Zakochany Święty Mikołaj

2020-10-28
2020-10-28
9788381952903
literatura polska święta Św. Mikołaj

Kim tak naprawdę jest Święty Mikołaj?

Książkę przeczytałam w świątecznym okresie, ale dopiero teraz — w środku dość upalnego letniego dnia doczekała się ona swojej recenzji. Być może to dobry czas, by zacząć już robić plany zimowych powieści? Nie zapomnijcie wtedy dodać do listy tej antologii!

W książce znajdziecie siedem krótkich, ale pięknych historii w cudownym zimowo — świątecznym klimacie, których wspólnym pierwiastkiem jest miłość. Każda z nich całkowicie inna, dotyczy bardzo różnych bohaterów, ale każda w pewnym sensie — mniej lub bardziej dosłownie związana ze Świętym Mikołajem.

Swoje niezwykle klimatyczne i refleksyjne opowiadania w zbiorze zdecydowali się zawrzeć Magdalena Witkiewicz, Katarzyna Misiołek, Karolina Wilczyńska, Tomasz Kieres, Agnieszka Jeż, Anna H. Niemczynow, czy Agnieszka Olejnik. Większość nazwisk znam z pełnowymiarowych książek, dlatego, chociaż generalnie nie przepadam za tak krótkimi formami, zdecydowałam się przeczytać tę antologię i wiedziałam, że będzie to udana lektura.

Jeden temat i siedem różnych spojrzeń. Opowiadania są od siebie tak różne, jak tylko różne mogą być teksty o w sumie jednym temacie. W zbiorze przeczytacie o spełnianiu marzeń niezależnie od swojego wieku, randce w ciemno — dosłownie i w przenośni, poszukiwaniu i odnajdywaniu prawdziwego sensu w życiu, umiejętności przebaczenia i otwarciu się na drugiego człowieka, samoakceptacji i znowu wybaczaniu, ale tym razem sobie samemu, czy dziecięcej radości i wierze, której nie powinno się, a nawet nie można odbierać najmłodszym.

Kolejne opowiadania dosłownie pochłaniałam i nie chciałam, by opisane historie tak szybko się kończyły — dlatego też właśnie rzadko sięgam po tak krótkie formy. W większości przypadków miałam ochotę poznać dalsze i bardziej rozbudowane losy bohaterów, a także inne spojrzenie na opisane historie.

Książka bardzo mi się podobała. To idealna lektura na świąteczne, czy zimowe wieczory, przy której na pewno nie będziecie się nudzić. Emocje podczas czytania gwarantowane. Pozwólcie sobie uwierzyć w to, że Święty Mikołaj naprawdę istnieje — pod jego charakterystycznym strojem kryją się różni ludzie i ciekawe historie, które warto poznać.

Kim tak naprawdę jest Święty Mikołaj?

Wszystkie opowiadania ładne

Wszystkie opowiadania ładne

Średnia ocena.

Średnia ocena.

Niektóre opowiadania bardzo męczące....
Tę książkę czytałam rok...

Niektóre opowiadania bardzo męczące....
Tę książkę czytałam rok...

Zgadzam się z Kimś, kto napisał, że jest to zbiór wszystkich możliwych nieszczęśc, które w ostatnich zdaniach kończą się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdzki wspaniałm happy endem. Aż do niestrawności z przesłodzenia!!
Jako opowiadania - eeeee, ale tak sobie myślę, że jako podstawa słodko (do mdłości)-łzawych komedii (?) bożonarodzeniowych - to byłoby to!

Świetna antologia.
Najbardziej mi się podobało opowiadanie "Randka w ciemno". Aż mnie skręcało z ciekawości co będzie dalej w historii Tomasz Kieresa.
Jak zawsze nie zawiodłam się na opowiadaniach moich ulubionych autorek - Magdaleny Witkiewicz i Karoliny Wilczyńskiej.
Również bardzo podobałymi się opowiadania Pań Agnieszki Olejnik i Agnieszki Jeż.

Świetna antologia.

Zwykle nie sięgam po zbiory opowiadań. Wolę powieści, głównie z tego względu, że mam więcej czasu na zżycie się z bohaterami, na poznanie ich historii, a tymczasem w opowiadaniach bardzo szybko trzeba się przestawiać z jednej historii na drugą, a postaci nie są zbyt rozbudowane. Tym razem zdecydowałam się jednak na zbiór opowiadań, bo uznałam, że czym więcej "Mikołajowych historii", tym bardziej poczuję magię świąt, a tym właśnie kierowałam się, szukając lektury na przedświąteczny czas.
Oczywiście nie wszystkie opowiadania podobały mi się w równym stopniu, ale jeśli chodzi o nawiązującego do głównego tytułu "Mikołaja", każde z nich spełniło ten warunek i wprowadziło mnie w magiczny czas. Poznałam 7 bohaterów, którzy z różnych powodów zdecydowali się przywdziać strój Świętego Mikołaja i nieść radość innym.
Drugą wspólną cechą każdej historii było zwracanie uwagi na drugą osobę. Na to, że choćbyśmy mieli fortunę, nie będziemy w pełni szczęśliwi, jeśli nie będziemy mieć nikogo, z kim będziemy mogli ją dzielić.
(Minusem w całym zbiorze były dwa błędy z imionami. W opowiadaniu "Miłość zamiast strachu", Barbara w jednym momencie została nazwana Danką, a w opowiadaniu "Mikołaj jednak istnieje", dwa razy zostało powtórzone imię Gustaw, a zamiast niego w jednym miejscu powinno być "Zenon". Wiem, że to zwykłe niedopatrzenie, być może wielu czytelników nawet nie zwróci na nie uwagi, ale mnie odbiera to cały "smaczek").
Tak czy tak, jeśli ktoś pragnie poczuć tę magiczną moc, która towarzyszy Świętu Bożego Narodzenia, i kiedy wszystko może się zdarzyć, śmiało może sięgnąć po tę pozycję.
Polecam zwłaszcza opowiadania: "Prezent dla Mikołaja", "Mikołaj jednak istnieje" i "Randka w ciemno". Pozostałe można przeczytać, ale bez szału.

Czy zastanawialiście się kiedyś, kto kryje się pod kostiumem Świętego Mikołaja? Kim są osoby, które w czasie Świąt przyklejają brodę i zakładają czerwony strój? W galerii handlowej, w szkole, przedszkolu i na spotkaniu integracyjnym w korporacji?
Za każdym przebraniem kryje się jakaś historia.
Spójrzcie na Święta od tej drugiej strony. Tam także toczy się życie. Niemniej ciekawe od suto zastawionych stołów i elegancko ubranych choinek. Zanurzcie się w świątecznej atmosferze dzięki tej uroczej książce!
Opowiadania A.Jeż , Anny H. Niemczynow , Agnieszki Olejnik , M.Witkiewicz i innych znakomitych pisarzy. Pełne magii, uroku przedświątecznego i wzruszeń . Cudowny przedsmak Świat Bożego Narodzenia. Książka może być też wspaniałym prezentem pod choinkę ...

Za każdym przebraniem kryje się jakaś historia.

Zastanawialiście się kiedyś co kieruje ludźmi, którzy w okresie przedświątecznym i świątecznym przebierają się za świętego Mikołaja? W tej książce znajdziecie kilka odpowiedzi na to pytanie. Za każdym z tych opowiadań kryje się inna historia.

"W życiu bywa tak - pomyślał - że często nie rozumiemy zdarzeń, którymi nas obdarowano. Sytuacje, których doświadczamy, wydają się nam zupełnie absurdalne i, zdawałoby się, niepotrzebne. Dopiero czas składa puzzle zdarzeń w jedną, doskonałą całość, uświadamiając, w jakim wielkim byliśmy błędzie. Wszystko w życiu dzieje się po coś. Życie to ciąg zamykających i otwierających się drzwi. Przechodzimy przez jego kolejne pokoje i tylko od nas zależy, czy wyciągniemy wnioski z lekcji, jakie nam ofiarowano".

Magdalena Witkiewicz Zakochany Święty Mikołaj Zobacz więcej
Magdalena Witkiewicz Zakochany Święty Mikołaj Zobacz więcej