Grimm's Complete Fairy Tales

Okładka książki Grimm's Complete Fairy Tales
Jacob GrimmWilhelm Grimm Wydawnictwo: Canterbury Classics Seria: Canterbury Leather-Bound Classics baśnie, legendy, podania
baśnie, legendy, podania
Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Teatr cieni Jaś i Małgosia Jacob Grimm, Wilhelm Grimm
Ocena 10,0
Teatr cieni Ja... Jacob Grimm, Wilhel...
Okładka książki Baśnie wybrane braci Grimm Jacob Grimm, Wilhelm Grimm
Ocena 8,1
Baśnie wybrane... Jacob Grimm, Wilhel...
Okładka książki Bajki o zwierzętach Hans Christian Andersen, Ezop, Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Ignacy Krasicki
Ocena 0,0
Bajki o zwierz... Hans Christian Ande...
Okładka książki Najpiękniejsze baśnie Hans Christian Andersen, Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Charles Perrault, Francesca Rossi
Ocena 8,7
Najpiękniejsze... Hans Christian Ande...

Jeszcze pamiętam te dziecinne wieczory, kiedy mama czytała mi opowieści Braci Grimm do poduszki. Coś pięknego. Oby współczesne i przyszłe pokolenia dzieci wychowywały się na takich opowieściach, kultura tabletowa niestety bierze górę w dzisiejszych czasach, przez co dzieci wiele tracą... Warto kultywować tradycje i wracać do tych historii.

Absolutna klasyka, moje ulubione baśnie z dzieciństwa.

Absolutna klasyka, moje ulubione baśnie z dzieciństwa.

Któż ich nie zna? Jaki sentyment! Chociaż nie wiedziałem wtedy, że czytam wersję uładzoną, dla dzieci.

Piękne opowieści ,znane każdemu, kto miał przyjemność bycia dzieckiem i utożsamiania się w tym czasie z niektórymi postaciami z baśni braci Grimm.
Niesamowite historie ,niektóre może zbyt drastyczne jak dla dzieci, choć w tych czasach dzieci widziały, słyszały i czytały o takich rzeczach o jakich braciom Grimm nawet się nie śniło.

Obok twórczości H.C. Andersena moja pierwsza literacka fascynacja jeszcze sprzed "ery Harry'ego Pottera". Spisane przez niemieckich językoznawców i filologów braci Grimm utwory to zebrane, uporządkowane, przeredagowane (a nie rzadko nawet ocenzurowane) podania i legendy głównie z folkloru germańskiego, choć nie tylko m.in. Czerwony Kapturek w nieco innej wersji znany był już w starożytnej Mezopotamii.

"Baśnie braci Grimm" to dziś klasyka klasyki literatury dziecięcej i fundament europejskiej kultury literackiej, któż z nas nie zna historii o "Żabim królu", "Wilku i siedmiu koźlątkach, "Dwunastu braciach", "Braciszku i siostrzyczce", "Roszpunce", "Jasiu i Małgosi", "Słomce, węgielku i grochu", "Rybaku i złotej rybce", "Dzielnym krawczyku", "Kopciuszku", "Muzykantach z Bremy", "Czarodziejskim stoliczku", "Królewnie Śnieżce" czy wspomnianym wcześniej "Czerwonym Kapturku".

To o czym rzadko się dziś mówi w kontekście dzieł braci Grimm to ich pierwotny często wręcz skandaliczny wydźwięk pełen okrucieństwa, przemocy, nagości czy kanibalizmu. M.in. "Czerwony Kapturek" to w istocie historia, której celem jest przestrzeganie młodych kobiet przed uprawianiem przedmałżeńskiego seksu. Gdyby ktoś był zainteresowany, pierwotnym wydźwiękiem historii to polecam: "Magiczny świat baśni i bajek. Metafory i symbole w procesie wspomagania dziecka w rozwoju", "Bajki rozebrane. Jak odnaleźć się w swojej baśni" oraz "Baśnie Braci Grimm dla dorosłych i młodzieży. Bez cenzury".

Nie rozumiem zachwytów. Słuchałam jako audiobook przed snem. Większość z opowieści jest creepy, zdecydowanie nie dla dzieci. Część opowiadań się powtarza, są pod różnymi tytułami, opowiedziane trochę inaczej.

Za dzieciaka byłam zafascynowana oryginalnymi baśniami Grimmów i ich brutalnością. Ale cholera, jak ja się wynudziłam czytając ten zbiór. Boże.

Czytam swoim wnukom, lubię bajki a moje starsze wnuki już same czytają książki

Czytam swoim wnukom, lubię bajki a moje starsze wnuki już same czytają książki

1973

Wspaniała literatura! Polecam dla dużych i małych! Piękne ilustracje.

Wspaniała literatura! Polecam dla dużych i małych! Piękne ilustracje.

Trochę straszne, ale wciągające i z dreszczykiem :)

Trochę straszne, ale wciągające i z dreszczykiem :)

Dodaj cytat z książki Grimm's Complete Fairy Tales