Łamacze Kodów

Okładka książki Łamacze Kodów David Kahn
Okładka książki Łamacze Kodów
David Kahn Wydawnictwo: Zysk i S-ka reportaż
1680 str. 28 godz. 0 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
Łamacze Kodów
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2019-09-10
Data 1. wyd. pol.:
2019-09-10
Liczba stron:
1680
Czas czytania
28 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381166324
Tłumacz:
Barbara Kołodziejczyk
Tagi:
historia kod szyfr kryptologia
Średnia ocen

8,3 8,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Biblia kryptologów



4824 98 70

Oceny

Średnia ocen
8,3 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1125
1067

Na półkach:

„… Tymczasem po drugiej stronie globu kiepski stan amerykańskiej kryptografii skutecznie wspomógł potencjalnego wroga i wyrządził szkodę procesowi pokojowemu …”

Moje pierwsze skojarzenie z książką to mozolne otwieranie jakiegoś sejfu z dużą ilością gotówki albo złamanie wojskowego szyfru. Podpowiem Wam, że oba skojarzenia wcale nie idą w złym kierunku. Publikacja nie jest też podręcznikiem.

Łamanie kodów to w dzisiejszym świecie najważniejsza forma działalności wywiadowczej. Umożliwia ono uzyskanie wiarygodnych informacji niż działalność szpiegowska, a jednocześnie jest formą wywiadu, która wywiera ogromny wpływ na politykę rządów.

Kryptologia jest nauką. Obejmuje kryptografię i kryptoanalizę. Kryptologia dotyczy zarówno bezpieczeństwa przekazu, jak i wydobywania informacji. Ważna jest podczas analizowania schematów nadawania wiadomości radiowych lub informacji z sygnałów radarowych.

Należy odróżnić też kod od szyfru. Kod zawiera tysiące słów, wyrażeń, liter i sylab wraz ze słowami kodowymi, albo liczbami kodowymi, które zastępują elementy tekstu jawnego. W większości szyfrów stosowany jest taki klucz. Ten określa zazwyczaj porządek liter, wzorzec dokonywania zmian na maszynie szyfrującej.

To taka fascynująca historia kryptologii od starożytności, przez narodziny nowoczesnych szyfrów w postaci niemieckiej Enigmy i jej złamania przez Alana Turinga i trzech polskich kryptologów, aż do współczesności.

Książka „Łamacze kodów”, którą czyta się jak sensacyjną powieść, dotyczy fundamentalnych kwestii związanych z organizacją i działalnością rozmaitych struktur społecznych, których domeną jest tajność. Podobnie jak anatomia bazuje na sztywnym szkielecie człowieka, tak „Łamacze” sięgają w głąb – do szkieletu społeczeństw i globalnie, do całego współczesnego świata.

Kryptografię i kryptoanalizę czasami nazywa się naukami bliźniaczymi lub dopełniającymi się, a w działaniu stanowią właśnie takie lustrzane odbicie. Co jedna ukryje, to druga odkryje. Z natury są całkowicie różne. Kryptografia jest teoretyczna i abstrakcyjna. Kryptoanaliza zaś empiryczna i konkretna.

Amerykański dziennikarz, historyk i pisarz David Kahn zaczyna swoją opowieść od „Historii jednego dnia operacji MAGIC” – rozdziału opowiadającego o wywiadowczych kulisach ataku Japończyków na Pearl Harbor, bo tamto wydarzenie właśnie było preludium do tego, co działo się z szyframi (kryptografią i kryptologią) oraz ludźmi z tą dziedziną związanymi w ciągu całej lepiej i gorzej udokumentowanej historii XX wieku.

Szczególnie dokładnie autor opisuje wpływ tajnych szyfrów w okresie zimnej wojny, co miało kluczowe znaczenie dla losów świata. W tym momencie musicie sięgnąć do historii, gdyż opisy są bardzo dokładne. Nie ukrywam, że siedziałam z Encyklopedią w ręku i robiłam notatki.

Doskonałym przykładem jest Enigma, czyli niemiecka przenośna elektromechaniczna maszyna szyfrująca, oparta na mechanizmie obracających się wirników, skonstruowana przez Artura Scherbiusa. Enigma była używana komercyjnie od lat 20. XX wieku, a później została zaadaptowana przez instytucje państwowe wielu krajów. Podczas II wojny światowej maszyna była wykorzystywana głównie przez siły zbrojne oraz służby państwowe i wywiadowcze Niemiec, a także innych państw. Należała do rodziny elektromechanicznych wirnikowych maszyn szyfrujących i była produkowana w wielu odmianach.

Po raz pierwszy szyfrogramy zakodowane przy pomocy Enigmy udało się rozszyfrować polskim kryptologom w grudniu 1932 roku w Pałacu Saskim w Warszawie, mieszczących siedzibę Biura Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego. Z kolei ojcem kryptologii Zachodu okazuje się być Leo Battista Alberti.

Książka uzupełniona jest czarno – białymi fotografiami oraz zdjęciami szyfrów. To naprawdę mega publikacja.

Gorąco polecam
Katarzyna Żarska
http://zarska18.blogspot.com/

Wydawnictwo: ZYSK i S – KA
Premiera: 10.09.2019 r.
Projekt graficzny okładki: Mariusz Kula
Przełożyła: Barbara Kołodziejczyk
Wydanie I w tej edycji
Oprawa: twarda
Liczba stron: 1644
(nowość wydawnicza) w mojej biblioteczce

„… Tymczasem po drugiej stronie globu kiepski stan amerykańskiej kryptografii skutecznie wspomógł potencjalnego wroga i wyrządził szkodę procesowi pokojowemu …”

Moje pierwsze skojarzenie z książką to mozolne otwieranie jakiegoś sejfu z dużą ilością gotówki albo złamanie wojskowego szyfru. Podpowiem Wam, że oba skojarzenia wcale nie idą w złym kierunku. Publikacja nie jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    48
  • Przeczytane
    10
  • Posiadam
    8
  • Teraz czytam
    4
  • Scan [całość 600 dpi]
    1
  • Poszerzające
    1
  • Kiedyś
    1
  • Poszukuję
    1
  • Inne
    1
  • Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Łamacze Kodów


Podobne książki

Przeczytaj także