Koniec Świata i Hard-boiled Wonderland

1998-01-01
2003-01-01
Anna Horikoshi
literatura japońska science-fiction

Powieść nietuzinkowa. Połączenie baśni, horroru, science-fiction i wielu innych gatunków. Początkowo ciężko mi było się rozpędzić. Fabuła się nie kleiła, nie wiadomo było o co chodzi. Ale im dalej w las, tym bardziej zaczęło się przejaśniać i lektura stawała się przyjemniejsza.

Jest to książka, której trzeba dać szansę. Nie poddawać się po pierwszych niepowodzeniach. Nie dla każdego, ale dla fanów Murakamiego - obowiązkowa.

Strasznie mocno przekminione. Jak przeczytałem wytłumaczenie, kontekst, zrozumiałem moment kariery Murakamiego w '85 to to jest dobra książka.

Dla mnie pas.

Dla mnie pas.

4 gwiazdki za styl. Ani fabuła ani bohaterowie mnie nie zaciekawili. Duże rozczarowanie.

Im dalej tym lepiej.

Im dalej tym lepiej.

Na półkach: , , , , , , , , ,

Po lekturze długo zastanawiałem się, co właściwie przeczytałem, o czym była ta książka, jaki wniosek mogę wyciągnąć z lektury. Ilekroć jednak wydawało mi się, że jestem bliski rozwiązania łamigłówki Murakamiego, znajdowałem kontrargumenty dla własnej tezy. Podobnie jednak jak sama fabuła powieści i potencjalne płynące z lektury wnioski cechuje niedająca się rozstrzygnąć ambiwalencja, nie umiem też stwierdzić, czy to dobrze, czy źle, że nie umiem uporządkować tego, z czym przez kilka tygodni dość ochoczo obcowałem. Istnieje ryzyko, że czas jedynie tę niejednoznaczność pogłębi, ale jest też nadzieja, że będę raz po raz wracał do tej dziwacznej historii w poszukiwaniu wyjaśnienia. Niezależnie od tego, mam silne poczucie, że to jedna z najlepszych pozycji w dorobku Murakamiego. Akcja toczy się w ramach dwóch równoległych opowieści, ściśle, choć dość pokrętnie, ze sobą związanych. W pierwszej bohater snuje plan ucieczki z tajemniczego fantazyjnego miasta otoczonego wysokim murem, którego być może nie da się sforsować. W drugiej ten sam lub inny bohater pracuje jako specjalista od szyfrowania danych w analogowych latach 80. Nie zdradzę chyba zbyt wiele, gdy napiszę, że z czasem oba światy zaczynają przenikać się w osobliwy sposób. To coś, co Murakami robił później niejednokrotnie, najbardziej prominentnie chyba w trylogii "1Q84", z różnym skutkiem. Narracja pisarza jest rzeczowa i przejrzysta, wygładzając niejako dziwactwa i zawiłości fabularne, co od zawsze odpowiadało mi w jego książkach. Jednocześnie jednak "Koniec świata i hard-boiled wonderland" nie powiela jednego z moich największych zarzutów względem większości jego powieści (z chlubnym wyjątkiem wspomnianego "1Q84"),a mianowicie kończy się w ramach tej samej delikatnej równowagi fabularno-estetycznej. Wielokrotnie miałem wrażenie, że Murakami nie umie kończyć swoich powieści -- ucieka się do absurdalnych rozwiązań, wyciąga z rękawa kolejną kartę deus ex machina, na tym etapie zupełnie zbędną, aby dodatkowo zszokować czytelnika. Ja sam nie fetyszyzuję zakończeń, czasem lepiej gdy wcale ich nie ma, wielkie kulminacje średnio mnie biorą, tak uważam. W "Końcu świata" Murakamiemu udaje się podtrzymać rosnące napięcie i obejść bez sztuczek, które rozbijałyby to funkcjonalne decorum, które tak u niego cenię. No i pozostawia też czytelnikowi kwestię interpretacji samej historii, w której, mam silne poczucie, nie może chodzić przecież wyłącznie o wyjaśnienie samej intrygi. Czy może jednak?

Niby jest wszystko to, co lubię i cenię w Murakamim. Jednak męczyłem się przy tej powieści. Nie miała swojego rodzaju lekkości, charakterystycznej dla tego autora. Za dużo fantastyki, za mało oniryzmu. Nużący główny bohater i mniej ciekawi drugoplanowi. Może podróż w kierunku sci-fi nie do końca mnie kupiła. Żeby nie było - jest coś wartościowego i ważnego w tej książce, ale inne tytuły przemawiają do mnie bardziej.

Książkę czytało mi się świetnie, styl autora bardzo przypadł mi do gustu. Mnogość porównań do filmów lub odniesień do muzyki na plus.

Murakami przedstawia w książce dwa równoległe światy, które przez siebie przenikają i jako czytelnik ciągle szukałem analogi co mnie mocno zafascynowało.

Polecam przeczytać bo naprawdę warto!

Polecam przeczytać bo naprawdę warto!

Fantastyczna, fantasmagoryczna, inna! Dwa równoległe światy, które niby się przenikają, a jednak są tak odmienne. Cudowna atmosfera tajemniczości i baśniowości.

Dla kogoś, kto lubi prozę Haruki Murakamiego to ciekawa kolejna książka. Dla innych może okazać się dziwna z pogranicza s-f. Osobiście uwielbiam jego styl, dziwactwa, zaskakujące opisy i "równolegle światy" .Zaczytuje się w tych historiach aż nie zastanie mnie świt.. Jego prozę poprostu trzeba lubić.

Mam mieszane uczucia; książka ma w sobie coś, co odróżnia ją od powieści Murakamiego, które przeczytałam wcześniej. I nie jestem pewna, czy mi się to podoba. Bardzo trąci fantasy. Właściwie dziwactwa (np. gadające zwierzęta) to nic nowego dla tego pisarza, ale tutaj jednak trochę ich za dużo jak na mój gust. Mam wrażenie, że inne książki mają elementy fantasy, a ta cała jest fantasy. :D

• Haruki Murakami
  • Japonia