Diabły z Loudun

Świat Książki
The Devils of Loudun
literatura piękna
2021-06-02

Ucieczka od siebie ma wiele twarzy, ale oddzielenie się od tego, czego nie chcemy widzieć, ale jakąś częścią naszej jaźni jesteśmy tego świadomi, prowadzi ku szaleństwu, któremu paść ofiarą mogą także inni. Chyba, że uda nam się w porę wrócić zanim rozpoczną się krwawe żniwa.
Wina i niewinność to kwestia perspektywy. Grandier został skazany za czyn, którego nie popełnił,...

Doskonała przygoda. Romansujący ksiądz i opentanie sióstr które skazało klechę na stos. Mania zbiorowa.

Erudycja godna pozazdroszczenia. Sama konstrukcja narratora to temat na esej. A co najważniejsze (i najsmutniejsze): ta książka nigdy nie przestanie być aktualna.

Nie mogę niczego dokonać, bo ktoś mi się patrzy w oczy
Nic nie mogę zrobić, bo ktoś mi się patrzy na ręce
Wszędzie pełno ludzi, ludzi którzy chcą utrudnić mi życie
Każdy z nich złośliwie staje mi na drodze, przeszkadza mi w życiu

Wszyscy pokutujemy za to, że żyjemy

O jednym z największych pragnień ludzkości...czyli o ucieczce od siebie, od ja...Huxley udowadnia,że można...

Mroczna, ciekawa, z elementami filozoficznymi i odrobinką historii. Ale nie jest łatwa do czytania. Trzeba do niej cierpliwości, dużo koncentracji i więcej czasu niż do zwykłych zabijaczy czasu.

Huxley niczym Wergiliusz w "Boskiem Komedii" prowadzi czytelnika przez zakamarki piekła duszy ludzkiej. Majstersztyk.

Niezwykle erudycyjna powieść otwierająca nowe widzenie na czasy w których żyjemy przez przedstawienie dogmatów i światopoglądu XVIIw.

Mroczna historia z siedemnastowiecznej Francji, opowieść o niebezpiecznych związkach religii i polityki. Proboszcz Loudun nie stronił od uciech życia, co ostatecznie zaprowadziło go na stos. Najprawdopodobniej nic jednak by się nie stało, gdyby uwiódł jakąś kobietę niskiego stanu, jego zaś ofiarą padła córka prokuratora królewskiego. Odtąd nieszczęsny proboszcz zamieszany...

To nie jest łatwa lektura ale sprawia ogromną przyjemność. W zderzeniu z erudycją autora poczułam się momentami totalnie zmiażdżona. Jeśli ktoś szuka lektury łatwej, zalecam 'odpuszczenie sobie' "Diabłów..." i pozostanie przy "Matce Joannie od Aniołów" Iwaszkiewicza.

Zabawna, erudycyjna, historyczno,filozoficzna. Po lekturze "Diabłów z Loundun" umysłowośc Huxleya stała się dla mnie nie tylko wielką tajemnicą,ale także niedoścignionym wzorcem.

• Chcę w prezencie
  • Literatura angielska