Czary Marigold

Okładka książki Czary Marigold Lucy Maud Montgomery
Okładka książki Czary Marigold
Lucy Maud Montgomery Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska Seria: Kolekcja Ani z Zielonego Wzgórza literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Kolekcja Ani z Zielonego Wzgórza
Magic for Marigold
Ringier Axel Springer Polska
2020-05-05
2020-05-05
Magdalena Koziej

"Czary Marigold" zabrały mnie do magicznej krainy wyobraźni. Czytając tę książkę czujemy klimat dzieciństwa, psot i różnych zabaw. To beztroska książka i bardzo przyjemna. Bardzo mi się podobało. Ciekawe były wyjazdy Marigold do wujów i ciotek gdzie ukazano bardzo barwie charaktery ludzi. Polecam z całego serducha!

Czarowna opowieść dla młodszych czytelniczek.

Czarowna opowieść dla młodszych czytelniczek.

Książka była na ogół przyjemna i śmieszna, mimo to często mnie irytowała. Najbardziej frustrujące były fragmenty z "przyjaciółmi" Marigold; to jak naiwnie i ślepo za nimi podążała, nie umiała im się postawić, ani pokazać, że jest mądrzejsza. Wyobraźnia dziewczynki była też czasami aż zbyt wybujała jak dla mnie. Koniec końców opowieść nie była zła, ale inne książki L. M. Montgomery bardziej przypadły mi do gustu.

"Możesz zmęczyć się rzeczywistością,
ale nigdy marzeniami."

Sympatyczna książka, przenosząca nas do innej epoki.

"Możesz zmęczyć się rzeczywistością,
ale nigdy marzeniami."

Sympatyczna książka, przenosząca nas do innej epoki.

Książka ewidentnie przeznaczona dla bardzo młodego czytelnika. Ciepła i ujmująca opowieść o dziewczynce obdarzonej bujną wyobraźnią i przeżywającą rozmaite przygody. Tytułowa bohaterka mieszka oczywiście na Wyspie Księcia Edwarda, naznaczona jest piętnem sieroctwa (ojciec zmarł jeszcze przed jej narodzinami),lecz mając u boku kochającą matkę, babcię i liczną rodzinę, ostatnia rzecz na jaką mogłaby narzekać to brak miłości. Marigold uwielbia marzyć, czasem ładuje się w tarapaty, no i z każdym kolejnym rozdziałem staje się mądrzejsza i doroślejsza. Niemalże na naszych oczach z małego dziecka zmienia się w nastolatkę.
Jak mało który pisarz/ pisarka Lucy Maud Montgomery potrafiła przedstawić świat z perspektywy dziecka, ze wszystkimi obawami, lękami i nadziejami które dorosłym wydają się najczęściej mało istotne lub przesadzone. Bez wątpienia jest to rzadki talent.
Sama powieść zaś, no cóż… Choć nie mam jej wiele do zarzucenia, to jakoś nie powaliła mnie na łopatki. Wydała mi się taką słabszą wariacją „Ani z Zielonego Wzgórza” jeśli mam być szczera. Przeczytałam, ale bez zachwytu.

Urocza Marigold jakoś nie skradła mego serca. Niby jest sympatyczną postacią, niby nic jej nie brakuje, jak to u Montgomery jest naznaczona piętnem sieroctwa, ma bujną wyobraźnię i czuje się najlepiej w swoim domu wśród swoich bliskich, ale mimo to nie ma charakteru.
Miałam wrażenie, że autorka stworzyła ją jakby na siłę i na siłę próbowała uczynić ją "interesującą". W mojej ocenie mała Marigold taka nie jest. Jest lękliwa, naiwna, przez długie lata żywi nienawiść do pewnej kobiety ze zdjęcia... Po raz pierwszy odkąd chwyciłam za książki L.M. Montgomery potwornie nudziła mnie główna bohaterka. Szczególnie irytujące były fragmenty poświęcone Bogu, Marigold była głęboko wierząca, ale wiara jej opierała się przede wszystkim na strachu przed piekłem.
Cała powieść jest jak zwykle napisana z polotem, wciąga i mimo wielu wad ma ochotę się ją czytać, ale rozczarowuje już na początku, gdy w jednym z pierwszych rozdziałów autorka uśmierca najciekawszą postać - "Starą Babcię". Nawet jeśli nie byłaby postacią pierwszoplanową, jej cięty język i typowa dla wiekowych osób życiowa mądrość dodałyby powieści koniecznego charakteru, a tak okazała się tylko przesłodzonym czytadłem dla panienek z "dobrych domów" ;)

Jak wszystkie książki Montgomery piękna, wzruszająca. I znów brak ojca i znów niezwykła dziewczynka o bogatej wyobraźni.

Książkę tą czytałam jakoś w podstawówce. Fajna, chociaż początek jest trochę nudnawy i przeczytałam ją w całości dopiero za drugim podejściem.

Na półkach: , , , , , , , , , , , , , ,

Świetna książka, ciekawa, śmieszna i dynamiczna. Główna bohaterka jest inteligentną i ciekawą świata dziewczynką, której nie brak fantazji. Przeżywa liczne przygody. Polecam serdecznie, ta książka na pewno spodoba się nastolatkom 😊

Jak ja kocham klimat książek Montgomery. Ta powieść po prostu mnie urzekła. Oczywiście książka jest dobrze napisana, a główna bohaterka jest uroczą małą dziewczynką, której nie da się nie pokochać. Świat widziany oczami tego dziecka był bardziej kolorowy (rozmawiające ze sobą koty, albo magiczna kraina za wzgórzem) i dużo ciekawszy (no choćby wymyślona przyjaciółka),a problemy (takie jak szczekający pies na podwórku po drodze do szkoły) tak łatwe do rozwiązania. Aż dziwne, że nigdy wcześniej nie trafiłam na Czary Marigold. Jak widać robi wrażenie nawet na dorosłej osobie.

• Lucy Maud Montgomery
  • Dzieciństwo