Koniec Świata i Hard-boiled Wonderland

2006-03-13
9788373199545
Anna Horikoshi
realizm magiczny literatura japońska

Dla mnie to pierwsze spotkanie z Murakamim. Na początku czytałem to jak zwykłe, proste science- fiction. Ale z każdą stroną ta książka pokazywała jak można przeżyć życie tak nijako, nie zauważając piękna tego świata.... Coś wspaniałego :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Narrator i zarazem główny bohater książki jest ostatnią żyjącą ofiarą eksperymentu, który polegał na wszczepieniu do ludzkiego mózgu elektrody rozszyfrowującej zakodowane tajne informacje. Eksperyment spowodował, że bohater posiada jak gdyby dwie świadomości.".

Brzmi jak opis filmu czy książki klasy B albo wręcz takiej bliższej Z. Ale nie zapominajmy, że to Murakami! Konstrukcja powieści sprawia, że powieść jest poprowadzona zupełnie inaczej niż klasyczne historie science-fiction. Ponadto wyobcowanie i elementy realizmu magicznego sprawiają, że styl Murakamiego jest wyczuwalny od samego początku. To jedna z najbardziej oderwanych od rzeczywistości historii Japończyka, ale daje taką samą przyjemność obcowania z jego niezwykłą wyobraźnią i kunsztem.

Nie wiem co sądzić o tej książce. Wielowątkowa, pogmatwana fabuła. Miałam 2, 3 podejścia i w końcu skończyło się na audiobooku słuchanym przez chyba 3 miesiące gdzie ciagle musiałam wracać do wcześniejszych rozdziałów żeby choć trochę to wszystko ogarnąć.
Must read dla fanòw Murakamiego, ale nie polecam dla osób, które dopiero zaczynaja przygodę z tym autorem.

Prawdopodobnie najdziwniejsza książka jaką do tej pory przeczytałem. Oczywiście nie wszystko zrozumiałem (tradycyjnie) ale i tak czytanie było przyjemnością. Chociaż były momenty gdy miałem już taki chaos w głowie, że chciałem przerwać czytanie. Popełniłbym duży błąd.

Jak zwykle na plus u Murakamiego świetny styl, wciągające dialogi, dużo dobrego jedzenia, kobiety, seks i dużo, dużo świetnej muzyki.

Niesamowita opowieść, która wciąga czytelnika z każdą stroną coraz bardziej. Gromkie brawa dla genialnej wyobraźni autora, którą zresztą udowadnia również z innych swoich książkach. Styl powieści jest nieco podobny jak choćby w "1Q84", podzielony jak gdyby na dwa odrębne opowiadania. Początkowo nie widać między nimi związku, jednak po pewnym czasie wszystko układa się w coraz wyraźniejszą całość. Charakterystyczny styl Harukiego Murakamiego robi naprawdę niesamowite wrażenie.

Ta książka to niezwykła łamigłówka z psychoanalizą w tle, i wiele jeszcze razy będę do niej wracać, żeby odnaleźć, poskładać i zrozumieć wszystkie wątki i metafory. Wspaniała.

Jak to jest żyć w dwóch światach? Ruszmy w tę podróż, choć szykuje się ciężka jazda.

Prawdopodobnie najlepsza książka jaką kiedykolwiek czytałem

Prawdopodobnie najlepsza książka jaką kiedykolwiek czytałem

Powieść, od której kilkanaście lat temu zaczęła się moja przygoda z twórczością Murakamiego. Mówi się, że to pisarz, którego kocha się lub nienawidzi. Daleko mi do takich skrajności, ale czuję do jego twórczości jakąś ckliwą nostalgię - nawet mimo tego, że jest zwyczajnie przeintelektualizowana i przereklamowana.
W czasach gimnazjalnych “Koniec Świata i Hard-boiled Wonderland” wywarła na mnie spore wrażenie i dość długo ją rozpamiętywałam - w tamtym czasie zachwycały mnie odniesienia do Kafki czy Orwella, spójność dwóch światów splatających się ze sobą gdzieś na granicy ludzkiej (pod)świadomości. Czytana ponownie jakieś szesnaście lat później nie zawiodła mnie, choć doceniam ją na zupełnie innej płaszczyźnie, niż kiedyś. Podoba mi się płynne mieszanie się gatunków: magicznego realizmu, fantasy, science fiction, a nawet baśni. Ta forma, połączona z rozważaniami na temat dychotomii, psychoanalizy i bogatą symboliką sprawia, że znów rozpamiętuję tę powieść - staram się odszyfrować metafory, zrozumieć symbole, pojąć co jest prawdziwe, a co tylko nam się wydaje.
I choć fabuła, pomysł świata przedstawionego potrafi zachwycić, niesamowicie męczy mnie styl Murakamiego. Na pozór prosty i wyważony, na dłuższą metę wydaje się jakiś… kanciasty i nieprzyjemny. Trudno też polubić się z głównym bohaterem - przeciętnym, samotnym mężczyzną o genialnym, matematycznym umyśle, wplątanym w porachunki dwóch rywalizujących ze sobą ugrupowań. Nie potrafiłam utożsamić się z jego rozterkami, podzielać sposobu, w jaki obserwuje ludzi spotykanych na swojej drodze i otaczającą go rzeczywistość.
No właśnie - rzeczywistość. Ta wydaje się absurdalna i przytłaczająca w porównaniu do drugiej płaszczyzny, czyli uporządkowanego, utopijnego Miasta, do którego przybywa drugi główny bohater w towarzystwie swojego Cienia. Melancholijne Miasto, w którym ludzie stopniowo pozbywają się serca, to dla mnie perełka i powód, dla którego wróciłam do tej książki po tak długim czasie. Okazało się tak samo smutne i zimne, jak je zapamiętałam.
Myślę, że “Koniec Świata i Hard-boiled Wonderland” to jedna z tych książek-zagadek: każda lektura przynosi nowe odkrycia. Może sięgnę po nią ponownie za kolejne -naście lat, aby odkryć coś nowego. Na razie jednak odkładam Murakamiego na półkę, aby od niego odpocząć.

W czasach gimnazjalnych “Koniec Świata i Hard-boiled...

Dość ciekawy wątek, początek taki sobie, potem się już rozkręca. Końcówka elegancka.