Namiętni kochankowie

Okładka książki Namiętni kochankowie Herbert George Wells
Okładka książki Namiętni kochankowie
Herbert George Wells Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Romanse Wszech Czasów literatura obyczajowa, romans
Romanse Wszech Czasów
The Passionate Friends
Hachette Polska
2021-01-05
2021-01-05
Jarosław Foltman
powieść epistolarna powieść obyczajowa romans

Boo! Groza na ... Joseph Conrad, Fiod...
Okładka książki Wojna Światów Philippe Chanoinat, Herbert George Wells, Alain Zibel
Wojna Światów Philippe Chanoinat,...

Długa, za długa. Wydanie piękne, a historia jak na tamte czasy oklepana. On kocha, ona również, ale każde zwiąże się z kimś innym aby oboje cierpieli. I jak zawsze takie rozterki i potajemne schadzki nie wróżą nić dobrego. Całość napisana całkiem sprawnie jako spisanie przez bohatera książki dla syna o sobie. Dość sporo literówek w tym wydaniu.

1960

Herbert George Wells był jednym z prekursorów gatunku science fiction. Do nich należą "Wojna światów " , "Wehikuł czasu" i "Wyspa Doktora Moreau ". Utwory te przepełnione są pesymistyczną wizją świata. Po ich sukcesie ,zamiłowania autora skierowały się ku literaturze obyczajowo-społecznej. Do nich właśnie należy powieść " Namiętni kochankowie ". Namiętność , zazdrość. miłość i przyjaźń, które targają bohaterami, rozgrywają się wśród angielskiego społeczeństwa, silnie podzielonego klasowo,uzależnionego od statusu i pozycji materialnej oraz skostniałych obyczajów.
Miłość między młodym mężczyzną bez majątku a kobietą z towarzystwa, znających się od dzieciństwa, nie ma szans na spełnienie. Do tego jej decyzja aby zostać żoną bogatego hrabiego, zaaranżowaną przez rodziny, jeszcze bardziej gmatwa sytuację. Mimo wszystko, namiętność zbliża ich do siebie. Zostają kochankami. Zderzają się jednak z murem konwenansów i tradycji społecznych, tak silnych, że doprowadzają do tragedii.
Rozwód jest hańbą dla męża, rozwódka zaś staje poza nawiasem , wykluczona ze społeczeństwa i "towarzystwa", a mąż może ją zniszczyć materialnie jak również rodzinę kochanka.
Autor staje w obronie kobiet, zależnych od mężczyzn, którzy krępują ich wolność wyboru , nie mogąc stanowić o sobie - " próbowała uwolnić się od archaicznych ograniczeń zazdrości, uosobionych przez prawo i zwyczaje."
Powieść napisana w formie listu ojca do małego synka, aby ,kiedy dorośnie, zrozumiał motywy jego postępowania, z nadzieją, że w przyszłości nadejdą czasy równouprawnienia
Ciekawostką jest, że w 1933 roku, Wells również przewiedział wybuch wojny.

Moja pierwsza styczność z autorem.

Stephen od dzieciństwa przyjaźni się z Mary. Ich przyjaźń przeradza się w głębsze uczucie, jakim jest miłość. Kiedy Mary ma wyjść za Justina, Stephen proponuje jej ucieczkę. Ona odmawia i postanawia poślubić Justina. Stephen postanawia wkroczyć do wojska i wyjeżdża na wojnę do Afryki Południowej...

Mija kilka lat. Stephen i Mary, spotykają się i kontynuują swoją relację. Jednak wszystko wychodzi na jaw i Stephen musi zrezygnować z Mary. Postanawia poszukać swojego celu życiowego. Poznaje Rachel, którą poślubia, jednak nigdy nie zapomina o Mary i uczuciu, które do niej czuje...

Podoba mi się to, że książka jest w formie listów do syna. Jeszcze nie spotkałam się z taką formą książki. Zakończenie historii było smutne podobnie jak w "Trędowatej" Mniszkówny. Jest to historia o niespełnionej miłości, która napotykała przeszkody na swojej drodze.

Moja pierwsza styczność z autorem.

Mija kilka lat. Stephen i Mary,...

• Klasyki
  • Klasyka