Una rosa per Emily

Okładka książki Una rosa per Emily
William Faulkner Wydawnictwo: Adelphi Seria: Piccola Biblioteca literatura piękna
literatura piękna
włoski
David Mezzacapa, Luciana Pansini Verga
letteratura nordamericana

więcej Więcej

(I only read "A Rose for Emily)"

I really like such complete, complex and short stories. The main character, Emily, can be analyzed comprehensively. The characters and the city itself were well outlined. The story itself is interesting, set in its time. It is worth spending this moment with her :)

Nie przepadam za opowiadaniami, ponieważ kończy się je za szybko. Mają zbyt małą objętość bym mogła przenieść się w ich świat.
Z opowiadaniem "Róża dla Emilii" było zupełnie inaczej. Zafascynowała mnie prostota formy bogata w oryginalne i niezwykłe porównania czy opisy, które przytrzymywały mój wzrok na pojedynczych zdaniach. Byłam tam, w ogrodzie Panny Emilii, w jej...

1914

To dopiero moja drugie dzieło tego autora - krótka i w pewien sposób niepokojąca opowieść, której prosty styl niebywale oddziałuje na czytelnika. Historia kobiety, w młodości pięknej, potem wyizolowanej z własnej woli, otyłej staruszki opowiedziana jest w ten dziwny, niejednoznaczny sposób, chociaż styl nie jest trudny w odbiorze. Poruszyła we mnie jakąś strunę, o której...

"Groza w Jefferson"

Faulknera dziełko o potrzebie świadomej izolacji i zarazem miłości pozostawia pewien niedosyt z racji krótkiej formy. „Róża dla Emilii” mimo niewielu stron przedstawia wstrząsający portret kobiety ewoluującej na naszych oczach z młodej, utalentowanej kobiety w otyłą, zdziwaczałą staruszkę, będącą pewnym „okazem” w małomiasteczkowej społeczności. „Róża...

Opowiadanie o świadomym izolowaniu się od świata,postawie wyższości,która utrwala się poprzez podejście rodziców do nas.

Czytałam w oryginale i nie mogłam uwierzyć w finał. Wspaniały przykład Southern Gothic, czyli niekończącej się rozterki Południa, jak zapomnieć o przeszłości.

"Róża dla Emily" to najprawdopodobniej jedno z lepszych opowiadań jakie dane mi było przeczytać. Lektura, na którą nie ma się ochoty sięgnąć na studiach, a kiedy już do tego dochodzi, ciężko o niej zapomnieć.

Opowiadanie przedstawia historię Emily Grason, która mieszka w pięknym aczkolwiek zniszonym przez wojnę secesyjną domu, bez konieczności płacenia za czynsz. Kiedy...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Rewelacja :) Najlepsze opowiadanie Faulknera, jedno z lepszych opowiadań amerykańskich w ogóle.

Faulkner trochę inny niż zwykle: "Róża dla Emilii" to bardzo ciekawie napisany, krótki horror z genialnym zakończeniem. Warto dodać, że sam Stephen King często przyznawał się do inspiracji tym opowiadaniem.

• Literatura amerykańska
  • 2014