Sekrety Rzeszowa

Okładka książki Sekrety Rzeszowa Alina Bosak, Katarzyna Grzebyk
Okładka książki Sekrety Rzeszowa
Alina BosakKatarzyna Grzebyk Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy Seria: Sekrety historia
historia
Sekrety
Księży Młyn Dom Wydawniczy
2019-01-01
2019-01-01
Rzeszów okolice Rzeszowa

Super! Nie jest to typowa książka historyczna, ani przewodnik, ani też książka obyczajowa. To taki mix gatunków i pewnie dlatego dociera do szerokiego grona czytelników. Jeśli nie byliście w Rzeszowie i okolicach, warto wybrać się na wędrówkę. Bardzo dobrze się czyta. Książka nie nudzi, a duża ilość zdjęć jest tu atutem. Gratuacje!

1. Dlaczego? Sentymentalna podróż do Rzeszowa i wynikająca stąd konieczność znalezienia czegoś ciekawego i niestandardowego.
2. Efekt? Aż nadto zadowalający. Cudownie się to czyta i ogląda. To zbiór bardzo zgrabnie napisanych historii na temat Rzeszowa i jego mieszkańców, a nie standardowy przewodnik. Ale można wg niego ułożyć plan zwiedzania, taki z duszą. Tu przeczytałam o księgarni Epoka – działa w jednym miejscu już 175 lat! – w której kupiłam potem kocią grafikę Ireneusza Janickiego na pamiątkę z Rzeszowa. Tu poczytałam o Zbigniewie Rychlickim, ojcu Misia Uszatka i Plastusia. A potem zwiedziłam rewelacyjne Muzeum Dobranocek (dorośli, nie bójcie się tam iść!). Zachwyciłam się historią ostatniego przewoźnika na Wisłoku i dlatego musiałam zobaczyć rzeźbę przedstawiającą Stanisława Nitkę na Bulwarach nad Wisłokiem. To cudowne, że tacy skromni bohaterowie dnia codziennego są upamiętniani dodatku w całkiem atrakcyjnej dla turystów formie („kiwający” się prom, dobre miejsce na zdjęcia). Poczytałam o Fredzie Zinnemannie i musiałam sfotografować słynny mural nawiązujący do równie słynnego westernu – szczególnie w kontekście nadciągającego dnia 15 października…
Czego w książce nie było? Koszy na śmieci. Zaskakujące, oklejone tak, żeby były ładne?

Sięgnąłem losowo po kolejną pozycję z serii „Sekrety…” i tym razem wybrałem się w podróż wyobraźni do Rzeszowa. A może ściślej powiedziawszy na Rzeszowszczyznę, bo wbrew tytułowi Autorki wykraczają znacznie poza temat i odwiedzają także Łańcut, Leżajsk, Boguchwałę, czy Markową. I trochę mam z tym problem, bo choć przeczytałem z zaciekawieniem, to pozostał lekki niedosyt. Zbyt mało „Rzeszowa w Rzeszowie”, jakby zaistniał niezrozumiały problem z odnalezieniem i wyeksponowaniem ciekawostek związanych z tym miastem.
Chętnie poczytałbym więcej o rzeszowskich zabytkach, powstaniu linii kolejowej, etymologii nazwy miasta, a tego zabrakło. I z każdą stroną odnosiłem wrażenie, że to miasto stanowiło ledwie przystanek w karierze wielu znanych osób, skąd wyruszyli w daleki świat. I tak wielu spośród nich niezbyt chętnie wspomina swoje korzenie (vide rozdziały poświęcony gwiazdom kina, jak Fred Zinnemann czy Natalie Portman). Ale bywają też lepsze momenty. Dla mnie największym wzruszeniem był rozdział poświęcony Jerzemu Grotowskiemu (wizyta w Nienadówce) oraz ostatniemu przewoźnikowi promowemu na Wisłoku, jakim był Stanisław Nitka. Nie nudziłem się, ale mogło być dużo lepiej.

Niestety tytuł w sporej mierze jest baitowy. Lub niepełny. Oprócz tych oczywistych i zaskakujących ciekawostek na temat Rzeszowa dostajemy też "sekrety" o m.in. chasydach przyjeżdżających do Leżajska, kochance Mickiewicza z Niebylca, rodzinie Ulmów z Markowej, blogerce z Babicy czy emigracji żydowskich bajgli ze Strzyżowa do Nowego Jorku.

Książka, która zainteresuje zapewne nie tylko mieszkańców Rzeszowa. Pokazuje zarówno miejsca znane wszystkim, jak i te, które są zupełnie blisko, a kryją jakąś historię lub łączą się ze znaną postacią. Starszym czytelnikom przypomni świat dzieciństwa, młodości, a nawet dorosłości (tak, wspomniane są tu też wydarzenia z poczatku XXI w.),a młodszym pokaże, jak miejsca, po których chodzą, budynki, które mijają, wyglądały, do czego były przeznaczone i kto w nich bywał kilka, kilkadziesiąt lat temu.

• Turystyka
  • Nieprzeczytane