Duma i uprzedzenie

Okładka książki Duma i uprzedzenie
Jane Austen Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Klasyka z jedwabnymi okładkami klasyka
klasyka
Anna Przedpełska-Trzeciakowska
Inne

Okładka książki Mansfield Park Jane Austen, Gemma Barder
Ocena 7,6
Mansfield Park Jane Austen, Gemma ...
Okładka książki Perswazje Jane Austen, Gemma Barder
Ocena 8,2
Perswazje Jane Austen, Gemma ...

więcej Więcej

Na półkach: , , , ,

Światowa klasyka. Prawdziwa strawa dla ducha i umysłu. Nie dziwi więc, że stanowi do dziś inspirację dla innych artystów. Mimo upływu czasu historia się nie starzeje - zamknięty w kapsule czasu XIXwieczny obraz życia średniozamożnych Anglików. A dla miłośników angielskiej literatury prawdziwy must-have.

Kocham.

Klasyczni i najbardzioje znana powieść autorki. Subtelnie i ze smakiem przedstawione losy bohaterów i rozwoju ich uczuć. Są tez wydarzenia drugoplanowe bardzo ciekawe, umiejętnie wplatane w akcję. Zabawne dialogi, powazne przemyślenia i realia epoki. Czesto wracam do tej ksiązki z sentymentem.

Znaczynając lekturę doskonale wiedziałam czego mam się spodziewać, jednak poza faktycznie niezwykle klimatyczną historią zastałam także bardzo przystępny styl pisania (spodziewałam się raczej archaizmów) i były nawet momenty, w których szczerze chichotałam; czytając tą książkę naprawdę bardzo łatwo jest zapomnieć że ma ona ponad 200 lat! Bohaterowie są bardzo różni, każdy...

Trochę trwało zanim przyzwyczaiłam się do stylu, w jakim napisana jest ta książka, ale przyznaję że jest to ciekawa i zabawna lektura. Polecam.

Przeglądając rankingi najlepszych książek wszech czasów, czy to polskie, czy zagraniczne, dość wysokie miejsce zajmuje w nich „Duma i uprzedzenie” Jane Austen- pisarki przez wielu uznawanych za autorkę książek o kobietach i dla kobiet, nie ukrywam, że był to jeden z czynników, który niejako wpłynął na moje tak późne przeczytanie tego dzieła, i nie dlatego bynajmniej, abym...

to nie jest moja ulubiona powieść klasyczna - ciężko mi było przez nią przebrnąć przez pierwsze 140 stron, potem było lepiej i bardziej się zaangażowałam, jednak historia nie trafiła do mnie tak mocno jakbym się tego spodziewała.

Najlepsza powieść Jane - 8/10.

"Duma i uprzedzenie" to najczęściej ekranizowana książka Austen. I nic w tym dziwnego. Trudno o wdzieczniejszą opowieść do obejrzenia na dużym ekranie. Dumny pan Darcy i jego wspaniały dom, czarująca Elżbieta i jej nieznośna rodzina, piękne angielskie krajobrazy. Cudne kostiumy z epoki. I ten duch romantyzmu!

Właściwie jest to prosta...

Myślałam, że takie romansidło jest nie dla mnie. Cóż za pomyłka. Powieść była rewelacyjna. Wzruszająca, romantyczna i zabawna. Piękne opisy otoczenia i bohaterów.
Zdecydowanie trafia na półkę moich ulubionych.

uwielbiam, kocham, ah!

34 304