Aszerat

Okładka książki Aszerat Aleksandra Mazur
Okładka książki Aszerat
Aleksandra Mazur Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech Seria: Na osi czasu literatura piękna
Na osi czasu
Wydawnictwo Święty Wojciech
2020-09-02
2018-08-05
literatura polska powieść religijna powieść chrześcijańska powieści chrześcijańskie starożytność powieść biblijna Rzym Nowy Testament

Książka nie jest prawdziwą historią kobiety imieniem Aszerat (Zuzanna) ale niewątpie, że mogła by być. Autorka połączyła fikcję z dokumentem. To wszytko tak ze sobą splotła, że w konsekwencji powstała piękna, momentami wzruszająca, pełna wiary i nadziei historia o silnej ,młodziutkiej, kobiecie, która w tamtym czasie, żyjąc w świecie w którym rządzą i dominują mężczyźni , nie poddała się w walce o siebie, nie chcąc powielać życia swojej matki żyjącej u boku tyrana.

Tylko czy jej się to uda? Czy będzie w stanie stawić czoła okrutnemu męskiemu prawu i zwyczajom, według których kobieta nie miala żadnych praw? Czy pójdzie za głosem serca i mimo wszystko pozostanie wierna swojemu powołaniu?

Książka mnie całą wchłąnęła. Przeniosłam się do Jerozolimy, krążyłam gwarnymi uliczkami, poznawałam codzienne życie starożytnego Rzymu. Aż ciężko było mi wrócić do rzeczywistości.
I to jest dla mnie najlepszym wyznacznikiem dobrej książki

mam mieszane uczucia co do tej części serii "Na osi czasu".
Z jednej strony dobrze jest zobaczyć oczami kobiety tamte czasy i tamte zdarzenia. Szczególnie iż pojawiają się tam także i inne postacie kobiece. Powieść pisana bardzo kobieco i ciekawie.
Z drugiej informacje są bardzo poupychane - tak jakby Autorka bardzo chciała dodać ich jak najwięcej przez co opowieść jest bardzo "pocięta", "porwana". Jednak może właśnie miało być? Może to takie podobieństwo do sposobu w jaki napisana jest Biblia było zamierzone?
Niemniej warto jest ją przeczytać i poczuć tamten czas oczami kobiet.

mam mieszane uczucia co do tej części serii "Na osi czasu".

„Aszerat” – debiut autorki Aleksandry Mazur, który nie tylko stał się swego rodzaju rewolucją w świcie książki, ale i pozycją, która zachwyciła i nadal zachwyca czytelników.
Historia kobiety – Aszerat, którą poznajemy praktycznie od samej podszewki, czytamy o niej kiedy jest jeszcze małą dziewczynką, wczuwamy się w jej myśli i zachowania. Bohaterka ta z biegiem książki stawała się dla mnie niezwykle bliską osobą.
Jako dziewczynka wychowująca się w nadmorskim mieście, o nazwie Tyr, Aszerat miała bardzo trudne dzieciństwo. Wyrastająca w religii, a nawet pokusiłabym się napisać kulcie boga Melkarta, dziewczynka nie znała innych ludzi z odległych miast. Jako dziecko sędziego, człowieka sprawującego bardzo dużą władzę w mieście i matki ciągle odtrącanej przez męża ze względu na nieurodzenie syna, mieszkała w przybocznym domu dla niewolników. Władza w Tyrze sprawowana była przez mężczyzn, rola kobiety ograniczała się tylko do poddaństwa mężowi i urodzenia syna, jedynego potomka i dziedzica. Jeżeli natomiast urodziła się dziewczynka żona skutecznie zostawała odsuwana od męża. A co w takim razie działo się z noworodkami płci żeńskiej?
W przypadku rodziny Aszerat, ojciec brał dopiero co urodzone dziewczynki i składał je w ofierze dla Melkarta.
Miasto to rządziło się bardzo brutalnymi zasadami, kary stosowane dla osądzonych mroziły krew w żyłach, Tyr był bardzo okrutnym miastem z bezdusznymi ludźmi, którzy trzymali władzę w swoich dłoniach.
W takiej atmosferze i kulcie dorastała Aszerat, jedyna ocalona córka sędziego. Na pierwszych stronach książki poznajemy ją jako odważną jedenastolatkę, która w momencie kiedy jej matka zaczyna rodzić szybko interweniuje i przyprowadza położną. Kiedy okazuje się, że na świat przyszedł prawowity dziedzic matka z córką wracają do łask ojca. Dla dziewczynki, która przez ten okrutny czas zdążyła się niezwykle zżyć z matką rozłąka jawi się okrutną męką.
Matka natomiast przez cały ten czas, chce dla swojej córki lepszego życia niż jej, dlatego powoli zaczyna wdrażać Aszerat w całkowicie nową religię, którą od niedawna zaczyna głosić pewien mężczyzna imieniem Jezus wraz ze swoimi uczniami.

Książka, która na pewno bardzo mocno zapadnie w moją pamięć. „Aszerat” to nie tylko historia dziewczynki, a później kobiety, która przybierze imię Zuzanny, ale i także jest prawdziwą skarbnicą wiedzy i doświadczeń. Autorka postawiła głównej bohaterce na drodze niezwykle ważne wydarzenia. Ożywiła Aszerat w czasach, kiedy nauczał Jezus Chrystus, Aszerat, a później Zuzanna, która dostała nowe życie od Jezusa staje się jego towarzyszką podróży. Przez jej oczy możemy widzieć i spotykać takie osoby jak: Judasz, Piłat, czy nawet Matka Boska. Dzięki niej śledzimy wczesne lata kształtowania się chrześcijanizmu na świecie, jesteśmy świadkami sądu Piłata nad Jezusem, a pośrednio nawet samego ukrzyżowania.
Książka jest według mnie bardzo wartościowa, możemy znaleźć w niej wątki miłosne, zdrady, fragmenty cudów dokonywanych przez Jezusa, a nawet moment opisywany w książce Henryka Sienkiewicza. Na kartach tej książki możemy nawet napotkać się na wątek aniołów. Dla mnie książka ta stała się pewnego rodzaju przełomem w życiu, dlatego zachęcam do sięgnięcia po nią.
„Aszerat” to z pewnością obowiązkowa lektura dla każdego z nas.
Polecamy: Dobre Recenzje

Uwielbiam serię „Na osi czasu”, wydawaną przez Wydawnictwo Św. Wojciecha. Książki są osadzone w czasach biblijnych i ukazują życie zwykłych ludzi na tle wydarzeń opisanych w Piśmie Świętym. Szczególne wrażenie zrobiła na mnie „Merit z Egiptu”, w której opisano wyjście Izraelitów z Egiptu i ich wędrówkę przez pustynię do Ziemi Obiecanej. Właśnie ukazała się najnowsza pozycja w serii – „Aszerat” Aleksandry Mazur, więc z radością wyczekiwałam kolejnego spotkania ze starożytnością.
Książka opowiada losy Aszerat od jej nastoletnich lat, kiedy wychowywana jest przez uległą, skromną matkę i okrutnego, bezdusznego ojca w Tyrze. Kiedy ojciec postanawia wydać za mąż swoją dwunastoletnią córkę i oddaje ją w ręce starego, wysokiego rangą urzędnika, dziewczyna popada w obłęd, z którego uzdrawia ją Jezus swoją mocą na prośbę jej matki. Dziewczyna ucieka z domu i przyłącza się do uczniów Jezusa, o którym opowiadała jej matka. Trafia pod dach Józefa z Arymatei, gdzie poznaje Maryję, matkę Jezusa. Aszerat przybiera imię Zuzanna i chłonie słowa Nauczyciela, jednocześnie myśląc o swojej przyszłości. Jeszcze w domu rodzinnym zainteresowała się akuszerką i z tym zajęciem postanowiła związać swoją przyszłość. Wkrótce okazało się, że świetnie sprawdza się w tym zawodzie. Jej losy stykają ją z Herodem, Neronem, Judaszem, Pawłem i wieloma innymi postaciami znanymi z historii. Mimo krzywd doznanych od mężczyzn, mimo obserwowania pełnego przemocy małżeństwa swoich rodziców Zuzanna decyduje się na ślub z mężczyzną, który mocno ją pokochał, jednak dla niej to małżeństwo z rozsądku. Kiedy jej mąż widzi, że nie daje jej szczęścia, pozwala jej odejść, a Zuzanna wiąże się z innym, mężczyzną, który naprawdę skradł jej serce.
Z dotychczas przeczytanych części serii „Na osi czasu”, ta jest najsłabsza. Połowa tej książki to parafraza ewangelii i streszczenie dziejów apostolskich. Autorka bardzo mocno skupiła się na przekazaniu słów Jezusa, nie chcę powiedzieć, że cytowała, (bo nie mam takiej pewności),ale opowiadała jego przypowieści, jego wszystkie, znane z Biblii, działania i nauczania. Potem w ten sam sposób potraktowała losy Pawła i zwyczajnie okazało się tego za dużo.
Bohaterka stworzona przez Aleksandrę Mazur wydaje się też niezbyt charakterna i nierzeczywista. Dziewczynka niemal zgwałcona, decyduje się na samotną ucieczkę z domu, bez żadnego wsparcia, bez celu, w którym mogłaby znaleźć schronienie. W zasadzie wszędzie, gdzie się pojawia, ratuje jakąś rodzącą i zaskarbia sobie tym przyjaźń i wdzięczność dobrych ludzi, a źli trzymają się od niej z daleka. Ma też swojego opiekuna, tajemniczego Seosamha, który zawsze pojawia się najtrudniejszych momentach jej życia. Przeżywa swoje miłosne rozterki, poddaje się decyzjom mężczyzn bezrefleksyjnie. Utrata pierwszego dziecka staje się w zasadzie błogosławieństwem i nie pozostawia w niej żalu.
Autorka przyjęła relacyjny sposób opowieści, przez co jej utwór gubi gdzieś wszystkie emocje. Tragiczne losy swojej bohaterki sprawiają więc wrażenie, jakby wcale nie dotykały jej uczuć i duchowości. To samo dotyczy wszystkich bohaterów książki. To niestety wielki jej minus.
Do zdecydowanych plusów zaliczam pokazanie tła historycznego, życia zwykłych ludzi w czasach starożytności. Najwięcej uwagi autorka poświęciła czasom rzymskim i czczeniu rzymskich bóstw, zwyczajom panującym na Awentynie, rzeczywistości Wiecznego Miasta w czasach cesarstwa.
Podsumowując, w mojej opinii w książce zbyt dużo jest ewangelizatorstwa, któremu nie towarzyszy żadna refleksja i duchowa przemiana bohaterów. Płytka konstrukcja psychologiczna bohaterów sprawia, że nie przeżywałam zbyt mocno ich wielkich dramatów, bo i oni nie sprawiali wrażenia emocjonalnie zaangażowanych. Generalnie jednak uważam, że książka może się spodobać wielu czytelnikom, bo jest nieskomplikowana i w ciekawy sposób pokazuje czasy Chrystusa i pierwszych chrześcijan.

Sięgnęłam po tę książkę zafascynowana fragmentem zamieszczonym na fb. Czytając go, miałam zupełnie inne wyobrażenie o tej powieści ale generalnie, już po przeczytaniu całości stwierdzam że w żadnym stopniu mnie nie rozczarowała a wręcz zaskoczyła pozytywnie. Zaczynając czytanie nie miałam świadomości o czym tak na prawdę jest ta książka - szczerze, to liczyłam na jakiś porywający romans a tymczasem to rzeczywiście opowieść o kobiecie i o tym, czego w życiu pragnie każda kobieta: o równowadze, miłości i szacunku czyli o szczęściu. Autorce sugeruję zabranie się za pisanie drugiej części.

Dobrze się czyta. Wspaniałe ujęcie przejścia życia świeckiego w życie Jezusa oparte na Biblii

Przeczytałam książke kilka miesięcy temu, byłam chyba jedną z pierwszych czytelniczek.Zanteresował mnie fragment zamieszczony na fb.
Miałam trochę obaw, że będzie to "książka religijna", jak autorka ją zaklasyfikowała, ale okazała się wspaniałą powieścią !
Ja tez niestety należę do osób które nie czytały Biblii, pamiętam jakieś szczątkowe fakty z lekcji religii .......... Dzięki książce wszystko mi się przypomniało, ułożyło. Podziwiam autorkę za staranność w docieraniu do tych wszystkich źródeł. No i ten wątek romantyczny z Zuzanna i Gajonem 😍. Bardzo tez podobały mi się opisy codziennego życia w czasach rzymskich, obchodzenia zwyczajów,celebrowania codzienności, posiłków, spędzania czasu na rozmowach,... Skłoniło mnie to do refleksji, że warto trochę zwolnić i znaleźć w życiu czas na przyjaciół i cieszyć się z wykonywania codziennych zajęć. Zakamuflowaną postać Anioła Stróża odkryłam dopiero pod koniec książki. Książka jest bardzo nietypowa ze względu na niezbyt popularny temat, ale autorka po mistrzowsku zrobiła z niego piękną i mądrą opowieść o życiu. Czytałam w każdej wolnej chwili, trudno było się oderwać, bo Książka wciąga i chce się wiedzieć bo dalej. Brawo, jeśli jest to debiut, to proszę pisać więcej !!! Dziękuje Renata Nawrocka

Piękna, wspaniała książka, która dała mi możliwość przeniesienia się w starożytny świat. Aszerat, dzięki której mogłam odnaleźć siebie. To dzięki niej poczułam jeszcze większą bliskość z naszym Panem. Świat pierwszych chrześcijan, ich radości i nadzieje, bóle i zwątpienia to cząstka każdego z nas. Dziękuję za to i z niecierpliwością czekam na dalsze książki autorstwa pani Aleksandry

"Aszerat" p. Aleksandry Mazur to książka przenosząca czytelnika w inny świat - trochę bajkowy, trochę mroczny no i ciekawy. Świat niby znany z biblii i historii a przedstawiony w sposób interesujący ( może dlatego że przez kobietę ,o kobiecie ? ) Historia napisana przez wrażliwą autorkę zmusza do refleksji. Jeżeli kończymy czytać rozdział a myśl o przeczytanym wątku dlugo nas nie opuszcza to znaczy że warto było pochylić się nad tematem. Lektura moim zdaniem godna polecenia.

Aszerat....powieść o losie kobiety, postaci fikcyjnej, a właściwie może i nie do końca... przeplatana najważniejszymi wydarzeniami z życia Jezusa opisanymi w bardzo przystępny sposób, zawierająca wiele znanych każdemu z nas cytatów, przekazów słownych, nauk Chrystusa. Dialogi postaci zawierają współczesne stwierdzenia i zwroty, co powoduje, że książkę czyta się z wielką przyjemnością i łatwością. Mnie zainspirowała do lektury Pisma Świętego, które tak jak u autorki i pewnie wielu z nas przyproszyl kurz. Autorkę znam z czasów LO. Wesoła, energiczna i pełna pomysłów. Powieść i jej tematyka na początku mnie zszokowala, ale teraz gratuluję Ci Olu i cieszę się Twoim sukcesem. Polecam powieść Aszerat. Jej historia, życie i wydarzenia biblijne pochłoną Was, gwarantuję.

• Klub Książki
  • Literatura piękna polska