To kłamstwo cię zabije

Okładka książki To kłamstwo cię zabije
Chelsea Pitcher Wydawnictwo: Zielona Sowa literatura młodzieżowa
2020-03-25
Bożenna Stokłosa

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Miałam nie czytać tej książki i jakoś o tym zapomniałam no i dobrze bo nie była taka zła. Było kilka momemtów niepotrzebnych i nie było to jakieś super extra, ale książka dobra. Mi się ją dobrze czytało. Tajemnice, grupa osób zebrana w 1 domu i czychające na nie niebezpieczeństwo to klimat, który lubię. Jak to w takich ksiązkach bywa każdy uczestnik gry ma coś na sumieniu, ale kto jest tym najgorszym trzeba się przekonać czytając książkę. Szybko się ją czytało i mnie wciągnęła. Ale zdaje sobie sprawę, że nie każdemu się ona spodoba, bo jak ktoś na wysokie wymagania co do książki to raczej mu do gustu nie przypadnie. Ja do niej podeszłam bez żadnych oczekiwań i w miare miło się zaskoczyłam.

Mroczna tajemnicza przeszłość bohaterów nie daję im o sobie zapomnieć , a wypowiedziane kłamstwa chcą ujrzeć światło dzienne. Książka idealna dla fanów Tajemnej historii

Długie, nudne, opisy zdecydowanie nie pasują do kryminału, a raczej do jakiegoś romantyka. Również radzę pominąć rozdział 21. Ogólnie książka mogła być lepsza jeżeli ta "kryminalna część" była bardziej rozwinięta, byłoby mniej opisów Shane'a, Parker nie był idiotą (oprócz wtedy jak zorientował się, że Shane to szelma), a Ruby nie bujała się w każdym od sekundy.
Mogło być lepiej, a jest jak jest.
Chyba jedyną normalną postacią był Brett.

Mogło być...

Byłam mocno zafascynowana książką „To kłamstwo cię zabije” Chelsea Pitcher’a. Chociażby we względu na to, że rzadko sięgam po kryminały. Pomimo tego, iż nie uważam, aby była to lektura najwyższego stopnia, to naprawdę nieźle wypadła w moich oczach. Głównie ze względu na ciągłe napięcie, które towarzyszyło nam podczas jej czytania oraz mnóstwa nieoczekiwanych zwrotów akcji. Historia sama w sobie nie była zbyt straszna, chociaż można było wyczuć, że autorka starała się ją taką uczynić. Przez książkę przeszłam o dziwo szybko, mimo, iż spodziewałam się czegoś innego po opiniach. Kiedy brałam ją do ręki byłam nastawiona na coś różnego, ale nie zawiodłam się.

Sama zagadka prowadzona od pierwszych stron książki nie była zawiła, ponieważ pytanie brzmiało: Kto zabił Shane’a? Jednak wraz z dalszą historią dostajemy coraz więcej pytań i mniej odpowiedzi. Dużo wątków zostało zbyt powierzchownie opisanych, albo całkowicie pominiętych. Przykładowo co ze stypendium, które miało być główną nagrodą za rozwikłanie tej sprawy? Było przedstawione tylko na początku, a potem słuch o nim zaginął. Dużo elementów nie łączyło się płynnie i miałam wrażenie, że niektóre sceny są zrobione zbyt bardzo na siłę.

Jeśli chodzi o bohaterów, to co tu dużo mówić – świetni. Autorka ma dryg do wymyślania oryginalnych i wielowymiarowych postaci. Każda z nich wnosiła coś do fabuły. Mimo, że w tej pozycji spotkaliśmy się z narratorem trzeciosoobowym, to w każdym rozdziale historia była przedstawiona od strony jednej osoby i to na niej skupiała się najbardziej. Dodatkowo bohaterowie byli niespodziewani i cały czas zadziwiało mnie ich zachowanie. Za każdym razem gdy myślałam, że już ich rozgryzłam oni znowu szokowali.

Głównym minusem tej książki jest zakończenie. Pod koniec historia całkowicie się posypała. Było to zdecydowanie za dużo i nie wiem po co autorka tak namieszała. Po odkryciu prawdy wszystkie wątki się rozleciały i nic nie miało sensu. Dodatkowo ja sama musiałam czytać ostatnie strony lektury po kilka razy, aby je zrozumieć.

Podsumowując, polecam tę książkę osobom, których fascynuje tematyka kryminalna. Mam nadzieję, że ta pozycja im się spodoba. Ja sama nie mogę się nazwać się jej fanką, gdyż widzę za dużo błędów. Mimo to całościowo jest ona bardzo przyjemna i zachęca do ponownego przeczytania.

Kiedy przeczytałam opis tej książki oczekiwałam, że będzie to przerażający i tajemniczy kryminał. Niestety się zawiodłam. Niebyła to dla mnie mrożąca krew w żyłach historia bo zamiast odkrywania tajemnic, mrocznych zagadek i niebezpiecznych dla życia sytuacji mamy pokazane jak bohaterowie przez połowę książki albo wspominają chwilę sprzed roku albo siedzą i dzieła się swoimi sekretami.
Akcja była bardzo powolna, przez to, że co chwilę akcja była przerywana opisami z życia bohaterów nie potrafiłam się wcale wczuć. Mimo że te opisy bardzo dużo wyjaśniają to spowalniają tym samym akcje.
Jak dla mnie książka była mocno przewidywalna i totalnie nie trzymała w napięciu. Styl pisania też mi nie przypadł do gustu, był dość chaotyczny i czasami niezrozumiały. Oczywiście nie jest to najgorsza książka jaka czytałam, ale sądzę, że jest dużo lepszych pozycji wartych uwagi.

Po półtora roku ta książka ma na LC 6.43 (76 ocen i 15 opinii), czyli raczej słabo. Nie rozumiem czytelników, którzy dali 8, 9 czy nawet 10/10 tej nudzie. Szczęśliwie przetłumaczono tylko tę pozycję, a więc jest szansa na zakończenie mojej znajomości z autorką.
Pierwsze obawy co do wartości tej pozycji budzi określenie „literatura młodzieżowa”, bo nie ma takiej, podobnie jak literatury kobiecej. Takie określenia obrażają wymienionych, a służą jedynie podkreśleniu, ze dana książka jest słaba, choć kobiety i młodzież czytają wybitne pozycje często ze zrozumieniem większym niż ogół czytelników. Ponadto beletrystykę dzieli się na literaturę wybitną, wartościową, bezwartościową i chłam.
Ta pozycja jest sztuczna i bezwartościowa, ale jeśli ktoś lubi marnować czas, to niech se czyta, mimo moich ostrzeżeń. Bo dla mnie to nuda i stracony czas. 3/10. A jeszcze: gdyby ją uszczuplić do 1/3 to może byłaby zjadliwa.

Pierwsze obawy co do wartości tej pozycji budzi określenie ...

Coś w tej książce sprawiło że ciężko mi się ją czytało a sposób w jaki jest napisana sprawiał, że momentami nie wiedziałam co czytam i musiałam niektóre zdania przeczytać dwa razy aby zrozumieć ich sens.

To było absolutnie okropne i przewidywalne z każdej strony. Kocham.

To było absolutnie okropne i przewidywalne z każdej strony. Kocham.

Piątka uczniów dostaje zaproszenie na kostiumowe przyjęcie, podczas którego będą musieli odkryć tajemnicę morderstwa. Nagrodą dla zwycięzcy jest ogromne stypendium. Po przybyciu do willi w środku lasu okazuje się, że zostali wybrani nieprzypadkowo. Każde z nich dokładnie rok wcześniej było na imprezie, która zakończyła się tragedią. Niegroźna zabawa stopniowo przeradza się w walkę o przetrwanie.
Aby zakończyć grę, bohaterowie będą musieli zmierzyć się z własną przeszłością i wreszcie powiedzieć prawdę o tym, co wydarzyło się feralnej nocy.

Tajemnicza posiadłość pośród wzgórz.
Piątka uczniów grających swoje role.
I sekret, który nie miał nigdy wyjść na jaw.

✳✳✳✳✳✳✳✳✳✳✳✳✳✳✳✳✳✳✳✳

Książka ma około 400 stron, mimo tego, że sprawa zostaje niemal całkowicie rozwiązana już w połowie książki. To zdecydownie minus. Zaczęła się straszne dłużyć. Z każdą stroną coraz bardziej się nudziłam.

Mam też zastrzeżenia do bohaterów. Mimo ich "poruszających" historii, nie potrafiłam sobie ich wyobrazić jako realne osoby. Normalni ludzie w ich wieku tak nie mówią, nie zachowują się w ten sposób. Było mi obojętne, czy dana osoba zginie, czy nie.
Całe to kostiumowe przyjęcie i wcielane się w role wypadło bardzo nierealistycznie. Niektóre sytuacje były bardzo niedopracowane. Sami bohaterowie czasami zachowują się naprawdę irracjonalnie. Serio, mieli tyle szans na ucieczkę, ale nie, oni wolą ryzykować życie?
Gdzie tu logika?

Cały klimat tej książki jest dość mroczny i specyficzny. Szczególnie finał.

Autorka używa ciekawych, barwnie rozbudowanych porównań, co również przekłada się na długość tej książki.
W krytycznych momentach długo i wnikliwie opisuje uczucia bohaterów.

Całkiem fajnym zabiegiem było to, jak wielokrotnie nawiązywała do popkultury. Przewijają się tu tytuły takie jak m.in. „Carrie”, „Lśnienie”, „Czarownice”, „Veronika Mars”, czy nawet „Zmierzch”.

Mimo wszystko, „To kłamstwo cię” ma raczej więcej minusów niż plusów.

Szybko się czyta, ale styl autorki nie przypadł mi do gusty. Historia lekko chaotyczna. Na raz i do zapomnienia.

Chelsea Pitcher To kłamstwo cię zabije Zobacz więcej