Kobiety '44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie
- Kategoria:
- reportaż
- Wydawnictwo:
- Prószyński i S-ka
- Data wydania:
- 2020-07-28
- Data 1. wyd. pol.:
- 2020-07-28
- Liczba stron:
- 424
- Czas czytania
- 7 godz. 4 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788381693189
- Tagi:
- literatura polska historia kobiety powstanie
Książka "Kobiety '44" Agnieszki Cubały przedstawia niezwykłe, kobiece spojrzenie na Powstanie Warszawskie. Wojna widziana oczyma kobiet to wciąż wojna niemal nieznana, jednak bez ich punktu widzenia historia Powstania Warszawskiego byłaby niepełna.
To książka o losach kobiet w Powstaniu Warszawskim, o ich doświadczeniach i emocjach, a także o sprawach, o których do tej pory niemal się nie mówiło, bo same kobiety długo nie chciały o nich opowiadać. Znane i nieznane uczestniczki Powstania Warszawskiego odsłaniają prawdę o walce pozbawionej heroizmu, w której trzeba przetrwać, zabijać, chronić innych i zachować siebie. Ta książka to ich głos, tak ważny dla historii powstania i dla nas wszystkich.
O swoich przeżyciach opowiadają m.in aktorki: Małgorzata Damięcka-Lorentowicz, Alina Janowska, Irena Kwiatkowska, Danuta Szaflarska, Beata Tyszkiewicz, Krystyna Zachwatowicz-Wajda; poetki i pisarki: Maria Dąbrowska, Maria Kownacka, Anna Świrszczyńska; Hanna Brzezińska - "słowik okupowanej Warszawy", Natalia Sendys - "królowa kanałów", czy łączniczka-strzelec - Wanda Traczyk-Stawska.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Kobiety w Powstaniu Warszawskim
„Bo kobieta widzi i opowiada inaczej. Koncentruje się na zupełnie innych aspektach i dostrzega mnóstwo szczegółów dla mężczyzn całkowicie nieistotnych, a przez to niezauważalnych. Narracja przedstawicielek płci żeńskiej jest pełna kolorów, zapachów, dźwięków. Ma konkretny kształt, czasami nawet fakturę”.
Mogłoby się wydawać, że o Powstaniu Warszawskim napisano już wszystko. Powstały niezliczone monografie i opracowania. Możemy dokładnie odtworzyć jego przebieg dzień po dniu. Ktoś może powiedzieć, że tego obrazu nie da się już o nic wzbogacić, że jest możliwie pełny. Z drugiej jednak strony co rusz wydawane są nowe książki, poruszające tę tematykę. Książki ważne, które sprawiają, że nasza wiedza o Powstaniu Warszawskim może być jeszcze pełniejsza.
Niewątpliwie taką właśnie książką jest publikacja Agnieszki Cubały pod tytułem „Kobiety '44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie”. Autorka jest już bardzo znaną pisarką. To prawdziwa pasjonatka historii Powstania. Pracowała przy powstawaniu Muzeum oraz konsultowała fragmenty książki Normana Daviesa o Powstaniu. Czytelnikom może być znana choćby z poprzedniej swojej książki „Miłość '44”, którą miałem również przyjemność recenzować na łamach naszego portalu. Oba te tytuły ukazały się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.
„Kobiety '44” swoją okładką i formatem wyraźnie nawiązują do „Miłości '44” co sprawia, że obie książki będą się pięknie prezentować obok siebie w domowej biblioteczce.
No właśnie – kobiety w Powstaniu Warszawskim. Nie jest tak, że temat ten był całkowicie nieobecny w powszechnej świadomości. Wszak wszyscy znamy i śpiewamy piosenki o dzielnych sanitariuszkach, opatrujących rannych, a nawet czasem dającym im „buziaka”. Słyszeliśmy o „małej dziewczynce z AK”. Teoretycznie więc wiemy, że kobiety brały aktywny udział w walkach w powstańczej Warszawie.
Czy jednak zastanawialiśmy się czasem, jak powstanie wyglądało z ich perspektywy? Jak można było przeżyć 63 dni w walczącym mieście, bez dostępu do bieżącej wody, środków higienicznych, kosmetyków? Przecież kobiety – choćby fizjologicznie – bardzo różnią się od mężczyzn? Wyobrażamy sobie poród wśród ruin, w brudzie, smrodzie, niemal na gołej ziemi? Tymczasem taka rzeczywistość stawała się udziałem wielu kobiet.
Agnieszka Cubała napisała kolejną bardzo dobrą książkę. Jednak nie jest to książka łatwa. Wszak autorka nie porusza już w niej tematu miłości, gdy pomimo walk i śmierci młodzi ludzie zaręczali się i pobierali. W jej najnowszej publikacji mamy przedstawioną powstańczą codzienność widzianą oczami kobiet. Dlatego też książka jest bardzo emocjonalna, momentami wręcz przerażająca.
Początkowo kobiety z wielkim optymizmem przyjęły wybuch Powstania. Co charakterystyczne, wiele z nich szło do walki w swoim najlepszym ubraniu. Było to dla nich prawdziwe święto. Jednak już pierwsze dni szybko weryfikowały ich wyobrażenia. Autorka pisze, że wiele kobiet było zwyczajnie oburzonych, że kierowano je do pracy w kuchniach i stołówkach, a nie pozwalano walczyć. Pamiętajmy jednak, że żołnierzom AK dramatycznie brakowało broni. W pewnym sensie zrozumiałe jest więc, że kobiety starano się uchronić od czynnej walki.
W miarę upływu czasu los całego miasta stawał się coraz bardziej dramatyczny. Kobiety robiły co mogły – były sanitariuszkami, łączniczkami, w końcu chwytały za broń. Jednak były przede wszystkim kobietami. Wrażliwymi istotami, które musiały przeżyć w tym piekle. Jak zauważa autorka, chciały się ładnie ubierać i o siebie dbać. Czy było to jednak możliwe w sytuacji, gdy brakowało wszystkiego, przede wszystkim wody?
Wielkim plusem tej książki jest bogactwo materiałów źródłowych. Agnieszka Cubała przytacza artykuły z prasy powstańczej, fragmenty gazetek dla dzieci, a nawet powstańczy humor. Książka zawiera liczne zdjęcia, dzięki czemu niejako przenosimy się do walczącej Warszawy. Możemy zobaczyć kobiety podczas pracy, walki czy odpoczynku. Kobiety z chochlą i karabinem w dłoni – zawsze walczyły o wolną Polskę.
Autorka porusza wreszcie temat trudny, bolesny i – jak sama pisze – przez lata przemilczany. Mowa o gwałtach na kobietach. Przez lata był to temat tabu. Kobiety panicznie bały się, że mogą paść ofiarą gwałtu. Jak same relacjonują, strach przed gwałtem był silniejszy, niż przed śmiercią. Niestety, wiele kobiet padło jego ofiarą. Cubała oddaje im głos i przypomina o tych dramatycznych wydarzeniach.
„Kobiety '44” to bardzo ciekawa i dobrze napisana książka. To spojrzenie na Powstanie Warszawskie oczami kobiet. To brutalna codzienność i ekstremalne warunki, którym musiały stawić czoła. Lektura dla wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o Powstaniu Warszawskim bądź szukają po prostu dobrej literatury faktu.
Wojciech Sobański
Oceny
Książka na półkach
- 322
- 156
- 34
- 9
- 7
- 7
- 6
- 3
- 3
- 3
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Kobiety '44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Mamy sierpień także kiedy jak nie teraz byłby idealny moment na tą książkę?
Historie kobiet tam zawartych chwytają za serce, a lzy lecialy przez wieksza czesc ksiazki.
1 sierpnia 1944 nie szły z bronią walczyć mimo,że niektóre bardzo chciały ale pomagały i narażały się tak samo jak mężczyźni, a do tego starały się im jakoś umilać odpoczynek między walkami jakimś wierszem czy piosenka. Gotowały im, prały, cerowały skarpety, sprzątały, nosiły meldunki, byly sanitariuszkami, a przede wszystkim byly kobietami, które bardziej niż śmierci baly się wpaść w ręce wroga. Bardzo często zdarzało,że kobiety wybierały śmierć byle nie paść ofiara gwałtu przez wrogów.
Podziwiam ich wszystkich. Podziwiam mężczyzn,że szli walczyć z okupantem. Podziwiam kobiety,że były na tyle odważne,że latały pod ostrzałem i nosiły meldunki oraz,że dbały o to aby każdy miał co zjeść. Podziwiam ich za to,że odważyli się zrobić to co trzeba było zrobić mimo,że w każdym sercu krył się lek przed śmiercią 💔
Nie będę oceniac tej ksiazki,bo uważam,że historie zawarte w niej nie podlegają żadnej ocenie.
Koniecznie muszę wrzucić coś lekkiego żeby odciągnąć myśli od tych historii.
Mamy sierpień także kiedy jak nie teraz byłby idealny moment na tą książkę?
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toHistorie kobiet tam zawartych chwytają za serce, a lzy lecialy przez wieksza czesc ksiazki.
1 sierpnia 1944 nie szły z bronią walczyć mimo,że niektóre bardzo chciały ale pomagały i narażały się tak samo jak mężczyźni, a do tego starały się im jakoś umilać odpoczynek między walkami jakimś wierszem...
Niestety książka jest tylko przeciętna. To zbiór różnych cytatów z różnych innych książek czy publikacji. Wątki są krótkie, urwane, a całość ciężko się czyta, nie przywiązując się do żadnego wątku. Dużo zdjęć, treści mało. Jak już ktoś napisał całość przypomina pracę magisterską - całą w cytatach. I chociaż tematyka Powstania Warszawskiego jest mi droga to nie polecam za bardzo tej książki. Czytałam lepsze.
Niestety książka jest tylko przeciętna. To zbiór różnych cytatów z różnych innych książek czy publikacji. Wątki są krótkie, urwane, a całość ciężko się czyta, nie przywiązując się do żadnego wątku. Dużo zdjęć, treści mało. Jak już ktoś napisał całość przypomina pracę magisterską - całą w cytatach. I chociaż tematyka Powstania Warszawskiego jest mi droga to nie polecam...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka autorstwa Agnieszki Cubały to spojrzenie na Powstanie Warszawskie okiem uczestniczących w nim kobiet. Autorka poruszyła tematy, które przez wiele lat były tematem tabu (walka i życie kobiet podczas powstania, gwałty i inne zbrodnie na mieszkańcach).
Interesująco napisana książka, opatrzona fotografiami.
Książka autorstwa Agnieszki Cubały to spojrzenie na Powstanie Warszawskie okiem uczestniczących w nim kobiet. Autorka poruszyła tematy, które przez wiele lat były tematem tabu (walka i życie kobiet podczas powstania, gwałty i inne zbrodnie na mieszkańcach).
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toInteresująco napisana książka, opatrzona fotografiami.
Oczywiście "Kobiety '44" to książka warta przeczytania. Podejmuje bardzo trudne tematy jakimi były codzienne doświadczenia kobiet w w trakcie Powstania Warszawskiego. Opowiada o poświęceniu, stracie, bólu, nadziei oraz pokazuje siłę i determinację kobiet w walce o lepsze jutro. Niestety książka pozostawia niedosyt, już w trakcie czytania czułam, że wiele w niej niedopowiedzeń i spłyceń.
Oczywiście "Kobiety '44" to książka warta przeczytania. Podejmuje bardzo trudne tematy jakimi były codzienne doświadczenia kobiet w w trakcie Powstania Warszawskiego. Opowiada o poświęceniu, stracie, bólu, nadziei oraz pokazuje siłę i determinację kobiet w walce o lepsze jutro. Niestety książka pozostawia niedosyt, już w trakcie czytania czułam, że wiele w niej...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toJak co roku w okresie wakacyjnym staram się przeczytać coś o Powstaniu Warszawskim. Tym razem padło na "Kobiety '44" Agnieszki Cubały. Niestety nie jest to książka nawet zbliżona poziomem do czytanych przeze mnie w ubiegłych latach "Dziewczyn z Powstania" Anny Herbich, czy "Sióstr z Powstania" Agaty Puścikowskiej. Tamte pochłonęły mnie do głębi i bardzo wzruszyły i niejednokrotnie płakałam podczas lektury. "Kobiety '44" mnie głównie wynudziły. Większość opisanych tutaj rzeczy już została opowiedziana wielokrotnie, a autorka skupiła się głównie na losach osób znanych: aktorek, piosenkarek, poetek i autorek książek. Posiłkowała się też często wspomnieniami córki Stefana Żeromskiego - Moniki. Dlaczego, więc oceniam tak wysoko? Ze względu na kilka rozdziałów. Przede wszystkim na ten o gwałtach i to bardzo brutalnych, którym padło wiele kobiet w czasie powstania. Był taki obóz przejściowy - Zieleniak, gdzie ponoć wszystkie kobiety tam przebywające zostały zgwałcone. Nie jest to temat, o którym się wcześniej dużo mówiło, a właściwie został przemilczany. Były kobiety, które wolałby zginąć niż zostać zgwałconą i specjalnie prowokowały oprawców, aby ci sięgnęli po broń. Drugim ciekawym rozdziałem była sytuacja kobiet w ciąży, jak wyglądały porody i co czekało kobiety po urodzeniu dziecka. Trzeci ciekawy rozdział był o dzieciach, które umierały nie tylko z odniesionych ran, ale i z niedożywienia.
Warto sięgnąć po tę książkę, choć jak pisałam wcześniej są lepsze pozycje w tym temacie.
Jak co roku w okresie wakacyjnym staram się przeczytać coś o Powstaniu Warszawskim. Tym razem padło na "Kobiety '44" Agnieszki Cubały. Niestety nie jest to książka nawet zbliżona poziomem do czytanych przeze mnie w ubiegłych latach "Dziewczyn z Powstania" Anny Herbich, czy "Sióstr z Powstania" Agaty Puścikowskiej. Tamte pochłonęły mnie do głębi i bardzo wzruszyły i...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka „Kobiety ’44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie” Agnieszki Cubały zabiera nas do reportażu o 63 dniach chwały bez lukru i upiększeń.
Poznajemy historie o których opowiadają m.in.: Małgorzata Damięcka-Lorentowicz, Alina Janowska, Irena Kwiatkowska, Danuta Szaflarska, Beata Tyszkiewicz, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Maria Dąbrowska, Maria Kownacka, Anna Świrszczyńska, Hanna Brzezińska, Natalia Sendys, Wanda Traczyk-Stawska.
Książka interesująca, momentami chaotyczna, jednak warta uwagi. Najlepsze jest w niej to, że mamy możliwość jeszcze osobiście porozmawiać z naocznymi świadkami tych wydarzeń. Kobiety te zwykłe i niezwykłe, matki, panny, sanitariuszki i łączniczki ukazują siłę, prawdę, o której nigdy nie trzeba zapomnieć.
Po książkę sięgnęłam w ramach kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Książka „Kobiety ’44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie” Agnieszki Cubały zabiera nas do reportażu o 63 dniach chwały bez lukru i upiększeń.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPoznajemy historie o których opowiadają m.in.: Małgorzata Damięcka-Lorentowicz, Alina Janowska, Irena Kwiatkowska, Danuta Szaflarska, Beata Tyszkiewicz, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Maria Dąbrowska, Maria Kownacka,...
Fajna książka o trudnych czasach - autorka ukazuje świat bez lukru, bez upiększeń, ale też podkreśla, że pomimo swojego heroizmu ukazaniu w niech bohaterowie, którzy żyli tak jak my - kochali, płakali, bali się i chcieli po prostu żyć. Świetnie pokazane, że Powstanie Warszawskie trwało 63. dni, a jakby trwało dekadę - tyle się zmieniło, tylko się zadziało.
Fajna książka o trudnych czasach - autorka ukazuje świat bez lukru, bez upiększeń, ale też podkreśla, że pomimo swojego heroizmu ukazaniu w niech bohaterowie, którzy żyli tak jak my - kochali, płakali, bali się i chcieli po prostu żyć. Świetnie pokazane, że Powstanie Warszawskie trwało 63. dni, a jakby trwało dekadę - tyle się zmieniło, tylko się zadziało.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toDosłownie przed kilkoma minutami przeczytałam cudowną książkę autorstwa Agnieszki Cubały pod tytułem „Kobiety ’44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie”. Publikacja ta opowiada wydarzenia, które miały miejsce w trakcie powstania warszawskiego. Ale od strony kobiet. Bo nam wszystkim zawsze wydawało się, że udział w powstaniu brali głównie mężczyźni. I to ich się upamiętnia. Ale zapomina się, że nie tylko mężczyźni walczyli. Wśród powstańców były również kobiety. I właśnie dzięki tej książce miałam możliwość poznania jak wyglądało powstanie spojrzeniem kobiety. Zresztą na lekcjach historii jak nauczyciele omawiają powstanie warszawskie nigdy nie mówią o tym, że kobiety były gwałcone przez ronowców. Dla mnie jako kobiety czytać było o tym strasznie. A co dopiero czuły te dziewczynki, nastolatki i starsze kobiety? I najgorsze w tym wszystkim jest to, że uczestniczki tych wydarzeń przez wiele lat nie mogły tego wykrzyczeć. Kobiety w powstaniu warszawskim nie spodziewały się też tego, że będą świadkami tak wielu śmierci i cierpienia. A co najgorsze, że będą musiały bardzo często zostawiać swoich współtowarzyszy, którzy już nie żyją jak będą przenosić się do innej dzielnicy miasta.
Słowem podsumowującym książkę autorstwa Agnieszki Cubały polecam przeczytać każdemu. Bo naprawdę warto. Jednakże trzeba przyznać, że treść książki może być ciężka w odbiorze. Ale mimo wszystko warto ją przeczytać. By móc poznać historię od naocznych świadków, którzy to przeżyli. Bo już niedługo nie będziemy mogli nawet porozmawiać z tymi ludźmi bo oni umrą. Polecam przeczytać tą książkę bo jest warta zapoznania się z jej treścią.
Dosłownie przed kilkoma minutami przeczytałam cudowną książkę autorstwa Agnieszki Cubały pod tytułem „Kobiety ’44. Prawdziwe historie kobiet w powstańczej Warszawie”. Publikacja ta opowiada wydarzenia, które miały miejsce w trakcie powstania warszawskiego. Ale od strony kobiet. Bo nam wszystkim zawsze wydawało się, że udział w powstaniu brali głównie mężczyźni. I to ich się...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBardzo trudna. Warto
Bardzo trudna. Warto
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toTo trudne do opowiedzenia historie, które czytelnikowi przekazują, świadkowie tamtych tragicznych wydarzeń jakim są min. Danuta Szaflarska, Anna Świrszczyńska, Irena Kwiatkowska czy Alina Janowska. Dla kobiet powstanie stanowiło próbę charakteru, a niejedna z nich miała swoje porachunki z Niemcami za śmierć mamy, brata czy ojca. Powstanie to też śmierć i ofiary, choć na początku była euforia, a kobiety walczyły tak samo jak mężczyźni, a często brawurowe walki chłopców przyćmiewały działania samotnej łączniczki przedzierającej się z meldunkiem. Bardzo rzadko płakały, choć psychicznie kobiety były bardziej odporne choć dla wielu dramatycznym przeżyciem był pierwszy kontakt ze śmiercią, a w powstańczej Warszawie z czasem spotkanie ze śmiercią stało się codziennością. Choć one się jej na ogół nie bały, bardziej czuły lęk przed tym, że zostaną ranne, a wtedy będą skazane na pomoc innych. Pomimo tego, że musiały funkcjonować w tak dramatycznej rzeczywistości nie zapominały o kobiecości, często podkreślały sobie oczy, kubeczkiem wody myły twarz czy też kręciły papiloty, a niektóre z nich nosiły nawet letnie sukienki. Warto dodać, że tych trudnych czasach to śmiech był najlepszym lekarstwem. Niewątpliwie powstanie w którym zginęło 100 tysięcy warszawiaków odcisnęło piętno na kobietach, które niejednokrotnie brawurowo i odważnie w nim uczestniczyły. One jednak nigdy się nie poddawał, bo na zmęczenie mogą pozwolić sobie tylko mężczyźni. To bardzo ciekawa książka o kobietach, które choć czuły strach przed szczurami i absolutnie niczego nie były pewne nie poddawały się i były wierne ideałom.
To trudne do opowiedzenia historie, które czytelnikowi przekazują, świadkowie tamtych tragicznych wydarzeń jakim są min. Danuta Szaflarska, Anna Świrszczyńska, Irena Kwiatkowska czy Alina Janowska. Dla kobiet powstanie stanowiło próbę charakteru, a niejedna z nich miała swoje porachunki z Niemcami za śmierć mamy, brata czy ojca. Powstanie to też śmierć i ofiary, choć na...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to