Śmierć komiwojażera

Arthur Miller Wydawnictwo: Prószyński i S-ka utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Death of a Salesman
Anna Bańkowska
Prószyński i S-ka
Pulitzer
Death of a Salesman
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
2009-01-01
978-83-7648-230-9
Anna Bańkowska
Pulitzer

Świetna sztuka, którą dobrze się czyta, a jednocześnie mówi nam ona o wielu ważnych sprawach.

"Musisz być kimś" śpiewał kiedyś zespół Dezerter, piętnując presję społeczną nakazującą osiągnięcie sukcesu w rozumieniu przydatności dla trybu machiny i spełnianiu ogólnych norm cywilizacyjnych, w których piękny wygląd, powielanie przyjętych schematów, a nade wszystko zasobność...

1996

Smutna historia, ale nadal jak najbardziej aktualna - pogoń za pieniędzmi, karierą, problemy rodzinne.
Króciutka pozycja, mimo tragizmu czyta się lekko.

"Śmierć komiwojażera" mimo 70 lat od jego powstania nie zestarzał się ani w formie, ani w historii. Jest to dramat genialny i nie ma co do tego żadnych wątpliwości, mrożący.
Świetnie przedstawia iluzję w jakiej żyć musi (?) człowiek przegrany/biedny/pozbawiony perspektyw.
Świetnie przedstawia jak kapitalizm przeżuwa i wyciska z człowieka soki.
Świetnie pokazuje jak pewne ...

Świetnie odnajduje się w realiach współczesnego kapitalizmu gdzie ludzie jak trybiki muszą się dostosować do maszynerii systemu zarobkowego. Uświadamia obłudę jaką się otaczamy w następstwie czego wzmaga realistyczne spojrzenie na życie.

Na półkach: , , , , , , ,

Willy Loman przez całe życie uważał, iż nie liczy się to, co się mówi, tylko jak, zaś najważniejsza jest osobowość. Tę zasadę wpajał swoim synom - Biffowi i Happy'emu, przekonując ich dodatkowo, że wszystkie drzwi stoją przed nimi otworem. Zwiększał tym samym ich pewność siebie. Ale czy słusznie?

Okazuje się, niestety, iż czas zrewiduje poglądy Willy'ego i uświadomi mu...

Ostatni film Asghara Farhadiego – ‘Klient’, tegoroczny (2017) laureat Oscara. W filmie główni bohaterowie, mąż i żona, wcielają się w bohaterów sztuki Millera, wystawianej przez amatorski teatr którego są członkami.

Pomyślałem, że dla zrozumienia filmu istotna jest znajomość dramatu Millera. I rzeczywiście związki pomiędzy filmem, a dramatem są bardzo ścisłe. Nawet tytuł...

Na swojej liście nie miałam żadnej amerykańskiej sztuki, ale w końcu padło na "Śmierć komiwojażera" Arthura Millera. Jako ostatnia książka w tym roku. Kurtyna na 2016 więc opada.

Trzeba powiedzieć, że tytuł zdradza zakończenie. Poza tym początek sztuki wprowadza atmosferę ciężkości, napięcia, stanowi preludium do niewesołego punktu kulminacyjnego. Czyli wiadomo co się...

Czytałam, widziałam na żywo. Być może to nie moje pokolenie i dlatego aż tak pozycja mnie nie ujęła, ale potrafię zrozumieć tragedię American Dream, dlatego taka ocena.

Arthur Miller był czołowym amerykańskim dramaturgiem. Największą sławę przyniosła mu m.in powstała w 1949 roku sztuka ,,Śmierć komiwojażera". Jest to przejmująca opowieść o sześćdziesięcioletnim Willym Lomanie. Mężczyzna całe życie spędził pracując jako objazdowy sprzedawca. Ciężko pracował ale nigdy niczego się nie dorobił. Żyje dzięki pożyczkom od przyjaciela. Całym jego...

po tym dramacie, stwierdzam, że uwielbiam Millera, wpierw zachwyciły mnie "Czarownice z Salem", a teraz sztuka, która słusznie została nagrodzona Pulitzerem

jego kunszt, przewrotność, mieszanie dramatu, ironii z komedią oraz nadal tak aktualne tematy czynią z niego wybitnego dramaturga

nie będę streszczać, bo to bez sensu, to po prostu trzeba przeczytać, kto nie zna jego...

Dyskusje

• Literatura amerykańska