Manhattan in Reverse

Manhattan in Reverse
Pan Books Ltd.
2011-01-01
2011-01-01

Okładka książki Miłość, śmierć + roboty. Oficjalna antologia Peter F. Hamilton, Ken Liu, John Scalzi, Michael Swanwick
Miłość, śmierć... Peter F. Hamilton, ...
Okładka książki Light Chaser Peter F. Hamilton, Gareth L. Powell
Light Chaser Peter F. Hamilton, ...
Okładka książki Made To Order: Robots and Revolution Brooke Bolander, John Chu, Daryl Gregory, Peter F. Hamilton, Rich Larson, Ken Liu, Ian R. MacLeod, Annalee Newitz, Tochi Onyebuchi, Suzanne Palmer, Sarah Pinsker, Vina Jie-Min Prasad, Alastair Reynolds, Kelly Robson, Sofia Samatar, Peter Watts
Made To Order:... Brooke Bolander, Jo...

Bardzo fajny zbiór opowiadań dla każdego fana Petera Hamiltona. Książka składa się z 7 opowiadań:
1. Watching Trees Grow - najdłuższe opowiadanie którego akcja zaczyna się w alternatywnym Londynie 1820, w którym dochodzi do brutalnego morderstwa pewnego studenta należącego do jeden z wielkich rodzin tzw. Drugiej Ery Imperialnej. Nasz główny bohater jest śledczym który nie mogąc sobie poradzić z rozwikłaniem zagadki czeka, aż powstaną nowe technologie, które pozwalają na zidentyfikowanie sprawcy. Wydarzenia rozgrywają się na przestrzeni jakiś 200 lat i generalnie jest to świat alternatywny, w którym rozwój technologii przebiegał odrobinę szybciej niż u nas (najprawdopodobniej za sprawą długowieczności, którą szczyciły się potomkowie rodzin imperialnych). Świetne opowiadanie z moim zdaniem rozczarowującym zakończeniem.
2. Footvote - opowiada o otwarciu wormhole'a w Wielkiej Brytanii prowadzącego na inną planetę i jak postępujący proces emigracyjny spowodowany niezadowoleniem z pracy rządzących wpływa na gospodarkę i społeczeństwo WB. (jest to hermetyczny problem, ponieważ tylko Brytyjczycy mogą skorzystać z owego portalu). Bardzo ciekawe i z ludzkim elementem w tle, bardzo mi się podobało.
3. If at First - krótka historia o tajemniczym włamaniu do siedziby największego potentata na rynku technologicznym, który to zdetronizował Steve'a Jobsa i Billa Gatesa. Co jest powodem włamania? Tego próbuje się dowiedzieć nasz policjant jednak będzie on musiał uwierzyć w mocno niewiarygodne wyjaśnienie.... Początek niezwykle wciągający, końcówka troszkę zbyt pospieszna.
4. The Forever Kitten - to 3-stronicowe opowiadanie o którym nic nie napiszę. Taki sobie spoko przerywnik.

Kolejne 3 opowiadania dzieją się w świecie znanym z cyklu o Wspólnocie:
5. Blessed by the Angel - rozwija nam genezę pewnej bardzo istotnej postaci z Trylogii Pustki. Bardzo się cieszę, że autor rozwinął ten wątek w osobną narrację, gdyż brakowało mi tego we wspomnianej trylogii. Warto przeczytać.
6. The Demon Trap - to najlepsze opowiadania ze zbioru, w którym mamy do czynienia z atakiem terrorystycznym na samolot, na którego pokładzie znajdowali się przedstawiciele Wielkich Dynastii, głównie Sheldonów, założycieli Wspólnoty. Nasza ukochana detektyw Paula Myo musi złapać przestępce i wymierzyć mu sprawiedliwość. To drugie wcale nie jest jednoznaczne z tym pierwszym :-) Polecam przeczytać, jest świetne.
7. Manhattan in Reverse - lżejsze z opowiadań Hamiltona opisujące misję Pauli Myo na inną planetę, która jest dopiero we wstępnej fazie zasiedlenia. Niestety coś atakuje tamtejszych osiedleńców, a według wcześniejszych raportów egzobiologów to coś powinno być niegroźne :-) Bardzo prostoliniowa ale przyjemna lektura z ważnym, uniwersalnym przesłaniem na końcu.

Ogólnie polecam fanom autora. Hamilton pisze z rozmachem o swoich światach i nigdy nie zapomina opatrzyć go wnikliwym komentarzem na temat reperkusji ekonomiczno-społecznych dotyczących wydarzeń, które opisuje. Historie są interesujące, bohaterzy dobrze zarysowani a wyczucie tempa (na mój gust) doskonałe. Nie jest to must-read, ale przyjemna lektura uzupełniająca która dostarcza dużo frajdy z czytania. Jeśli nie chcesz sięgnąć po całość, przeczytaj chociaż "The Demon Trap". Jest to poziom i klimat pierwszych książek sagi Wspólnoty, poza tym rzeczywiście rozszerza ten świat o ciekawe informacje.

Dodaj cytat z książki Manhattan in Reverse