Czytamy sylabami. On - off

2020-02-26
2020-02-26
48 min.
Karolina Jaszecka
literatura dziecięca telefon dobre wzorce

Kiedy kupiliście swojemu dziecku telefon? Czy kontrolujecie czas używania elektronicznych urządzeń u swoich pociech?
Jest to kolejna książka do doskonalenia techniki czytania. Dzięki przystępnej formie dziecko samodzielnie lub z rodzicem może zapoznać się z kolejną historyjką dotyczącą postępowania w różnych sytuacjach życiowych. Tym razem dowiemy się, co może się zdarzyć, gdy dziecko nadmiernie będzie korzystało z telefonu i jednocześnie ograniczało swoje kontakty z rówieśnikami.

"On-Off" to tytuł cieniutkiej książeczki z serii "Czytamy Sylabami".
Jest to propozycja od wydawnictwa Debit, adresowana do dzieci, które uczą się czytać i mogą mieć z tym problemy.
Elisenda Roca i Cristina Losantos to zgrany duet pisarsko- ilustratorski, który stworzył bardzo fajne, ciekawe, krótkie historyjki łączące w sobie wartościową treść, ładne i zabawne ilustracje, a do tego pomagające w nauce czytania.

Chociaż tekstu nie ma tu dużo, to dla 5-7 latka będzie to propozycja skrojona na miarę do jego umiejętności i możliwości. Dużym plusem, i tym co wyróżnia całą serię, jest kolorowa czcionka dzieląca wyrazy na sylaby, która pomaga dzieciom mającym kłopoty z samodzielnym czytaniem. Mała ilość tekstu i zabawne, kolorowe ilustracje z pewnością zachcą do lektury, ale poza tym książka porusza ważny i aktualny dla współczesnych dzieci temat.

Każdy lubi świętować urodziny, zwłaszcza dzieci. Trójka przyjaciół : Agata, Tomek i Mateusz, którzy uwielbiają spędzać ze sobą czas, tradycyjnie obchodzi urodziny razem. I chociaż dzień urodzin zawsze był wyjątkowy, ostatnie wydarzenia sprawiły, że przyjaźń tej trójki prawie się rozpadła.
Jak do tego doszło? Niestety nie wypada mi zdradzić szczegółów, ale mogę wspomnieć o tym, że przyczyną był otrzymany w prezencie smartfon.

Tomek, Agata i Mateusz doświadczają tego, jak zbyt częste używanie telefonu może wpłynąć na samopoczucie i relacje z przyjaciółmi. Ucząc się na błędach przekonują się o tym, że nic nie może zastąpić zabawy z przyjaciółmi, spędzania czasu w gronie najbliższych i aktywności fizycznej.

Bardzo lubię takie książki. Publikacje, które poza ładnym wyglądem prezentują ważną treść, ponieważ dzięki nim kształtują się zainteresowania czytelnicze u najmłodszych dzieci.
Tutaj mamy dodatkowy bonus, w postaci kolorowej czcionki do czytania sylabami, dlatego całą serię polecam rodzicom, którzy szukają wartościowych i ładnych pierwszych czytanek dla swoich pociech.
Warto zebrać wszystkie tytuły tej serii i umieścić je w domowej biblioteczce

"On-Off" to tytuł cieniutkiej książeczki z serii "Czytamy Sylabami".

Te książeczki, to jedyne, które znam, do wspomagania czytania sylabowego (czyli , że tekst jest dwojakiego koloru: czarnego i czerwonego),a które nie są parafrazą klasycznych bajek takich jak "Kopciuszek" czy "Czerwony Kapturek".

"On-off" pokazuje dzieciom, że żadna gra w pojedynkę wpatrując się tępo w ekran, nie zastąpi wspólnych zabaw i spotkań z kolegami i przyjaciółmi. Mówi też o tym, że życie offline jest przecież o wiele ciekawsze.

Super pozycja dla dzieci stawiających pierwsze kroki w świecie książek. Jedno zdanie na stronie, duże litery, sylaby wyróżnione różnymi kolorami. Dodatkowy plus za tematykę, nie tylko ćwiczymy czytanie, ale również uświadamiamy istotne problemy wspólczesnych dzieci.

Moja córka, chodząca do zerówki, jest zafascynowana literami. To jest ten czas, kiedy widzi jakieś napisy, nazwy sklepów, nazwy produktów i stara się je sama przeczytać . Wydawnictwo debit wydało cykl książeczek do czytania sylabowego. Oprócz waloru edukacyjnego, mamy także walor wychowawczy. Każda z historyjek kształtuje pozytywne wzorce. W książeczce "on-off" poruszony został problem nadużywania telefonów komórkowych przez dzieci! Mamy historyjkę Tomka, który dostał telefon, bo miał się sam poruszać po mieście. Efekt był taki, że nie mógł odłożyć telefonu! Moje dzieci od razu się przerazily jak zobaczyly chłopca , ktory zamiast oczu miał spirale🤣 ten strach w oczach, to ja sie tyle nagadam, a tutaj od razu reakcja - widok bezcenny! "Ale my tak nie będziemy mieć "? 😂 Chcecie wiedzieć jak to sie skończy ? Oczywiscie dobrze, we wszystkim trzeba zachować umiar! Sylaby zostały wyodrębnione za pomocą kolorów. Zdarzają się strony, że na co poniektórych kartkach jest mały kontrast między tłem a literką , ale generalnie polecam👍 Idealna do nauki czytania.

• Juliusz
  • Biblioteka