Ślub pod chupą

Sylwia Borowska Wydawnictwo: Pascal biografia, autobiografia, pamiętnik
Pascal
2020-01-01
2020-01-01

Historie całkiem urocze, podoba mi się obraz Żydowskiej rodziny, myślę, że możemy się od nich całkiem dużo nauczyć :)

Historie Polek, które często zanim zaczęły myśleć o małżeństwie i poznały przyszłego męża, zachwyciły się judaizmem. I nie dziwi mnie to. W przeciwieństwie do islamu, gdzie kobiety mają podrzędną rolę i niewiele do powiedzenia, „w tradycji żydowskiej szacunek do kobiety jest głęboko zakorzeniony. Mąż zawsze musi słuchać swojej żony. Dlaczego? Bo ona ma pewien dar: bina to hebrajskie określenie, oznaczające zrozumienie i inteligencję, ale powiązane z szóstym zmysłem. Kobieta go ma, w przeciwieństwie do mężczyzny (...). No i jak to się ma do obrazu ortodoksyjnego żyda, który tłamsi kobietę?”. „Judaizm dał mi poczucie harmonii, porządku i sensu.” „Wdzięczność... Uważność... Duchowość... Czy tego przypadkiem nie uczą dzisiaj przewodnicy duchowi i terapeuci?”. Także państwo Izrael podkreśla rolę kobiety, wspierając matki, zwłaszcza samotne, ułatwiając im wychowywanie dzieci, bo potrzebuje nowych obywateli (podobnie jak Norwegia, która – gdyby nie dbała o matki, zniknęłaby już dawno z mapy świata). Alimenciarzom, uchylającym się od obowiązku płacenia, zabiera się prawo jazdy lub paszport. Rozmówczynie bardzo przekonująco pokazały mi swoją drogę do judaizmu i powody, dlaczego tyle wysiłku włożyły w konwersję i pracę nad udanym małżeństwem. I choć pewnie znalazłyby się i inne, mniej pozytywne przykłady mieszanych związków, to cieszy mnie, że te dziewczyny znalazły szczęście, którego szukały. Napisane dobrym stylem. Polecam!

Takie zwyczajne spojrzenie na religię, kulturę żydowska oczami kobiet, ktore zdecydowały się zmienić swoje wyznanie, wychodząc za mąż za Izraelczyka. Jedyny mankament tej książki, to chyba to, że te historie są do siebie bardzo podobne i tak naprawdę wystarczy przeczytać ze dwie i mamy ogląd wszystkiego.

Poznaj historie Polek, które zakochały się nie tylko w Żydach, ale i w żydowskiej religii oraz kulturze. Ślub pod chupą, peruka, koszerowanie mięsa, Tora – oto słownik pojęć żydowskich, które często pojawiają się w tej książce. Jej bohaterki wybrały judaizm, a więc w świetle prawa religijnego są Żydówkami. Noszą dwa imiona – dawne polskie i nowe żydowskie. Mówią o tym, jak wygląda ich codzienność, miłość, wychowywanie dzieci, relacje z rodzinami mieszkającymi w Polsce.
Super książka, po przeczytaniu ma się wrażenie że opisy mężczyzn przez kobiety są trochę wyidealizowane , ale mimo wszytko bardzo dobrze się czyta i odbiera książkę. Książka na jeden wieczór.

Wolność, normalność, świadomy wybór. Tymi słowami opisałabym tę książkę.

Wolność, normalność, świadomy wybór. Tymi słowami opisałabym tę książkę.

Panie opisane w reportażu wydają się być zadowolone z obranej przez siebie drogi (która nam, nieobeznanym z kulturą żydowską i rygorystycznymi wymaganiami ortodoksyjnego judaizmu, może wydawać się często niezrozumiała czy zdumiewająca). Myślę, że kluczowe jest tutaj, że decyzja o konwersji na judaizm była ich wolnym wyborem. Wszystkie bardzo tego pragnęły i miały głębokie przekonanie co do słuszności tej decyzji. Skoro zatem bohaterki czują się szczęśliwe i spełnione, podążając tą niełatwą ścieżką, to pozostaje tylko się cieszyć, że odnalazły swoje miejsce. Ich relacje momentami wydają się być aż nadmiernie sielankowe - pod tym względem te różniące się historie stają się dość podobne.

Książka na pewno pożyteczna, bo nie tylko dostarcza ciekawostek o życiu codziennym Żydów (i żydów!) we współczesnym świecie, ale też pokazuje, co to znaczy być konwertytą, z jakimi wyzwaniami zmagają się osoby radykalnie zmieniające środowisko kulturowe i religijne. Czyta się lekko, stylistycznie książka jest bardzo podobna do poprzedniego (równie ciekawego) reportażu tej samej autorki - o Polkach, które związały się z Izraelczykami, ale nie przyjęły judaizmu. Obie obalają mity, obiegowe (często krzywdzące) opinie o żydach, przybliżają świat i mentalność zarówno tych ortodoksyjnych, jak i umiarkowanych i niewierzących. Dowodzą, że nie jest to bynajmniej świat czarno-biały, lecz niezwykle zróżnicowany, zdecydowanie niejednolity.

Rzecz o Żydach i Izraelu okiem kobiet, Polek, konwertytek. Książka zburzyła moje przekonanie o tym, jak uciśnione są kobiety w tej kulturze. Obejrzawszy serial "Unorthodox" można mieć wrażenie, że bycie Żydówką, to życie w więzieniu, ale okazuje się, że bycie Żydówką może oznaczać wiele rzeczy. Fascynujące. Książka ułożona w historie od ortodoksyjnych do "modern - orthodox". Fascynujący świat. Fascynująca kultura. Polecam też "Izrael oswojony" Eli Sidi.

Znam poprzednią książkę autorki i czytając tę miałam wrażenie, że niektóre historie zostały ponownie wykorzystane. Albo w gruncie rzeczy układają się w podobny wzór.

Dobra, ale brakowało mi głosu krytyki. Wszystkie historie o zachwytach

Dobra, ale brakowało mi głosu krytyki. Wszystkie historie o zachwytach

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów Unorthodox.
Fajnie opisane, co znaczy być Żydówką i jak wielkie znaczenie ma dla każdej Żydówki ślub pod tradycyjną chupą.

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów Unorthodox.

• Ebooki
  • Przeczytane 2023
  • Izrael

Dodaj cytat z książki Ślub pod chupą