rozwińzwiń

Baba Jaga. Tajemnicza postać słowiańskiego folkloru

Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
23 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
463
40

Na półkach:

Bardzo dobra, jasno napisana książka naukowa. Nie dla wszystkich - bo trzeba być przyzwyczajonym do tego typu publikacji. Zawiera mnóstwo ciekawego materiału - jeśli ktoś lubi temat Baby Jagi, mnóstwo się dowie.

Bardzo dobra, jasno napisana książka naukowa. Nie dla wszystkich - bo trzeba być przyzwyczajonym do tego typu publikacji. Zawiera mnóstwo ciekawego materiału - jeśli ktoś lubi temat Baby Jagi, mnóstwo się dowie.

Pokaż mimo to

avatar
171
57

Na półkach: , ,

Chyba najpełniejsze naukowe opracowanie postaci Baby Jagi. Pełne szczegółów, różnych perspektyw.

Chyba najpełniejsze naukowe opracowanie postaci Baby Jagi. Pełne szczegółów, różnych perspektyw.

Pokaż mimo to

avatar
325
164

Na półkach:

Gdyby deadline był dosłowną frazą, to wszyscy odpowiedzialni za wydanie niniejszej książki padliby trupem. Niemniej ja tam się tym razem zbytnio nie denerwowałam, po przekładaniu co najmniej 3 razy pierwszej pozycji spod skrzydeł Muzeum, tak czy srak ją dostaliśmy, a więc o losy "Baby Jagi" zupełnie się nie martwiłam, ani nie sprawdzałam daty premiery, bo w sumie po co. Jak ktoś się miotał tylko uśmiechałam się ironicznie, choć zawsze można dla rozrywki podokuczać wydawcy.
Jak już od narzekania zaczęliśmy, to wspomnę przy okazji, że czas oczekiwania nie przełożył się na brak błędów. Jest co najmniej kilka litrówek, a nawet mocno chamski, nieskasowany komentarz redaktorski, który rozłożył mnie na łopatki. Jakbym miała się jeszcze do czegoś przyczepić, to początkowo chaotyczny sposób pisania Autora i niepotrzebne powtarzanie informacji, oraz indeksy na końcu, do czego jeszcze wrócimy. Ale generalnie, na szczęście to koniec narzekańska.
Książka "Baba Jaga" to doskonała lektura poszukująca korzeni baśni o głównej bohaterce rozważań. U podstawy legły rozkład psychologiczny, oraz społeczny opowiadań. Książka ta jest praktycznie kompletnym zbiorem analiz bohaterki mitologicznej, a więc poczyniona została tutaj praca karkołomna. Trzeba oddać Autorowi wielki szacunek, gdyż bezsprzecznie na niego zasłużył. Doskonale też odnajduje się w osadzeniu słowiańskim treści, między innymi przekładające się na szerokie dygresje z zakresu demonologii, także z terenów bałkańskich o których relatywnie ciężko znaleźć informacje w polskich publikacjach. Może poza pracą Moszyńskiego. W treści mamy również naręcze przetłumaczonych fragmentów baśniowych, co jest jednym z najmocniejszych walorów publikacji. Zwiera też wiele samych tylko początków podań, dzięki czemu można je porównać. Co bardzo znaczące - znajdują się przy nich informacje o opowiadających, co ważne szczególnie w kontekście społecznym i psychoanalitycznym. Zawierają możliwie imię i nazwisko bajarza, płeć, wiek i miejsce, w którym zostało ono spisane. Obok treści oczywistych przez tematykę, książka zawiera również arcyciekawą wykładnię dotyczącą pochodzenia baśni jako takiej.
Odniosłam wrażenie, że Autor szczególnie upodobał sobie teorie Freudowskie w kontekście analitycznym. Zastosował też rozkład psychologiczny baśni na czynniki pierwsze. Czerpie dużo z oniryzmu i generalnie marzeń sennych.
Absurdalność i wulgaryzm niektórych z przytaczanych podań sprawił mi wiele radości. Z dużym zdziwieniem przyznaję, że uruchomiło też duże pokłady nostalgii i przypomniało niektóre z przesadnie wręcz brutalnych przekazów, które zupełnie wymknęły mi się z głowy, lub były w niej trzymane na dnie jako traumy. Niemniej cieszę się, że książka przywróciła je mojej pamięci.
Żeby w pełni zrozumieć książkę, oraz cieszyć się lekturą niezbędne są materiały źródłowe, na których ona pracuje, przez co rozumiem oryginalne baśnie. Stanowią one ważny punkt odniesienia do treści, gdyż treść powinno się postrzegać w ich perspektywie, a nie na odwrót. Niewielką ich bazę znajdziemy na końcu książki. Tak samo jak ich wykaz i numery katalogowe dla porządku powinny znaleźć się na początku. Nie cierpię źle skonstruowanych prac naukowych, ale może to wyłącznie moja mania natręctw.
Książkę wieńczy beznadziejnie napisana, acz obszerna bibliografia. Niestety nie każdy z niej skorzysta. Pozycje są rosyjskie, angielskie, czeskie, nawet słoweńskie, czy węgierskie. Polskich naliczyłam chyba z 5.

Gdyby deadline był dosłowną frazą, to wszyscy odpowiedzialni za wydanie niniejszej książki padliby trupem. Niemniej ja tam się tym razem zbytnio nie denerwowałam, po przekładaniu co najmniej 3 razy pierwszej pozycji spod skrzydeł Muzeum, tak czy srak ją dostaliśmy, a więc o losy "Baby Jagi" zupełnie się nie martwiłam, ani nie sprawdzałam daty premiery, bo w sumie po co. Jak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
308
307

Na półkach: ,

Sama nie wiedziałam jak ją ocenić...Dałam 6 za tematykę, ale ktoś kto to tłumaczył....kto to redagował...to jest porażka...ja rozumiem, że jest to naukowa monografia, no ale litości... "...jedna z wersji AT 402"..., "...Baba Jaga w AT 480 (zobacz rozdział III)...", "...w baśni zawierającej AT 312 wraz z pewnymi elementami AT 301 ..." i tak cały czas, nie da się tego czytać, tzn. da się, ale mało się z tego w ten sposób zapamięta, czytanie idzie okropnie wolno, wręcz się człowiek męczy, nie mówiąc już o tym, że czytając co drugie zdanie trzeba lecieć na koniec książki, żeby rozszyfrować kolejne AT... rozumiem monografia, rozumiem naukowa, ale kurczę...za te pieniądze (książka z wysyłką 58 zł) można już było przynajmniej poświęcić chwilę dłużej i w nawiasach zamiast AT napisać o jakim utworze mowa. Kupiłam, mam, fajnie bo tej tematyki jest mało, ale gdybym miała zamawiać po raz drugi nie kupiłabym licząc, że kiedyś pojawi się w mojej bibliotece....

Sama nie wiedziałam jak ją ocenić...Dałam 6 za tematykę, ale ktoś kto to tłumaczył....kto to redagował...to jest porażka...ja rozumiem, że jest to naukowa monografia, no ale litości... "...jedna z wersji AT 402"..., "...Baba Jaga w AT 480 (zobacz rozdział III)...", "...w baśni zawierającej AT 312 wraz z pewnymi elementami AT 301 ..." i tak cały czas, nie da się tego czytać,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    202
  • Przeczytane
    36
  • Posiadam
    16
  • Teraz czytam
    7
  • Chcę w prezencie
    4
  • Ulubione
    2
  • 2021
    2
  • Kulturoznawstwo
    1
  • # legendy / baśnie / eposy
    1
  • 🌛 Wierzenia, legendy, podania, baśnie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Baba Jaga. Tajemnicza postać słowiańskiego folkloru


Podobne książki

Okładka książki Zeszyty komiksowe #36: Tłumacząc komiksy Mar Bogdanis, Michał Borodo, Michał Czajkowski, Marta Falkowska, Dominika Gracz-Moskwa, Jakub Jankowski, Karol Jesiołkiewicz, Damian Kaja, Kasia Kamieniarz, Julia Korczyńska, Hubert Kowalewski, Paweł Łapiński, Eśka Możejko, Bartłomiej Nahajski, Tomasz Niewiadomski, Michał Olech, Carol Pimentel, Marcin Ponomarew, Francisco RodrÍguez, Anna Maria Sutkowska, Rafał Otoczak Tomczak, Vanitachi, Ada Wapniarska, Grzegorz Wawrzyńczak, Patryk Wójcik, Dennis Wojda, Federico Zanettin, Przemysław Zawrotny
Ocena 7,0
Zeszyty komiks... Mar Bogdanis, Micha...
Okładka książki Zdrowy język. Dla lekarza, dla pacjenta Jerzy Bralczyk, Artur Mamcarz
Ocena 7,0
Zdrowy język. ... Jerzy Bralczyk, Art...
Okładka książki Zeszyty Komiksowe #35 Papcio Chmiel Dawid Bordewicz, Michał Czajkowski, Jarosław Ejsymont, Michał Gasewicz, Dominika Gracz-Moskwa, Wojciech Jama, Jakub Jankowski, Karol Jesiołkiewicz, Marek Jeziński, Leszek Kaczanowski, Damian Kaja, Rafał Kołsut, Marcin Lisiecki, Grzegorz Niemiec, Tomasz Niewiadomski, Piotr Nowacki, Paweł Piechnik, Tomáš Prokůpek, Michał Romański, Adam Rusek, Tomasz Soroka, Anna Maria Sutkowska, Rafał Otoczak Tomczak, Michał Traczyk, Vanitachi, Artur Wabik, Grzegorz Wawrzyńczak, Patryk Wójcik, Dennis Wojda, Jarosław Wojtasiński, Przemysław Zawrotny
Ocena 8,0
Zeszyty Komiks... Dawid Bordewicz, Mi...

Przeczytaj także