Twój mózg płata ci figle

Okładka książki Twój mózg płata ci figle Albert Moukheiber
Okładka książki Twój mózg płata ci figle
Albert Moukheiber Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda popularnonaukowa
popularnonaukowa
Vis-á-Vis/Etiuda
2020-08-31
2020-08-31

Bardzo szybko się czyta, ciekawe eksperymenty są opisywane. Skłania do refleksji nad sobą.

Napisana przez neurobiologa i psychologa klinicznego książka "Twój mózg płata ci figle", choć nie jest to wielkie tomisko, zawiera w sobie wiele ciekawostek na temat działania mózgu. M.in. jak się chronić przed pułapkami zastawianymi na nasze umysły. Ciekawa pozycja, warto się zapoznać.

To jak działa ludzki umysł ciekawiło mnie od zawsze. Nigdy jednak nie sięgałam po książki tego typu, zawsze raczej wybierałam powieści. Ostatnio jednak coraz bardziej ciągnie mnie w stronę tych 'mądrzejszych' książek. Chyba mam jakiś głód wiedzy czy coś, nie wiem xD W przypadku tej książki, nie będę kłamać, pierwsze uwagę mą zwróciła okładka - kolorowy mózg. Wizualnie wygląda cudownie!<3 Gdyby nie ten artystyczny rysunek, pewnie nawet nie zauważyłabym jej w morzu innych dzieł. Potem przekonał mnie tytuł i opis. Kupiłam. I nie żałuje. Mega ciekawa! Zawiera mnóstwo badań naukowych i przykładów obrazujących jak działa nasz mózg. Fascynujące! Przekazane w przystępny sposób, dla takich zwykłych ludzi jak ja, którzy nie znają się na tym całym medycznym/technicznym słownictwie. Po tej lekturze dochodzę do wniosku, że nie wolno ufać naszemu mózgowi, ponieważ tak jak w tytule 'płata nam figle' Czy nasze wspomnienia są prawdzie? Dlaczego czasem daną sytuację ludzie odbierają zupełnie inaczej? Dlaczego jedno zdanie prowokuje inne reakcje? Dlaczego patrząc na to samo, widzimy coś innego? Na pewno otworzyło mi to oczy na niektóre sprawy. Potrzebuję zgłębić temat bardziej! Polecam!

Wyliczenie bardzo wielu eksperymentów na potwierdzenie opisywanych zjawisk, bogactwo odwołań bibliograficznych, przystępny język i wywód, a ostatnie rozdziały ze wskazówkami i podsumowaniem bardzo przydatne.

Ciekawa i godna polecenie książka dotycząca neurologii kognitywnej. Wprawdzie sądzę, że bardziej popularna niż naukowa, ale warto ją przeczytać ze względu na klarowny przekaz. Czytałam wcześniej kilka książek o tej tematyce, które kładły większy nacisk na naukowość, szczegółowe przedstawienie badań z tej dziedziny itp., więc niektóre pojawiające się tutaj teorie czy przykłady analizy konkretnych zjawisk były mi już znane. Niemniej nie zajmuję się tym zawodowo, więc przydatna była dla mnie książka, która w jakimś sensie tę wiedzę porządkuje i podaje w bardzo czytelnie poukładany sposób. Autor przywołuje też sporo przykładów z konkretnych sytuacji społecznych, dzięki czemu łatwo wyobrazić sobie, jaki przedstawione sposoby działania mózgu mają wpływ na nasze życie. A mózg rzeczywiście płata nam figle i nas ciągle oszukuje. Czy też może oszukujemy sami siebie? Pocieszające jest to, że znajomość działania mechanizmów mózgu może pomagać w ich wyłapywaniu i nie uleganiu iluzjom. Dlatego serdecznie polecam tę książkę.

Wielki skrótowiec. Ale dla kogoś początkującego w tych tematach - bardzo zachęcające wprowadzenie

• Popularnonaukowe
  • Psychologia
  • Nauki biologiczne
  • Przeczytane 2023

Dodaj cytat z książki Twój mózg płata ci figle