Niegrzeczna dziewczynka

Dom Horroru
2020-12-15
2020-12-15
Horror ekstremalny minipowieść 18+ Tylko dla dorosłych

Bardzo przeciętna historia. Momenty, które miały straszyć albo szkować, mogą co najwyżej rozśmieszyć i żenować. Krótka, prosta historyjka pełna przesady i absurdu.

Jedna z najgorszych książek, jakie w ostatnim czasie dane mi było czytać. Historia bez ładu i składu, a zakończenie sprawiło, że ręce z zażenowania mi opadły.

Dziękuje wydawnictwu za sprowadzenie do Polski kolejnego autora który dosłownie jedną książką ustawił poprzeczkę szokowania czytelnika bardzo wysoko.

Drogi czytelniku/czytelniczko jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z ekstremą i twój wybór padł odrazu na Butchera to dobrze radze zastanów się bo może cię to przerosnąć.

Dzisiaj przyszło mi się zmierzyć z najnowszą pozycją od domu horroru. Autora nie znałem, i raczej nigdy się nie spotkałem z jego twórczością bo zagraniczna ekstrema jest o wiele szersza. Nie mniej wiedziałem że będzie hardkorowo z najpewniejszego źródła.

Szczerze? Słowo "hardkorowo" nie oddaje nawet w najmniejszym stopniu tego co się tu wydarzyło. Autor dosłownie klepie czytelnika prosto o mate nie zwalniając na sekundę, szokując praktycznie co kilka stron. Zresztą co innego oczekiwać od historii gdzie rozpoczynamy czytanie od robienia gały "tatusiowi" przez główną bohaterkę która swoją drogą była trzymana w piwnicy przez cale życie. Totalny kosmos i naprawdę nie mogłem momentami uwierzyć w to co czytam.

Autora mógłbym wrzucić gdzieś pomiędzy brutalnym horrorem ekstremalnym reprezentowanym przez Wratha a chorym, sadystycznym, pozbawionym hamulców pierdolnikiem Wade H. Garetta.

Polecam serdecznie, mimo że sponiewierał mnie niesamowicie.

Dzisiaj przyszło mi się zmierzyć z najnowszą pozycją od...

Coś okropnego. Niepotrzebnie sięgnęłam chyba w ogóle po nią . Pomysł świetny ,ale kompletnie niezrealizowany .

„Niegrzeczna dziewczynka" jest to książka dobrze odnajdująca się w swoim podgatunku lecz nic ponad tym.

Jonathan Bucher serwuje nam horror ekstremalny bez grama humoru. Całość jest wyjątkowo naturalistyczna i prosta w swoim założeniu. Szybki wstęp, ciągnące się rozwinięcie, i krótkie, niesatysfakcjonujące zakończenie. Może pół strony finału ma w sobie jakąś iskrę, lecz ciężko szukać w tym większego sensu. Psychologia postaci leży na przestrzeni całej książki, i chociaż autor bardzo się stara, to próżno tu szukać solidnie skonstruowanej bohaterki.

Niemniej jednak, to co trzyma tę książkę na powierzchni to: obserwowanie akcji z dwóch pól widzenia, ciekawe zabiegi mające ukazać perspektywę patrzenia na świat skrzywdzonej dziewczyny, oraz elementy gore takie jak brutalne morderstwa, gwałty oraz inne formy skrajnej przemocy.

Jeśli jesteś osobą która zaczyna swoją przygodę z horrorem ekstremalnym, lub ogólnie z horrorem to nie polecam Ci tej lektury. Są dużo przyjemniejsze tytuły do wejścia w ten świat.

Jeśli jesteś osobą która orientuje się w klimacie grozy oraz gore, to wyobraź sobie że jakiś demon zagotował razem w kotle „dziewczynę z sąsiedztwa", „pokój" oraz „martyrs. skazani na strach". Niestety coś poszło nie tak, i wyszła średnia zupa. W miarę przyprawiona, i co jakiś czas wpadnie kawałeczek mięsa, ale ciężko mówić o treściwym posiłku.

Jednego możecie być pewni. Zostawi was ta książka z poczuciem niesprawiedliwości i złością. Złością na to że coś tak strasznego mogłoby się przydarzyć jakiejkolwiek dziewczynie. Ta książka budzi same ciężkie, dołujące odczucia, i szkoda że nie jest w stanie dowieźć ich w satysfakcjonujący sposób od początku do końca.

Mój pokój. Moja przestrzeń do bycia z samym sobą. Do rozwijania pasji, do spokojnego snu, dająca bezpieczeństwo. Niestety u Jonathana Butchera w jego "Niegrzecznej dziewczynce" pokój jest miejscem okrucieństwa nie do przyjęcia. Niewola, wykorzystywanie seksualne, pranie mózgu. I to od zawsze. Dziewczynka, która ten pokój zamieszkuje, stała się bezwolną zabaweczką dla starych zwyrodnialców, którzy traktowali ją tylko jak pojemnik wielokrotnego użytku na ich tryskające spermą penisy. Ona bezradna, ze wpojonymi przez tzw. tatusia zasadami, które dalekie są od normalnych zachowań. Codzienne filmy pornograficzne, zbywanie pytań, wulgarność. Wszystko związane z seksem to jej cały świat. Dawno żaden horror ekstremalny mnie tak nie przytłoczył. Przerażające losy dziecka, które zostało wielokrotnie skrzywdzone, które nie odróżnia dobra od zła i posługujące się dziecinnym językiem, który jeszcze bardziej dobija czytelnika. A jeszcze bardziej poraża fakt, że takie sytuacje mogły się wydarzyć naprawdę.

"Niegrzeczna dziewczynka" to horror ekstremalny daleki od rozrywki, za to wypełnia go okrucieństwo, które odbiera mowę. Ciężko czyta się o osobach ubezwłasnowolnionych i gwałconych dzień w dzień. Ofiara nie ma szansy poznania prawdziwego życia i wierzy w to, co słyszy od oprawcy. Ufa mu bezgranicznie, podporządkowuje się i wierzy, że to, co ją spotyka, pewnie dotyka też inne dziewczynki. Jest ograniczona, nie potrafi nazwać prostych rzeczy, a z jej ust padają słowa wypełnione wulgarnością, które jak mantrę powtarza jej sadysta. Książka jest krótka i wypełniona brutalnością, a przy tym ma spore psychologiczne podłoże, które wypływa na powierzchnie z każdym kolejnym rozdziałem.

Nie byłam w stanie przeczytać jej przy jednym podejściu. Styl autora, szczególnie w rozdziałach dziewczynki ściskał mi gardło, chciało mi się krzyczeć i jednocześnie przytulić tę zagubioną w obrzydliwym pornograficznym świecie osóbkę. Niektórych taka forma przekazu może odrzucić od lektury, ale wierzcie mi, warto zacisnąć zęby i iść dalej. Gdy nawet udaje jej się uciec, mroziło mnie jej zachowanie, a jednocześnie pobudzało do współczucia. Oprócz rozdziałów ofiary czytamy również o sąsiadce Serenity i poznajemy jej walkę z tym, co spotyka ją po poznaniu ten dzikiej i zagubionej dziewczynki. Zakończenie mnie zaskoczyło, ale nawet ono nie dało mi wytchnienia.

"Niegrzeczna dziewczynka" to mocny horror ekstremalny pełen ludzkiego dramatu. Bestialski, z ciekawym podejściem do narracji młodej skrzywdzonej osoby. Z pewnością nie będziecie w stanie tej powieści szybko wyprzeć z pamięci. Mocna rzecz tylko dla odważnych czytelników.

Justyna Dudkiewicz
www.zaciesz.com

Pierwszy raz czytałam tego typu książkę. Mniej więcej w dwie godziny byłam na końcówce. Generalnie bardzo raziła mnie pewna niekonsekwencja autora. Skrajna dziecinność, niemożność nazwania przez jedną z bohaterek nawet trawy, czy nieba, ale już słowa takie jak kineskop, reżyser, czy konstrukcja były jej znane. W pewnym momencie autor zaczął w jakiś dziwny sposób zrzucać wszystko na biologie i genetykę. Zakończenie nie było dla mnie logiczne. Miało być wstrząsające, a wyszło jak wyszło. Psychologia postaci w mojej opinii też jest kiepska. Szczególnie starszej bohaterki. To trochę taki książkowy odpowiednik horrorów gore klasy Z. Napisany w strasznie prostacki sposób. Jeśli ktoś w tym gustuje - w porządku. Dla mnie to była strata czasu.

Moja ocena: 4/10

Nie mój gatunek, nie moja bajka. Mimo tego książka nawet ciekawa, intrygująca. Psuje ją zakończenie, konkretnie zachowanie jednej z bohaterek w ostatniej scenie - nie tak działa psychologia ofiary po traumatycznych przeżyciach. Scena napisana wyłącznie dla efektownej i przerażającej puenty. Takim zabiegiem książka przestaje aspirować do miana analizy socjopatycznej, usadawiając się na półce wyłącznie efekciarskiej.

Moja ocena: 4/10

Moje pierwsze i mam nadzieję nie ostatnie spotkanie z autorem. Bardzo mocne wejście, . Przez całą książkę autor nie bierze jeńców. Cała historia mimo że brutalna, pokazuje jak wychowanie , środowisko wpływa na ludzi. Przerażające było, że dziewczynka nie znała innego życia niż gwałty, przemoc . Stąd takie a nie inne zachowanie gdy uciekła. Jednak najbardziej zaskoczyło mnie zachowanie drugiej bohaterki , o samym końcu nie wspominając. Na pewno nie jest to książka dla wrażliwych osób. Polecam

Jedna z najgłupszych ksiażek jakie miałam okazje przeczytać. Może i pomysł jakiś był, ale co to za denna realizacja...

• Horror
  • Horror ekstremalny

Dodaj cytat z książki Niegrzeczna dziewczynka