Zgiń, kochanie

Ariana Harwicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Pauza literatura piękna
Mátate, amor
Agata Ostrowska
Wydawnictwo Pauza
depresja poporodowa depresja literatura argentyńska macierzyństwo miłość do dziecka namiętność pożądanie relacje damsko-męskie samotność uczucie
Mátate, amor
literatura piękna
Agata Ostrowska

Okładka książki Granta 145: Ghosts (11/2018) Amos Oz, André Aciman, Maggie O'Farrell, Wasilij Grossman, Monika Bułaj, Sheila Heti, Anne Carson, Janine di Giovanni, Ariana Harwicz, Sandra Newman
5,0
Granta 145: Gh... Amos Oz, André Acim...

nudna, męcząca, chaotyczna, nie do końca wiadomo o czym; w założeniu ambitna, w praktyczne niestrawna

Ciężka, nudna

Często zdarza Wam się wyjść poza "książkową" strefę komfortu? Próbujecie czegoś nowego czy wolicie sprawdzone nazwiska, ulubione gatunki i bezpieczne tematy? 🦌 Przyznaję, że dla mnie takim doświadczeniem było Zgiń, kochanie. Po pierwsze @wydawnictwo_pauza, o którym słyszałam wiele dobrego oraz to, że słynie z "niełatwych" książek. Po drugie autorka, o której nic nie...

Ciężka, przytłaczająca lektura. Gdyby była długości typowej książki, pewnie przerwałabym czytanie, ale w tym przypadku (niecałe 100 str.) dało się ją "zmęczyć". Nie przekazuje ciekawej historii (to bardziej zapis chaotycznych myśli), nie dostarcza ani rozrywki, ani większej refleksji, nie relaksuje, nie uczy, więc w sumie nie polecam.

Książka smutna, przygnębiająca. Opowiadająca o kobiecie z: depresją, myślami samobójczymi.

Poddaję się po ponad 40% przeczytanej książki. Nie potrafię przebrnąć przez tak mocno zmetaforyzowany język. Gubię się w tych emocjach bohaterki, nie rozumiem ich, nie potrafię ich przełożyć z metafor na język zwany: wprost.

Jest w tej prozie coś niepokojącego. Nie ma tu bohatera i fabuły w klasycznym rozumieniu. Jest za to buzujący od metafor język. Język ciała i pożądania.
To proza trudna. Wysmakowana. Taka po której skończeniu pamięta się uczucia a nie fakty.
Dla mnie poza wątkiem macierzyńskim oraz cielesnym równie ważny jest aspekt wyobcowania. Możemy uczestniczyć fizycznie w pewnych...

Dokładnie to nie wiadomo, na co cierpiała główna bohaterka: czy była to depresja (poporodowa?), nimfomania, urojenia czy może coś jeszcze innego. Trudno stwierdzić. Fakt, faktem, że narracja odzwierciedla stan psychiczny. Nie wiadomo czy opisywane przez nią wydarzenia są snem czy jawą.

Krótkie i przygnębiające opowiadanie o rozpadzie psychicznym młodej kobiety, miejscami tak poetycko pisane, że niezrozumiałe. Plątanina narracji w pierwszej osobie, w trzeciej, w czasie przeszłym, teraźniejszym gmatwa się z szalonymi monologami głównej bohaterki - matki i żony gdzieś na prowincji, wśród lasów.
Doceniam chęć odzwierciedlenia szaleństwa bohaterki w...

Na pierwszy plan wychodzi tutaj szaleństwo głównej bohaterki, brak zrozumienia, chroniczna samotność i chęć zauważenia, pokazania:że jestem, pragnę, potrzebuję... istnieję do cholery! Chcę być traktowana jak kobieta. Owszem, pojawia się całe spectrum zaburzeń psychicznych, jednak depresja poporodowa dla mnie jest jedynie dodatkiem do całości opowieści.Tu między partnerami...

Dyskusje

• 2020