstwo problemów począwszy od uzależnień, fobii, całkowitej kontroli nad drugim człowiekiem, po choroby psychiczne, psychozy i inne, o których nie mogę wspomnieć, żeby nie spojlerować.

I pozostawia nas z pytaniem co sami o sobie wiemy i kim są nasi przyjaciele?

Do przeczytania oczywiście skusiła mnie okładka, która jest fascynującym odzwierciedleniem naszego życia i sięgnięcia w głąb naszych wspomnień i naszych traum, które biorą początek we wczesnym dzieciństwie. Im głębiej w nie sięgamy i się w nich zanurzamy, tym mocniej ukazuje się nasza ciemna strona charakteru. Ale to też daje nam szansę na to by naszą, wyciągniętą po pomoc dłoń ktoś zauważył i nam ją podał, byśmy wydostali się z życiowego bagna.

Świetna książka. Zaskakująco dobre to!
Może z początku tak się ślamazarnie zaczyna, nie wciąga, nie ciekawi, ale z każdym zdaniem, z każdą stroną jest coraz lepiej.
A już sama końcówka na 10 gwiazdek.
Polecam!

Świetna książka. Zaskakująco dobre to!
A już sama końcówka na 10 gwiazdek.
Polecam!

1984

Początek przydługi i lekko nużący. Akcja rozwija się powoli. Myślę, że wiele osób może się wynudzić już na starcie. Myślę, że ostatecznie warto było dać jej szansę, bo w drugiej części akcja nabiera tempa. Poznajemy lepiej miejsce akcji i bohaterów. Zaczynają też dziać się rzeczy, których nikt nie oczekuje, po miłym, babskim wypadzie. Emocji jest aż nadto!

no wiec przeczytałam... jakoś. Nie umiem skończyć czytać w połowie, i musiałam doczytać do konca. Niemiłosiernie dlugo... męczyłam się. generalnie to samo zakończenie bardzo mi sie podobało, nie spodziewalam sie, ze az tyle zacznie sie dziac. i dzialo, ale szkoda, ze dopiero pod koniec. Historia jest ciekawa ale nie trafila w moje gusta...

Sięgnęłam po tę książkę zachęcona opisem - w teorii thriller dotyczący przeszłości czterech przyjaciółek, w którym na światło dziennie wychodzą dawno skrywane sekrety. No... nie. Opis nie jest odzwierciedleniem tego, co się znajduje w tej książce.

Z czterech bohaterek żadna nie jest i nigdy nie była przyjaciółką innej i nie jest to też tajemnica. Co najwyżej możemy określić je dobrymi kumpelami (trzy z nich),a to i tak mocno przesadzone. Dlaczego? Odpowiedź, niestety, spojlerowałaby fabułę. Kolejną rzeczą jest SPA. Żadne SPA, tylko ośrodek pomagający w nietypowy sposób "poznać własną duszę", a więc nie masaże i inne takie rzeczy, o których na pewno Panie (i niektórzy Panowie też) pomyśleliby w pierwszej kolejności. Nie jest to kluczowe, z punktu czytelniczego - liczy się fabuła - niemniej, opis jest naprawdę nietrafiony i może potęgować rozczarowanie książką.

Co do samej lektury..
Przede wszystkim język - okropny! Tłumaczenie na polski widać, że niekonsekwentne w swoim podejściu, jednak czuć, że oryginał również był napisany w podobnym tonie, zatem język to największa zbrodnia w tej książce. Dla tych, którzy lubią współczesność do przesady, to przejdzie, dla innych nie. Zakładam, że autorka starała się oddać poprzez język poniekąd faubłę i bohaterki - tu jej się udało ;)

Bohaterki...
Mamy cztery kobiety. Nie będę opisywać każdej z nich, z czego i tak główny prym wiodą Katie i Elli, Ariel i Carmen stanowią tło. Nastawienie do dwóch pierwszych zmienia się wraz ze wzrostem przeczytanych stron. Z jakiego na jakie i dlaczego? No, to już trzeba czytać, by się dowiedzieć ;) Jakakolwiek odpowiedź dużo by sugerowała, a mi tu nie chodzi o sypanie treścią, do której próbuję właśnie namówić.

Dla mnie ta książka jest na wyrost. Ani mnie ten thriller nie przeraził, ani nie zaskoczył, tylko jak już trochę zniesmaczył. To, kto się okazał KILLEREM, subtelnie wychodziło w międzyczasie i jak się czyta między wierszami, to nie ma potem efektu wow. Niemniej, wiele osób może to zaskoczyć, wciągnąć i porwać. Ta opinia, jak każda opinia z definicji, jest subiektywna, więc nie należy zaraz tak od razu się zrażać do powieści, z drugiej strony, jakoś specjalnie nie zachęcam.

Podsumowując, książka osadzona w realiach bardzo współczesnych, osobiście mi przypominająca jakiś tani film amerykański, z typowo oklepaną fabułą i bohaterami, których nie mogę zdzierżyć. Ode mnie 4/10. W porywach było 6/10, ogólnie dałabym 4.5, ale zaokrąglam w dół, na 5/10 to jednak, w mojej ocenie, absolutnie nie zasługuje.

Ciekawy pomysł na intrygę, plus również za usytuowanie akcji w takim miejscu. Tylko dlaczego ten początek był taki nudny...?

Tym razem niesprawiedliwie zacząłem lekturę sądząc, że dobre to nie będzie. Większość książki faktycznie okazała się mało ciekawa, było mi totalnie wszystko jedno, co działo się z bohaterami. Trochę lepiej było w końcówce, gdzie fakty zaczęły się łączyć. Końcowa intryga? Nawet całkiem dobra, choć też bez szału. Za mało, bym mógł tę książkę ocenić wyżej. Zdaję sobie jednak sprawę, że tutaj mój gust nie jest typowy, więc wyższe oceny potrafię zrozumieć.

To była dobra książka ale nie wybitnie wciągająca. Czytało się dobrze ale nie jest to thriller który będę polecać jako super. Szybko o nim zapomnę.

Niby ok, a wcale nie. Książka „chaos” już od pierwszych stron czytelnik gnozę poczuć się lekko zagubiony a nadmiar opisów po prostu nuży.

• Biblioteka
  • Egzemplarz recenzencki