Chłopiec, który przeżył Auschwitz

Tomasz Wandzel Wydawnictwo: XAUDIO literatura piękna
XAUDIO
2021-01-27
2021-01-27
wspomnienia Auschwitz Mengele obóz koncentracyjny dzieci w obozach obozy śmierci

Poruszająca opowieść o chłopcu, który przeżył Auschwitz. Trudno mi powiedzieć na ile jest oparta na faktach, a ile to fikcja literacka. Trudno uwierzyć, żeby kilkuletnie dziecko zapamiętało takie szczegóły, aczkolwiek nie jest to niemożliwe.

"Chłopiec, który przeżył Auschwitz" opowiada prawdziwą historię niejakiego Griszy Żukow, po wojnie znanego jako Grzegorz Tomaszewski. Jest to trudna powieść. Ciężko czytało mi się o losach małego chłopca i jego rodziny.

Książka wywołała we mnie masę emocji. Od tych pozytywnych, po te negatywne. Z wielkim skupieniem czytałam historię chłopca, który nie miał łatwego życia. Autor przedstawia nam życie Griszy przed obozem, w obozie i po, które spędził w domach dziecka. Bardzo mocno wczułam się w lekturę.

Jeśli ktoś ma siłę i chęć do przeczytania to niech koniecznie to zrobi. Książka jest warta poznania. Mi przeczytanie jej zajęło jeden dzień. Nie jest obszerna, bo ma tylko 218 stron, ale wiele można z niej wyciągnąć. Czytelnik musi mieć jednak na uwadze wiele ścian ciągłego tekstu, choć mi on jednak nie przeszkadzał. Wrócę nie raz i nie dwa do tego dzieła i z czystym sumieniem będę polecała je dalej.

Niezwykle przejmująca i niesamowicie ciekawa pozycja. Nie mogłam się oderwać!

Niezwykle przejmująca i niesamowicie ciekawa pozycja. Nie mogłam się oderwać!

Kolejna pozycja Tomasza Wandzela tym razem na faktach. Przerażająca opowieść młodego chłopca który przeżył Auschwitz. Książka która zapada w pamięć. Ile człowiek może zrobić innemu człowiekowi. Ciekawa również historia co się działo z dziećmi które przeżyły wojnę i jaki był stosunek do nich. Mimo że książka smutna i ciężka czytało się bardzo dobrze. Nie jest to "Pięć lat kacetu" ale naprawdę dobrze napisana książka obozowa którą dobrze przeczytać bo jest napisana bardzo przystępnym językiem. Śmiało mogę polecić.

Również wysłuchałam w tamtym roku. Będąc aktualnie przy osobie J.Mengele przypomniała mi się niniejsza pozycja.Bohater książki miał zmieniony kolor oczu przed doktora...Wzruszająco przedstawione wspomnienia z lat życia w obozie ,jako i póżniejsze.Warto poznać,tym bardziej,iż mało dzieci przeżyło Auschwitz.

No ciężka bolesna książka z perspektywy naiwnego dziecka, które każdego dnia wytraca swoją naiwność. Powinniśmy wałkowac tego typu wspomnienia - może wtedy ludziom odechciałoby się wojen i nienawiści. Mam wrażenie, że Historia zatacza krąg jakby ludzi juz zapomnieli co niesie wojna , rasizm , faszyzm i inne zmy.

Postanowiłam ocenić książkę po raz pierwszy, bo jestem całkowicie zażenowana i rozczarowana. Nudna, to mało powiedziane.

Gdyby nie Filip Kosior w roli lektora pewnie nigdy nie sięgnęłabym po tę książkę. Od pewnego czasu trzymam się z daleka od beletrystyki, która opisuje losy więźniów obozów koncentracyjnych, często przekładając fikcję literacką nad prawdę historyczną. Jeśli chodzi o literaturę obozową to zdecydowanie preferuję pozycje popularno-naukowe, lub wspomnienia, tych którym udało się przeżyć to piekło na ziemi.

"Chłopiec, który przeżył Auschwitz" Tomasza Wandzela to opowieść, która powstała na bazie wspomnień ledwie 5-letniego białoruskiego chłopca, który wraz z z matką, babcia i rodzeństwem został przewieziony do Auschwitz. Mały Grisza dopiero po wielu latach zdecydował się opowiedzieć swoją historię kustoszowi muzeum, która jednak dla wielu była zbyt nieprawdopodobna, aby uznać ją za prawdziwą.
Pojawiały się głosy, że tak małe dziecko nie jest w stanie zapamiętać z takimi szczegółami wszystkiego co działo się z nim i z jego najbliższymi w obozie. I mimo, że byli świadkowie potwierdzający relację Griszy Żukowa ta nadal budzi niedowierzanie.
Sam fakt, iż malcowi udało się przetrwać kilkanaście miesięcy w Auschwitz, mimo śmierci najbliższych, chorób i eksperymentów, które przeprowadzał na nim doktor Mengele już jest cudem. Stało się tak dzięki ludziom o dobrym sercu, którzy sami walcząc o przetrwanie opiekowali się jak potrafili w tych koszmarnych warunkach chłopcem aż do wyzwolenia Auschwitz przez żołnierzy radzieckich.
Historia ta nie kończy się wraz z odzyskaniem wolności przez Griszę. Śledzimy jego powojenne losy, które naznaczone były tułaczką po rożnych domach dziecka, gdzie próbował odnaleźć własną tożsamość i mimo strasznych przeżyć wejść z odwagą w dorosłe życie.
To mu się udało. Zdobył zawód, założył rodzinę i po wielu latach odkrył, że za wschodnią granicą żyje jego rodzeństwo, o którym był przekonany, że zginęło w czasie wojny.

To prosta opowieść, miejscami chwytająca za serce, miejscami zaś wywołująca u czytelnika znużenie, szczególnie kiedy autor opisuje powojenne losy swojego bohatera.
Doceniam, że temat został potraktowany z szacunkiem do prawdy historycznej, jednak ta historia nie zapisze się na długo w mojej pamięci.

Poruszająca relacja dziecka, które spędziło w Auschwitz kilkanaście miesięcy. Mało tego: wcześniej z rodziną musiał ukrywać się w lesie, a po opuszczeniu obozy tułał się po kilku domach dziecka, w których warunki też były dalekie od ideału. To zadziwiające, jak silną wolę przetrwania może mieć mały człowiek. Niby wiemy, że Auschwitz to było piekło na ziemi, a jednak... trudno uwierzyć w to, że ludzie ludziom zgotowali ten los :( Książka daje do myślenia, skłania do refleksji. Warto przeczytać.

Ciekawa książka, chociaż w takich ciężko o opinię, są to opowieści przykre, niestety prawdziwe. Opowiada o małym chłopcu, który wraz z rodziną trafił do piekła na ziemi. Opowiada o jego losach w tym strasznym miejscu oraz o tym jak jego życie potoczyło się później. Mimo wszystko, historia wciągająca.

• Audiobooki