Inspektor Parma i spisek żywnościowy

Poradnia K
2020-03-25
2020-03-25
Nina Wum

Mówi się, że jesteśmy tym, co jemy, dlatego nasza dieta powinna być zdrowa. Półki sklepowe aż krzyczą od pięknych, soczystych kolorów naszych ulubionych produktów. Ale czy faktycznie takie są? Na ile jest to ingerencja człowieka oraz chemiczne wynalazki XXI wieku? Co tak naprawdę kryje się za powszechnie znanym skrótem GMO i ile prawdy jest w pokarmach bio? Na te i inne pytania odpowiada edukacyjna bajka Chrostophera Siemieńskiego pt. „Inspektor Parma i spisek żywnościowy”.
Bohaterka tej opowieści dla najmłodszych to Parma – detektyw wraz z pomocnikiem Szperkiem. Razem prowadzą agencję detektywistyczną, w której rozwiązują najbardziej niezwykłe zagadki kryminalne. Tym razem przyjdzie im się zmierzyć z dość palącym problemem podejrzanych substancji dodawanych do pokarmów. Akcja rozgrywa się w miasteczku Jagodno, gdzie zdrowa dieta mieszkańców to podstawa egzystencji. Jednak od jakiegoś czasu w sąsiadujących Bułach Wielkich oraz Parówach Niższych dochodzi do szeregu nadużyć w branży spożywczej. Coraz częściej obserwuje się obecność ulepszaczy, barwinków oraz konserwantów czy nawet spulchniaczy. Kto odpowiada za te nadużycia? Jaką rolę odgrywa doktor Truj? Jakie cele mu przyświecają i czy uda się opanować ten groźny dla zdrowia proceder?
Książka Siemieńskiego to zdecydowanie bardzo dobra historia dla nieco starszych dzieci, które już bardziej świadomie wybierają dla siebie ulubione produkty do jedzenia. Autor w dość przystępny, ale też obrazowy sposób ukazuje współczesny kryzys związany z modyfikowaniem produktów przeznaczonych do spożycia. Górę bierze zysk, chęć utrzymania długotrwałej świeżości składników oraz efekt wizualny. Producenci zamiast zdrowej żywności, najchętniej sprzedają swoim klientom ładnie wyglądające owoce czy warzywa, a nawet mięso, które niekoniecznie są zdrowe dla naszego organizmu. Co najgorsze, że każdy człowiek niemal zawsze łapie się na sztuczki marketingowe, wybierając pozorną świeżość zamiast naturalności. Inną sprawą jest kwestia transportu. Gdyby nie stosowano tych właśnie konserwantów, żadne produktu zwyczajnie nie przetrwałyby wielogodzinnej drogi do sklepów. Stąd, w ramach oszczędności oraz minimalizowania strat, zezwala się na proceder, który, co prawda wspomaga gospodarkę, ale ludzki organizm już nie i to pod okiem polityków, gdyż ustawy zezwalają na nielegalne praktyki i sami ustalają normy dopuszczalne do spożycia.
Bajka niezwykle dynamicznie opowiada o problemach współczesnego świata, dzięki temu dziecko nie będzie się nudziło. To idealne połączenie dobrej powieści detektywistycznej z zabawą. Prowokuje do refleksji i skłania do myślenia. Akcja historii imponuje dynamizmem oraz humorem, który z pewnością zainteresuje najbardziej wybrednych czytelników. Jest to zdecydowanie opowieść z misją. Porusza ważne tematy, uświadamia, uczula i w przystępny sposób przybliża ten trudny temat małemu człowiekowi. W sposób nieskomplikowany wyjaśnia najbardziej zawiłe terminy chemiczne nieznane nawet dorosłym. Dlatego powinien tę książkę przeczytać każdy świadomy rodzic. Od teraz każda wizyta w sklepie przy półkach żywnością bio stanie się powodem do zastanowienia, czy faktycznie umieszczony w niej towar zasługuje na miano zdrowego.

Inspektor Parma i spisek żywnościowy trafił do mnie jako niespodzianka i trochę musiał poczekać na swoją kolej. Jednak gdy tylko zapoznałam się z opisem i zajrzałam do środka, wiedziałam, że to może być ciekawa propozycja. No bo czy połączenie kryminału z tematem o zdrowym jedzeniu nie brzmi intrygująco?

Połączenie powieści kryminalnej z edukacją o zdrowym odżywianiu, to książka dla nieco starszych czytelników.

Konserwanty, barwniki, chemiczne dodatki, to wszystko zagraża zdrowej żywności w miejscowości Jagodno. Świnka Parma wraz ze swoim towarzyszem szczurkiem, rozpoczynają prywatne śledztwo, którego celem jest ujawnienie kto za tym wszystkim stoi.

Kilkanaście rozdziałów świetnie napisanej opowieści; pełnej humoru i uczącej. Dopełnieniem wydania są kolorowe ilustracje. Wciągająca fabuła oraz temat jakże aktualny w kontekście zdrowego odżywiania naszych dzieci.

Polecamy!

Kilkanaście rozdziałów...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

„Sekret życiowego sukcesu polega na jedzeniu tego, co lubisz i pozwalaniu potrawom walczyć z tym w środku”.

Mark Twain

Wczoraj zostałam zaskoczona najnowszą serią, książek dla dzieci z cyklu o Inspektor Parmie. Widziałam wcześniej te publikacje na stronie Wydawnictwa Poradnia K, ale jakoś przechodziłam obok nich obojętnie, aż do czasu ukazania się tomu III. Jako że nigdy nie czytałam ani jednej z tych pozycji postanowiłam zacząć od części pierwszej, czyli Inspektor Parma spisek żywnościowy. Już przy stronie pierwszej tekstu, byłam lekko skołowana, ponieważ nie wiem, dlaczego ubzdurało mi się, że nasza inspektor to świnka chłopak… Okazało się, że to dziewczyna hihihi. Po dokładnej analizie okładki przeszłam dalej, ale wierzcie mi, ciężko było mi się przestawić, że to jednak nie chłopak.

Jak zapewne młodzi czytelnicy wiedzą, niezdrowa żywność charakteryzuje się dużą ilością cukru, sztucznych barwników oraz konserwantów. Jako rodzice staramy się wybierać tylko zdrowe produkty, jednak kto nie kupił swojemu urwisowi kolejnego lizaka w ciągu 20 minut, lub następnego loda, mimo że szkrab dopiero opędzlował jednego? Przyznam, że ja owszem :-)). Do tej pory wydawało mi się, że wszelkie pozycje dla dzieci z gatunku zdrowej żywności są po prostu nudne, aż do momentu jak przeczytałam, że nasza dzielna detektyw wcina nadpsutą kukurydzę, przyprawioną łyżką nadpsutych karczochów, do tego odrobinę pleśniejącego jęczmienia okraszonego już zgniłymi grzybami i różnego rodzaju trawą. Byłam niezmiernie pozytywnie zaskoczona uroczym przedstawieniem naszej świnki inspektor, która w swoim biurze, głośno mlaskała, rozchlapując jedzonko z korytka. Ilustracje, które przedstawiają ten obraz bezcenne:-).

Jest takie miasteczko, w którym mieszkańcy mają bzika na punkcie swojej diety i zdrowego stylu życia. Bardzo dbają o to, aby wszystko, co jedzą, było zdrowe i pożywne, jednak jest to niezwykle trudne. Niedaleko Jagodna (bo tak nazywa się owa miejscowość),znajdują się BUŁY WIELKIE I PARÓWY NIŻNE, których mieszkańcy dają zły przykład i działają przeciwko naszemu uroczemu miasteczku. W Jagodnie mieszka dzielna Inspektor Parma, przy ulicy Boczkowej 23 znajduje się najwspanialsza agencja detektywistyczna Parma i Spółka. Świnka wraz ze swoim pomocnikiem Szperkiem mają do rozwiązania nie lada kłopot i zagadkę. W miasteczku rozprzestrzenia się podejrzana i niebezpieczna substancja, która zagraża mieszkańcom. Parma rozpoczyna śledztwo a na celownik bierze złego doktora Truja i jego popleczników. Czy uda jej się rozwiązać tajemnicę tego co kryje się w jedzeniu?

Koniecznie musicie przeczytać tom I serii. Ta pozycja to nie tylko wielka detektywistyczna przygoda dla młodszych czytelników, ale niezwykle wartościowa lektura pod względem informacyjnym. Inspektor Parma nie tylko rozwiązuje zawiłą zagadkę, ale także uświadamia nam, czym są konserwanty, sztuczne barwniki, spulchniacze, a także uczy rozpoznawać zdrowe, wartościowe produkty.

Publikacja Pana Christophera Siemińskiego porównywana do twórczości Martina Widmarka, czy Małgorzaty Piekarskiej, to wspaniały cykl z mądrym, przekazem. Świnka i jej dzielny towarzysz, zachwycili mnie bez dwóch zdań. Książkę podsunęłam moim dzieciom, które uwielbiają powieści detektywistyczne, one również są oczarowane, dobrze, że mamy kolejne tomy.
Każda z publikacji o Parmie porusza najważniejsze współcześnie tematy, w niezwykle przystępny dla młodego odbiorcy sposób. Wartka akcja, wielka przygoda, ukryta tajemnica i wesoła świnka, opisana z wielkim poczuciem humoru sprawiają, że od tego dzieła nie można się oderwać. Jest to już kolejna seria Wydawnictwa Poradnia K, obok której po prostu nie można przejść obojętnie.

Jeśli szukacie wartościowych, pełnych humoru i akcji pozycji dla dzieci Inspektor Parma jest idealną książką dla Was i Waszych pociech. Jestem przekonana, że zarówno starsi jak i młodsi odbiorcy będą zachwyceni naszą uroczą świnką i gronem jej wiernych przyjaciół. Inspektor Parma i spisek żywnościowy to dzieło, którego nie może zabraknąć na półce małego czytelnika.

Mark Twain

„Inspektor Parma i spisek żywnościowy” to literatura dziecięca autorstwa Christophera Siemieńskiego. Czy na co dzień czytacie etykiety, sprawdzacie skład tego, co jecie? Dbacie o zdrową żywność, by produkty były naturalne? Jagodno to miasteczko, w którym mieszkańcy dbają o swoją dietę oraz zdrowe odżywianie, tymczasem w pobliskich miejscowościach Buły Wielkie oraz Parówy Niżne z ukrycia działają złe siły. Jednak Jagodno ma swoich obrońców, inspektor Parmę oraz jej wiernego pomocnika Szperka. Detektywi wyruszają, by pomóc mieszkańcom, którym zagraża dziwna substancja. Kim jest doktor Truj, czego chcą przestępcy? Czy detektyw Parmie i jej partnerowi uda się rozwikłać tę tajemnicę?

Książka autorstwa pana Christophera porusza bardzo ważną tematykę, jaką jest zdrowa żywność oraz szkodliwe dodatki, takie jak; spulchniacze, barwniki, konserwanty, czy aromaty. Jako dorośli w większości zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest, by spożywać, jak najmniejszą ilość takich szkodliwych substancji. Dzieci, jak powszechnie wiadomo, chłoną świat, jak gąbki, dlatego ważna jest edukacja w tej sprawie od najmłodszych lat. Przedstawienie tak istotnego tematu, w sposób, który zrozumie, a w dodatku zaciekawi malucha to istne wyzwanie. Jednakże, z całą pewnością mogę przyznać, że autorowi się to udało. Jego tekst napisany jest ciekawym, prostym językiem, który przekazuje istotną wiedzę w zrozumiały sposób dla małego czytelnika. Przygody bohaterów są interesujące, a przy tym uczą i bawią, a taka forma nauki jest w mojej opinii najlepsza. Moje siostry były zachwycone przygodami inspektor Parmy oraz jej pomocnika, pochłaniały rozdział za rozdziałem i nie chciały przestać czytać. Dodatkowo w książce znajdziemy przecudowne ilustracje, które wysoce oddziałują na wyobraźnię małego czytelnika. Dziewczynki, spoglądając na rysunki, wyobrażały sobie te wydarzenia oraz sytuacje i słuchały, jak zaczarowane całą historię. W dodatku jest to świetna lektura, jeśli chodzi o czytanie wraz z dziećmi, bowiem jako dorośli, również coś z tego wyciągniemy.

Dziś trochę poważniej.
Książka, która niby jest przeznaczona dla dzieci ale rodzice powinni ją z nimi przeczytać.
Można przerobić z trochę młodszymi, ale pomimo że bohaterzy to zwierzęta i miejsca wymyślone to akcja i problemy całkiem dorosłe.
🤔
Pani Inspektor PARMA jest świnka, która jest jednocześnie ekspertem w tropieniu wszelkich afer i przestępstw.
I mamy tu poważne wykroczenia dotycząe nadużyć w branży spożywczej - AFERA ŻYWNOŚCIOWA.
🤔
Jest poważnie, bo sprawy są poważne ale przedstawione tak by zaciekawić dzieci i młodzież.
👍
A przede wszystkim żeby zainteresować tematem.

Dziś trochę poważniej.
I mamy tu poważne...

Zagadką jest dla mnie, do kogo ta książka jest adresowana. Autor miał oczywisty zamiar zaznajomić czytelnika z tematyką zdrowego żywienia, a infantylizujące obsadzenie w głównych rolach zwierząt (przy jednoczesnym całkowitym poprowadzeniu akcji w świecie niczym nie różniącym się od ludzkiego, jedynie z podmianą postaci na zwierzęce) zda się kierować powieść do młodszych dzieci. Problem jeno, że cała intryga kryminalna bynajmniej dziecięca nie jest, wyróżnia się natomiast wyraźnie brutalnością - tłumy uzbrojonych oprychów, pogonie, bójki, strzelaniny, kopniaki z półobrotu, wybijanie zębów, inspektor Parma doznająca przyjemnych odczuć po znokautowaniu w walce przeciwnika... Naprawdę takie wartości mam wpajać dziecku? To jest poziom - w najlepszym razie - liceum, tu jednak zwierzęca obsada w ludzkim świecie pasuje jak pięść do nosa i raczej będzie młodzieżowego czytelnika odstręczać.

Czy są wśród nas mali detektywi, którzy bez lęku i trwogi chętnie staną oko w oko z jednym z najbardziej niegodziwych przestępców, Doktorem Trujem?!
Pewna świnka i nieustraszona pani detektyw w jednym, znana jako Inspektor Parma, wraz z wiernym towarzyszem i przyjacielem, szczurkiem Szperkiem, który wciela się w rolę jej asystenta, zabiorą małych czytelników na nie jedno mrożące krew w żyłach śledztwo.
Ale zacznijmy od początku.
Inspektor Parma i asystent Szperek mieszkają w spokojnym Jagodnie, które słynie z tego, że jego mieszkańcy dbają o środowisko i hołdują zdrowej żywności. Tutaj nie znajdziecie rolnika, czy producenta żywności, który dodawałby do jedzenia sztuczne barwniki, spulchniacze, czy różnego rodzaje konserwanty. Niestety, pewnego dnia w mieście pojawiają się zatrute tajemniczym preparatem, E129, truskawki po zjedzeniu których kolejni mieszkańcy tracą przytomność, lub ich skóra zaczyna nabierać niezdrowego, zielonkawego koloru. Nad Jagodnem wisi groźba katastrofy żywieniowej. Na całe szczęście miasteczko ma swoją dzielą świnkę, Inspektor Parmę, która zakasawszy rękawy niebieskiego płaszcza podejmuje się wytropić truciciela i zarazem bardzo niebezpiecznego przestępcę. Rozpoczyna się śledztwo, które obfituje w pościgi samochodowe, porwania i ucieczki, w tym również z więzienia.
Czy walecznej śwince i dociekliwemu szczurkowi uda się ochronić Jagodno przed zalewem niezdrowego jedzenia? Truskawki, od których zaczął się cały ambaras, to nie jedyny „niebezpieczny” pokarm jaki pojawił się w miasteczku i najbliższej okolicy. Zatrute jedzenie zamieniło Rebekę Strong, prezes firmy „Szybka Łatwa Szama” w żywą rzeźbę i to też nie koniec problemów z niezdrową żywnością. No cóż, może to właśnie przestępcy pod wodzą sprytnego Doktora Truja będą mogli odtrąbić fanfary zwycięstwa i wprowadzą do jagodziańskich sklepów zmodyfikowaną żywność? O tym jak zakończy się ta afera dowiecie się już czytając tę niezwykle ciekawą historię.
„Inspektor Parma i spisek żywnościowy” to książka, która niemalże sama się czyta i czapki z głów przed autorem, który w niezwykle zabawny sposób połączył powieść kryminalną z wiedzą z zakresu zdrowego żywienia. Myślę, że to właśnie dzięki takim lekturom nasze dzieciaki zaczną interesować się zdrowym jedzeniem i będą zwracać większą uwagę na to co znajduje się w ich codziennym menu. Wiadomo bowiem nie od dziś, że najlepiej edukuje się przez zabawę, a @christopher_siemienski w swojej książeczce o niezłomnej Inspektor Parmie robi to w iście mistrzowski sposób.
Na uwagę zasługują tutaj również ilustracje @martinsiemienski, które świetnie oddają klimat tej sensacyjnej opowieści.
Dodam, że niedawno miała premiera kolejna książeczka o śwince detektywie, „Inspektor Parma i afera środowiskowa”.

Wyobraźcie sobie miasteczko, w którym żywność jest zdrowa i pozbawiona chemicznych polepszaczy. Takie właśnie jest Jagodno. To miejsce, którego mieszkańcy nie wiedzą co to sztuczne barwniki, konserwanty i spulchniacze. To właśnie o tym mieście przeczytacie w książce „Inspektor Parma i spisek żywnościowy”. Będzie to świetne połączenie kryminału z edukacją żywieniową! Zajrzyjcie razem z nami do tej niezwykłej lektury.

Jeśli szukacie zdrowej i naturalnej żywności, to koniecznie musicie odwiedzić Jagodno. Biuro Bezpieczeństwa Żywności dba na każdym kroku o to, by jedzenie w mieście pozbawione było sztucznych dodatków. Nie znajdziecie tu fast food’ów, polepszaczy ani chemicznych barwników. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w sąsiednich miastach, gdzie w każdej restauracji jedzenie naszpikowane jest konserwantami i sztucznymi aromatami.

Niestety, pewnego dnia w Jagodnie zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Kolejni mieszkańcy tracą przytomność w niewyjaśnionych okolicznościach, a ich skóra przybiera różne, nienaturalne odcienie. Czy ma to związek ze spiskiem żywnościowym, którym pewien szczur już od dawna zawraca głowę Inspektor Parmie? Ta sympatyczna, choć nieco nieokrzesana świnka nie może przejść obojętnie obok ostatnich wydarzeń. Sprawdźcie sami, co ustali w czasie swojego śledztwa!

„Inspektor Parma i spisek żywnościowy” to ciekawa, zabawna i dość przewrotna książka. Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się, że z połączenia powieści kryminalnej i edukacji z zakresu zdrowego żywienia może powstać tak interesująca lektura. Każdy rozdział zapozna młodych czytelników z innym dodatkiem do żywności. Pragnę podkreślić, że nie będzie to ściśle naukowa wiedza. Autor puścił nieco wodze fantazji. Koloryzując fakty i dodając szczyptę fikcji w bardzo obrazowy sposób pokaże dzieciom na czym polega stosowanie konserwantów, spulchniaczy czy barwników. Ten świetny zabieg sprawi, że nawet młodsze dzieci z łatwością pojmą ich działanie.

Sam wątek kryminalny książki jest ciekawie przemyślany. Fabuła nie jest oczywista, a akcja w wielu miejscach ulega nagłym zwrotom. Pojawiające się w tekście retrospekcje dodatkowo plączą historię, choć dla młodszych czytelników może być to pewnym utrudnieniem w odnalezieniu się w opowieści. Niewątpliwie trzeba przyznać, że autor miał świetny pomysł na książkę! Opowieść umilają zabawne ilustracje, które znajdziecie na niemal każdej rozkładówce.

Naturalnie w książce nie zabraknie wartościowego morału. Cieszę się, że pomimo radykalnych poglądów bohaterów (zarówno tych dobrych, jak i tych złych),autor zrównoważył przekaz opowieści. Mali czytelnicy dzięki przygodom Inspektor Parmy i jej towarzysza Szperka zrozumieją, że w żywieniu najważniejsze jest świadome dokonywanie wyborów. Przekonają się również, że czasem kompromis może być dobrym rozwiązaniem. Jeśli chcecie wiedzieć więcej, to musicie koniecznie sięgnąć do książki!

Choć w książce znajdziecie sporo obrazków, w moim odczuciu będzie to raczej pozycja dla starszych dzieci. Wydaje mi się, że złożoność fabuły oraz pojawiające się gdzieniegdzie bijatyki między bohaterami mogą nie być odpowiednie dla młodszych czytelników. Z tego względu polecamy książkę „Inspektor Parma i spisek żywnościowy” dzieciom od 9. roku życia.

Czytelnicze Podwórko

Po czym poznać dobrą książkę? Po tym, kiedy dzieci wołają „Mamo!, Czytaj dalej, nie przerywaj”. Kto by podejrzewał, że historia z uroczą świnką, Panią Inspektor Parmą, tak bardzo ich wciągnie? Przyznam, że nie tylko ich pochłonęła detektywistyczna książka Inspektor Parma i spisek żywnościowy. Ale cicho sza, nie mówcie moim dzieciom : D

Inspektor Parma i spisek żywnościowy to książka niemal sensacyjna, gdzie akcja toczy się szybko, sprawnie, dając poczucie niedosytu, przez co zarówno dziecko, jak i dorosły pragnie poznać kolejne losy mieszkańców Jagodna. Miasteczko to charakteryzuje się tym, że jego mieszkańcy dbają, by odżywiać się zdrowo i pożywnie, unikają wszelkich konserwantów, barwników i spulchniaczy. Niestety tego nie można powiedzieć o dwóch sąsiadujących miastach Buły Wielkie i Parówy Niżne.

W książce Inspektor Parma i spisek żywnościowy znajduje się pięć historii: Kolorowa trucizna, Skamieniała prezeska, Zagadkowa ucieczka doktora Truja, Tajemnica pachnącej bułeczki, Ucieczka z Khemii. W każdej z nich możemy spotkać się z tajemniczymi substancjami jak barwniki spożywcze, spulchniacze, czy konserwanty.

Biuro detektywistyczne ma swoją siedzibę przy ulicy Boczkowej 23, w którym urzędują świnka Parma (Pani Inspektor) oraz jej wierny pomocnik Szperek (szczurek). Pierwsza sprawa, którą będą się zajmować, dotyczy nietypowych omdleń w mieście. Osoby, które zostały „zakażone”, tracą przytomność, a ich skóra zabarwia się na różne kolory. Sprytni detektywi wyruszą na poszukiwania odpowiedzi, ich życiu będzie grozić wielkie niebezpieczeństwo, tym większe im bliżej będą sprawcy całego zamieszania.

Każda historia jest świetnie ujęta, szybka akcja trzymająca w napięciu sprawia, że czyta się ją jednym tchem. Również grafika jest rewelacyjna i oddaje opisane sytuacje, pomagając wyobraźni na stworzenie całego planu miasta Jagodna. Czytaj dalej https://wrolimamy.pl/recenzja/inspektor-parma-i-spisek-zywnosciowy/

Inspektor Parma i spisek żywnościowy...

• Dla dzieci
  • Posiadam, jeszcze nie przeczytałam