Historia Buddy'ego. Oczami psa

Srebrny Las
2020-12-30
2020-12-30
Emilia Skowrońska

On – Noah, chłopiec chorujący na anemię wywołaną zbyt niskim poziomem żelaza we krwi. (Objawy anemii to bladość oraz krótki i płytki oddech, co może skutkować omdleniami. Niewskazanym staje się zatem jakiekolwiek uprawianie sportu, gdyż przy anemii nie można się męczyć i śpieszyć.) Noah przeprowadził się właśnie z rodziną do nowego domu poza miasto i niebawem zaczyna swoja nową, szkolną przygodę. On – Buddy, największy labrador w ośrodku szkoleniowym. Od swojej trenerki Katie nauczył się bardzo wiele, ale najważniejsze o czym zawsze musi pamiętać, to jak opiekować się swoim nowym właścicielem. Jak zareagować, kiedy poczuje się źle i ocenić kiedy koniecznym stanie się wezwanie pomocy. Noah i Buddy. Buddy i Noah. Są nierozłączni. Muszą być. Tylko Buddy potrafi wcześnie zareagować, kiedy Noah poczuje się źle. To dzięki niemu chłopiec może chodzić do szkoły, spotykać się z rówieśnikami i prowadzić życie, jak inne dzieci z jego szkoły. A Buddy? On jest szczęśliwy, że został wybrany do najlepszej pracy na świecie. Jest mądry i odpowiedzialny i nigdy nie popełnia błędów. Tego nauczyła go trenerka Katie… Nowa szkoła, nowi znajomi, nauczyciele – to nowe życie chłopca. Noah nieco obawia się pierwszego dnia w nowej szkole, jednak jak się okaże były to zupełnie niepotrzebne wątpliwości. Poznaje bowiem pewną dziewczynę o imieniu Lily, która tak jak i on uwielbia grać w rounders (gra drużynowa podobna do baseballu). Kto wie, może zostanie nawet zaproszony do szkolnej drużyny? Ale zaraz, zaraz… Czy będzie to w ogóle możliwe? Noah nie powinien przecież uprawiać sportów wysiłkowych… Pierwszy dzień w szkole to dla chłopca wielkie przeżycie i stres, którego powinien unikać. Nie obędzie się bez koniecznej, szybkiej reakcji Buddy’ego… Wydarzy się bowiem pewna sytuacja zagrażająca zdrowiu Noaha… Będzie też spotkanie z niezbyt miłym chłopcem… Buddy od razu wyczuje jego złe zamiary swoim bardzo silnym węchem. To przecież bardzo mądry pies. Noah i Buddy bardzo szybko aklimatyzują się w nowym miejscu. Pies zdobywa serca wszystkich uczniów (no może poza jednym, o którym już wspomniałam…),nauczycieli, jak również pań ze stołówki, które specjalnie dla niego odkładają jego ulubiony gulasz. Czy potrzeba czegoś więcej do prawdziwego szczęścia? 🙂 A Noah? On też pewnego dnia otrzymuje coś wyjątkowego… To zaproszenie na urodziny Lily, które odbędzie się na plaży. Chłopiec zna już to miejsce, bo kilka dni temu był tam z rodzicami i Buddy’m oczywiście. Pamięta dobrze duże, piękne jaskinie, które zrobiły na nim ogromne wrażenie. Jesteście ciekawi, co wydarzy się dalej? Koniecznie przeczytajcie tą opowieść. Piękna, mądra, czasami śmieszna i czasami wzruszająca. To historia opowiedziana z perspektywy psa – opiekuna, psa – przyjaciela, który zawsze chroni swojego właściciela.

Jeśli chcielibyście przeczytać ze swoimi dziećmi piękna opowieść o przyjaźni wystawionej na próbę, serdecznie polecam książkę, która ostatnio wpadła mi w ręce: „Historia Buddy’ego oczami psa” autorstwa Blake’a Morgana. To trochę zabawna, a jednocześnie bardzo wzruszająca opowieść o zwierzęciu i jego ludzkim przyjacielu, widziana z perspektywy czekoladowego labradora.
Buddy jest psem przekonanym o swojej nieprzeciętnej urodzie i wspaniałym intelekcie, który został perfekcyjnie wyszkolony do tego, by być opiekunem Noaha, chłopca zmagającego się z anemią. Noah trafia właśnie do nowej szkoły, gdzie próbuje odnaleźć się w grupie rówieśniczej oraz zapomnieć o ograniczeniach związanych z jego chorobą. Nie może się zbytnio męczyć, gdyż prowadzi to do omdlenia. Buddy ma za zadanie towarzyszyć chłopcu w każdej chwili i ostrzegać go, kiedy wyczuje, że poziom żelaza w jego organizmie spada i może dojść do utraty przytomności. Potrafi to robić bezbłędnie, kocha swojego opiekuna i jego rodzinę i jest niezawodny w swojej roli. Noah jednak nie jest wystarczająco pokorny wobec swojej choroby. Najbardziej zależy mu na uprawianiu sportu, w czym okazuje się mistrzem. Zyskuje tym przyjaźń Lily i mniej pozytywne reakcje Jake’a, który jest zazdrosny o powodzenie nowego kolegi w szkole i na boisku. Wszystko jest jednak dobrze, aż do dnia, kiedy przyjaciele wyjeżdżają świętować urodziny Lily na plaży. Świeżo zadzierzgnięta nić porozumienia między Noahem a Jakiem zostaje wystawiona na próbę, kiedy chłopcy oddalają się od wszystkich i wchodzą do przybrzeżnej jaskini, a wkrótce nie mogą się z niej wydostać z powodu przypływu. W dodatku Noah traci siły i przytomność, a ze śmiertelnych opresji ratuje go tylko obecność Buddy’ego. Niestety, Jake przedstawia całkowicie inną wersję wydarzeń, która rujnuje dobrą opinię o Buddym jako opiekunie. Czy jest ktoś, kto przywróci dobre imię psu? Zdradziłam już wystarczająco dużo z fabuły książki, resztę musicie poznać sami.
Przedstawienie tej historii z perspektywy psa wprowadziło wiele elementów komicznych do opowieści. Jego przekonanie o swojej wspaniałości, doskonałym wyszkoleniu, a do tego nieograniczone łakomstwo są niezwykle zabawne. Z drugiej strony stosunek do Noaha i jego rodziny, wszelkie reakcje uczuciowe i zupełnie ludzkie rozumienie słów i sytuacji są po prostu wzruszające. To sprawia, że książkę czyta się jednym tchem, czekając niecierpliwie na ciąg dalszy. Jest przeznaczona dla dzieci powyżej 9 roku życia. Duża czcionka na pewno pomoże młodym czytelnikom podjąć wyzwanie przeczytania jej samodzielnie. Nie ma w niej ilustracji, niemniej treść wciąga tak bardzo, że nie stanowi to problemu. Serdecznie polecam miłośnikom zwierząt, zwłaszcza psów.

Buddy...

• Cztery 🐾 dla 👧👦