Kobiety, które nienawidzą

Okładka książki Kobiety, które nienawidzą Kazimierz Kyrcz jr
Okładka książki Kobiety, które nienawidzą
Kazimierz Kyrcz jr Wydawnictwo: HarperCollins Polska Cykl: Kuba Szpikulec (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Kuba Szpikulec (tom 3)
HarperCollins Polska
2020-06-17
2020-06-17

Okładka książki Bizarrotektyw Agata Francik, Aleksandra Knap, Marcin P. Kowalski, Rafał Kuleta, Kazimierz Kyrcz jr, R. A. Lafferty, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Kornel Mikołajczyk, Krzysztof Szabla, Dominika Vicente, Robert Zawadzki, Zeter Zelke, Marcin Zwoleń
Bizarrotektyw Agata Francik, Alek...
Okładka książki Horyzont Zderzeń Fantastycznych #1 (czerwiec 2023) Sabina Bacior-Chadryś, Agnieszka Bar, Paweł Dybała, Agnieszka Fulińska, Adam Groth, Kazimierz Kyrcz jr, Agnieszka Osikowicz-Chwaja, Krzysztof Rewiuk, Michał J. Walczak, Ewa Zwolińska
Horyzont Zderz... Sabina Bacior-Chadr...
Okładka książki paskudZin #03: Bizarrowa Lista Przebojów Rafał Chojnacki, Agata Francik, Lidia Gręda, Aleksandra Knap, Kazimierz Kyrcz jr, Marcin Bartosz Łukasiewicz, Kornel Mikołajczyk, Krzysztof Szabla, Paweł Szewczyk, Zeter Zelke, Marcin Zwoleń
paskudZin #03:... Rafał Chojnacki, Ag...
Żertwa. Antolo... Dagmara Adwentowska...

Okładka książki Stulecie kryminału Anna Bińkowska, Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Sebastian Imielski, Margota Kott, Rafał Lewandowski, Robert Małecki, Rafał Pawlak, Grzegorz Skorupski, Ewa Spławska, Łukasz Szuster, Stefan Weisbrodt, Marcel Woźniak
Stulecie krymi... Anna Bińkowska, Woj...
Okładka książki W cieniu Bangor. Antologia inspirowana prozą Stephena Kinga Dagmara Adwentowska, Agnieszka Biskup, Sandra Gatt Osińska, Przemysław Karbowski, Grzegorz Kopiec, Kacper Kotulak, Agnieszka Kwiatkowska, Krzysztof Maciejewski, Kornel Mikołajczyk, Barbara Mikulska, Anna Musiałowicz, Agnieszka Osikowicz-Chwaja, Jacek Piekiełko, Joanna Pypłacz, Piotr Sawicki, Juliusz Wojciechowicz, Flora Woźnica, Marek Zychla
W cieniu Bango... Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Koszmar na miarę Robert Cichowlas, Kazimierz Kyrcz jr
Koszmar na miarę Robert Cichowlas, K...

Szkoda, że layout serii inny niż w "jedynce". Poza tym git.

Szkoda, że layout serii inny niż w "jedynce". Poza tym git.

Miałam ostatnio przyjemność przeczytać dwie książki Kazimierza Kyrcza jr. - Chłopcy, których kochano zbyt mocno oraz Kobiety, które nienawidzą. Kiedy je zobaczyłam byłam pewna, że stanowią całość. Dopiero w trakcie czytania doczytałam, że to tomy 2 i 3 serii o Kubie Szpikulcu. Nie wiem zatem jak był napisany tom 1. Chłopcy mnie dość mocno wciągnęli historiami o trudnej miłości i jeszcze trudniejszych relacjach, które leją się krwią. W Kobietach spodziewałam się czegoś podobnego, ale trochę mi tego zabrakło. Szczerze Wam powiem, że po skończeniu miałam mętlik w głowie... o ile Kobiety mają znamiona kryminału, z historią w tle o pracy oddziału policji dedykowanego Kubie, o tyle w Chłopcach historia kryminalna zeszła na drugi plan, w na pierwszy wysunął się zespół policyjny z komisarzem Bednarskim na czele. Tym razem zamiast Kubą, którego sprawa z powodu ciszy trafiła do Archiwum X, zajmą się nowym seryjnym zabójcą - Bobem Zabójcą. Historia zapowiada się bardzo ciekawie, język jest prosty i oba tytuły całkiem szybko się czyta. O ile Chłopców wciągnęłam, to Kobiety mi się dłużyły. Opisy pracy policji bardzo ciekawe, a jednak czegoś mi tutaj zabrakło 🙁 nie wiem dokładnie co to było, może nie znajomość 1 tomu, może zbyt mało kryminału w kryminale. Miałam wrażenie, że autor bardziej się skupia na życiu wewnętrznym policjantów niż na zagadce, a to jednak jest to co lubię w kryminałach najbardziej. Zagadek większych mi tu zabrakło, bo jednak odpowiedź kto jest kim pojawia się dość szybko i tylko musimy dojść do momentu kiedy również policjanci do tego dojdą. Jeśli lubicie takie tytuły to na pewno Wam się ta seria spodoba, ja chyba jednak wolę kryminały w trochę innym wydaniu.

Uwielbiam całą serię z Kubą Szpikulcem. Więcej Panie Kazimierzu, więcej!

Uwielbiam całą serię z Kubą Szpikulcem. Więcej Panie Kazimierzu, więcej!

"Kobiety, które nienawidzą" to już trzecia część przygód o poszukiwaniu Kuby Szpikulca.
Ponieważ nasz morderca zrobił sobie przerwę w zabijaniu, nasi ulubieni policjanci zostają oddelegowani na poszukiwania innego seryjnego zabójcy, który obrał sobie za cel stróżów prawa.

Odnoszę wrażenie że z każdą kolejną książką autor wyrabia się coraz bardziej, z niecierpliwością czekam na czwarta część.

"- Co to właściwie jest? - (...)
- Śrubka.
- Jaka śrubka?
- Moja (...) - więc tylko ja mogę ją sobie przykręcać, jasne?"

Uwielbiam Kazika za jego pisanie, za dialogi, opisy, metafory i cytaty, które wrzuca na początku każdego z rozdziałów, a one zawsze do niego pasują.
Jego porównania w punkt są jednocześnie ironią naszej codzienności i rzeczywistości, którą obserwujemy w kraju i na własnych podwórkach, tym domowym, tym w pracy i każdym innym, które jest jakimś naszym miejscem.
Dodatkowe smaczki są dla Nas, mieszkańców Krakówka, nawet takich przyjezdnych, jak ja, bo w każdym opisywanym przez Kazika miejscu czujemy się jak w domu, ja nawet na Mogilskiej...

Kazik, choć sam jest policjantem, tego środowiska nie oszczędza w żadnej swojej książce, nie próbuje wybielić, ale oddaje "klimat" w nim panujący.
W jego kryminałach zawsze jest jakieś drugie dno, a fabuła, czasem pokręcona, co uwielbiam, toczy się "po kazikowemu".
Z każdą kolejną książką wiem, że moja sympatia została dobrze ulokowana i gorąco kibicuję Autorowi życząc mu, by jego książki zdobywały coraz liczniejsze grono czytelników.

Sprawa Kuby Szpikulca trafia do Archiwum X, a ten tymczasem, po ostatniej nieudanej akcji, obdarowany został czymś, co kazało mu odłożyć gumowe rękawiczki i zestaw noży. Zbiera się na nich warstewka kurzu, a głód coraz mocniej domaga się zaspokojenia, lecz póki co "wszywka zwana sumieniem" wciąż działa, ale i powstrzymuje go przyjaciel, Bednarski.

Bednarski natomiast zmartwiony, boi się utraconej kontroli nad śledztwem, boi się, że ktoś odkryje jego grzeszki. Głowę jednak zaprząta mu nowe śledztwo i zakrojone na szeroką skalę czynności zlecone przez prokuratora, a mające na celu ujęcie seryjniaka, tym razem Boba Zabójcę, które dawno przestały być skuteczne, ale nikt nie śmie przeciwstawić się Oślizło. Choć brzmi to brutalnie, tylko kolejny trup mógłby posunąć sprawę, bo a nóż zabójca zrobi jakiś błąd...
Kiedy w jego łapy wpada Inga Chajec, będąca w ekipie Bednarskiego, perspektywa z kolejnym trupem tym bardziej nikogo nie cieszy.

Tymczasem Małgosia, córka Bednarskiego, postanawia wstąpić do policji i odnaleźć zabójcę matki...

No to teraz szybciutko trzeba brać się za "Mężczyzn..."

"- Co to właściwie jest? - (...)
- Śrubka.
- Jaka śrubka?
- Moja (...) - więc tylko ja mogę ją sobie przykręcać, jasne?"

Oj nie , kryminały to zdecydowanie nie moja bajka. Śledztwo i dochodzenie bardzo mnie wynudziły. Thrillerom mówię tak, a kryminałom nie bardzo.
Cieszę się, że książka już za mną.

Cieszę się, że książka już za mną.

No, tak! Dawno nie trzymałem w rękach takiej szmiry. Brawo inspektorze!

No, tak! Dawno nie trzymałem w rękach takiej szmiry. Brawo inspektorze!

Czy kobiety potrafią nienawidzieć? O tak i to czasami bardziej niż mężczyźni, co świetnie pokazuje Kazimierz Kyrcz jr. w trzecim juz tomie serii "Kuba Szpikulec"
-------------------------------
"Kobiety, które nienawidziły" to kolejny świetnie skonstruowany kryminał, tylko razem sprawa Kuby schodzi całkowicie na drugi plan i trafia do sekcji Archiwum X. Tym razem autor skupia się na nowym seryjnym, grasującym po Górnym Śląsku i Małopolsce.
----------------------------
Kazimierz Kyrcz Jr. doskonale prowadzi nas przez całą książkę, nowa sprawa, nowe początki i nowe spojrzenie na bohaterów. Autor serwuje nam mnóstwo zaskakujących wątków i nieprzewidzianych zwrotów akcji i mimo, że bez problemu wiadomo kto zabija to do samego końca sprawa wydaje się być niesamowicie zagmatwana.
Każdy kolejny tom czyta się coraz lepiej i nie wiem czy to wyłącznie zasługa autora i jego stylu pisania czy po prostu czytając ciągiem czytelnik jest na stawiony na język i humor autora.
Jestem ciekawa co autor zaserwuje nam w czwartym tomie i jak dalej poprowadzi wątek samego Kuby.
--------------------------------
Świetna książka, wprost idealna na jeden dzień, niestety mi ze względów zdrowotnych zajęła ciut dłużej ale warto było spędzić z nią każdą chwilę.

-------------------------------

Autor: Kazimierz Kyrcz jr
Tytuł: Kobiety, które nienawidzą
Od dawna nie odnotowano nowych ofiar Kuby Szpikulca. Jego sprawę, ku rozczarowaniu komisarza Bednarskiego, przejmuje Archiwum X. Kiedy jednak na terenie Górnego Śląska i Małopolski dochodzi do nowych zbrodni, a trop wiedzie do seryjnego mordercy zwanego Bobem Zabójcą, Bednarski i jego ekipa znowu mają ręce pełne roboty. Tym bardziej, że z niezrozumiałych powodów ofiarami padają osoby powiązane z policją.

Swoją przygodę z autorem zaczęłam od 3 tomu, ale to nic, bo można czytać je niezależnie od drugiej. Historie mają ten sam wątek, występują te same osoby, ale akcja toczy się inaczej. Było to moje pierwsze spotkanie z autorem, ale na pewno nie ostatnie. Podchodząc do książki nie wiedziałam czego mogę się spodziewać. Było to dla mnie miłe zaskoczenie. Pióro autora jest lekkie i przyjemne, dlatego szybciej czytało mi się książkę. Okładka jest inna, a zarazem tajemnicza, dlatego przyciąga nas do siebie.
Jestem zadowolona po przeczytaniu.
Oceń 9/10.

Autor: Kazimierz Kyrcz jr
Tytuł: Kobiety, które nienawidzą

"Oblicza nienawiści"

"Kobiety, które nienawidzą" to trzeci tom cyklu Kazimierza Kyrcza - krakowskiego pisarza grozy, literatury kryminalnej, autora licznych opowiadań i oficera policji. Dwie poprzednie części serii - "Dziewczyny, które miał na myśli" oraz "Chłopcy, których kochano za mocno" wywarły na mnie bardzo dobre wrażenie, więc byłam niezwykle ciekawa dalszych losów ekipy komisarza Bednarskiego. W "Kobietach..." spodziewałam się ponownie zastać ponury klimat Krakowa, pogrążonych w swych traumach i problemach bohaterów, naturalistyczne opisy i okraszone czarnym humorem dialogi. Miałam nadzieję, że fabuła niejednokrotnie zaskoczy mnie bezkompromisowością i krwawymi zbrodniami antagonistów. Co otrzymałam? Czy mój czas spędzony przy kontynuacji dziejów małopolskiej policji będę wspominać równie znakomicie, co ten przy poprzednich?

Akcja "Kobiet, które nienawidzą" została osadzona głównie w Małopolsce i na Górnym Śląsku. Tym razem sprawa kryminalna związana z Kubą Szpikulcem ląduje w Archiwum X i wkrótce pojawia się nowy seryjny morderca - "Bob Zabójca", który skupia się na zabijaniu osób związanych z policją. Motywacja sprawcy może być związana z chęcią zemsty bądź żywioną wobec policjantów urazą, na co wskazywałyby jego bezlitosne, makabryczne poczynania. Tymczasem w życiu osobistym naszych bohaterów ponownie dochodzi do radykalnych zmian, tragedii i konfliktów. Przyszłość rysuje się raczej w ponurych barwach, a systemowe ułomności sprowadzają na ludzi ogromne problemy, zarówno emocjonalne, jak i zdrowotne. To odbija się także na związkach i rodzinach policjantów. Również przeszłość protagonistów i antybohaterów odkrywa przed czytelnikiem wiele traum oraz sekretów, które czasem lepiej, żeby nie wyszły na jaw. Nie brakuje także rozterek moralnych w wyjątkowo trudnych wydarzeniach, pokazując, że niekiedy tak naprawdę nie ma pozytywnych wyjść z niektórych sytuacji. O jakie sytuacje i tajemnice chodzi w tym przypadku? Jeśli chcecie się dowiedzieć, zapoznajcie się z trzecią częścią cyklu Kazimierza Kyrcza.

Bohaterowie trzeciego tomu serii to osoby, które pojawiły się już w tych wcześniejszych, ale także wiele nowych, fascynujących postaci. Podobnie jak w "Chłopcach...", raczej nie spotkamy się tu z podziałem na jednoznacznie czarne i białe charaktery. Praktycznie każdy ma jakieś wady, potworną przeszłość lub spotyka się z tragedią. Nie brakuje takich wyraźnie przełamujących wszelkie stereotypy bądź na własne życzenie zamykających się w ramach własnych uproszczeń i ograniczeń. Niektórzy potrafią budzić sympatię odbiorcy, osobiście jednak nie odnalazłam takiego, któremu potrafiłabym naprawdę mocno kibicować - moim zdaniem nie jest to książka dla osób czujących, że podczas lektury muszą bardzo polubić głównego bohatera/bohaterów. Nie brakuje tu za to nieprzewidywalnych antybohaterów, którzy zaskakują oraz intrygują czytelnika swoim zachowaniem i licznymi intrygami.

Tym razem akcja jest bardziej płynna i odrobinę mniej wielowątkowa. Fabuła zaskakuje, obfitując w barwne opisy, nieco cyniczny humor i nawiązując do faktycznych ułomności odgórnego systemu polskiej policji oraz ochrony zdrowia. Bezkompromisowe dialogi dodają całości realizmu i sprawiają, że przy powieści nie sposób się nudzić. Odbiorca znowu dostaje od autora mocny, naturalistyczny thriller. Całość ponownie ma pesymistyczny, melancholiczny wydźwięk, wstrząsa i skłania czytelnika do refleksji, choć miałam wrażenie, że została podana w odrobinę lżejszy sposób, niż we wcześniejszych częściach cyklu Kazimierza Kyrcza. Sięgając po nią lepiej dobrze znać wydarzenia z poprzednich części, gdyż nieraz bezpośrednio się do nich odnosi.

Czas spędzony przy "Kobietach, które nienawidzą" wspominam podobnie wyśmienicie, co ten spędzony przy poprzednich tomach. Śledztwo ekipy Bednarskiego śledziłam z ogromną ciekawością i, niejednokrotnie, sporym zaskoczeniem. Naturalizm i pesymistyczny wydźwięk powieści bardzo przypadł mi do gustu. Mam nadzieję, że kolejna będzie równie znakomita.

Moja ocena:

9.5/10, 6-"

https://florareadsbooks.blogspot.com/2020/11/recenzja-kobiety-ktory-nienawidza.html mniej

"Oblicza nienawiści"

• Sensacja/Kryminał