Hotel Flamingo

Okładka książki Hotel Flamingo Alex Milway
Okładka książki Hotel Flamingo
Alex Milway Wydawnictwo: Wilga Cykl: Hotel Flamingo (tom 1) literatura dziecięca
literatura dziecięca
2020-02-26
Anna Jędrzejczyk
Dla dzieci Dla najmłodszych 6-12 lat

Okładka książki 117-piętrowy domek na drzewie Terry Denton, Andy Griffiths
117-piętrowy d... Terry Denton, Andy ...
Okładka książki Guzikowa książka Sally Nicholls, Bethan Woollvin
Guzikowa książka Sally Nicholls, Bet...
Okładka książki Bunia kontra fakir Anna Oparkowska, Agnieszka Stelmaszyk
Bunia kontra f... Anna Oparkowska, Ag...
Okładka książki Mopsiak piecze ciasto Pamela Butchart, Gemma Correll
Mopsiak piecze... Pamela Butchart, Ge...
Okładka książki Podręcznik dla superbohaterów. Część 1: Podręcznik Agnieszka Vahlund, Elias Vahlund
Podręcznik dla... Agnieszka Vahlund, ...

fajna w połowie jest napięcie daje 10/10

fajna w połowie jest napięcie daje 10/10

Jestem dość surowa w ocenianiu książek z niemożliwymi historiami, ale ta książka jest bardzo ciekawa. Polecam i po jej przeczytaniu chce się zostać dyrektorką hotelu, albo portierem.

Przewidywalna i nieskomplikowana historyjka dla młodszych dzieci.

Opowiada o dziewczynce, która otrzymawszy w spadku tytułowy hotel, zamierza przywrócić mu dawną świetność.

Hotel jest zdewastowany i prawie pozbawiony personelu, poza dwoma sympatycznymi skądinąd i wiernymi pracownikami. Zwierzęcymi pracownikami.

W książeczce, poza jedną „ludzką” Anią, występuje cała masa zwierząt różnego autoramentu. Jest więc: niedźwiedź, lemur, żyrafa, hipopotam (a nawet hipopotamica),koala, żółwica, świnka, mysz, grupa karaczanów, rodzina wydr, kot, psy, lew, no i bajecznie różowe flamingi.

Czytelnik towarzyszy Ani w drodze do odzyskania dawnej renomy tego przybytku. A odpowiedź na pytanie, czy Ani uda się odrestaurować hotel jest oczywiście oczywista. 😉

Miło jednak było poznać nową zwierzęcą załogę hotelu i hotelowych gości z ich zabawnymi imionami, charakterami i upodobaniami. Nam (mnie i mojemu młodszemu potomstwu 7 i 5 lat) najbardziej podobała się Madame Le Chrum – nowa szefowa kuchni. Począwszy od jej miny, zachowania, a na imieniu kończąc.

Warto przeczytać i poznać perypetie Ani przy odnowie hotelu Flamingo i przekonać się co oraz kto jej w tym pomógł.

Ciekawym zabiegiem, a może bardziej wybiegiem 😉 było umieszczenie gdzieniegdzie, na niektórych ilustracjach, niepozornego rysunku ślimaka; a zadaniem dzieci było wytropienie go. Na końcu dopiero dowiedzieliśmy się, ile tak naprawdę powinno ich być i zabawa w śledzenie mięczaków zaczęła się na nowo – po to, by potwierdzić, że znaleźliśmy wszystkie.

Dobra zabawa podczas czytania gwarantowana.

Przewidywalna i nieskomplikowana historyjka dla młodszych dzieci.

W książeczce, poza jedną „ludzką” Anią, występuje cała...

Hotel Flamingo 🗝 Alex Milway zachwycił nie tylko mojego syna, akcja wciągnęła wszystkich towarzyszy podróży. Cudowna książeczka, wygrała w podróży z tabletem, telefonem, co mówi samo za siebie. Hotel pełen przedziwnych, ciekawych, wymagających zwierząt. Gorąco polecamy ❤❤❤

Hotel Flamingo to ciepła i wesoła lektura dla strażaków. Wspaniała okładka ze złotym zdobieniem, zabawne ilustracje, duża czcionka i krótkie rozdziały, wszystko to sprawia, że książkę czyta się z zapartym tchem. Z historii płynie również ponadczasowy przekaz. Sympatyczni bohaterowie uczą, że wytrwałości, pracowitości oraz życzliwości może zdziałać wiele.

Fantastyczna,pełna optymizmu opowieść o spelnianiu marzeń,dążeniu do celu i znaczeniu bliskich relacji z innymi. Książka dla dziecidzieci 8-12lat,pięknie napisana i bardzo wciągająca.

W GRUPIE SIŁA

Wydawnictwo Wilga słynie z pięknie wydanych książek dla dzieci. Bardzo interesującą pozycją wśród nowości wydawnictwa jest „Hotel Flamingo”. Pełna humoru, barwna i zaskakująca powieść Alexa Milwaya.

Ania Mosteczek zostaje nową właścicielką Hotelu Flamingo, miejsca niegdyś tętniącego życiem, a dziś zanjdującego się w ruinie. Jakież jest jej zdziwienie, gdy na miejscu odkrywa, że dwóch wiernych pracowników – lemur Lemik recepcjonista i Pan Pluszowy, czyli niedźwiedź pełniący rolę odźwiernego, nadal pracują w hotelu. Pełna dobrych intencji i zmotywowana Ania bezwłocznie rozpoczyna działania mające na celu doprowadzenie hotelu do dawnej świetności. Zatrudnia nowych pracowników wśród których znajduje się cała masa nietuzinkowych postaci – od groźnej szefowej kuchni świni Madame Le Chrum po Stellę – złotą rączkę, a właściwie kopytko, w osobie niezwykle sympatycznej żyrafy. Nowi pracownicy z miejsca zabierają się do pracy. Czy uda im się sprawić, by Hotel Flamingo stał się najlepszym hotelem dla zwierząt?

Mnogość interesujących bohaterów, zabawne dialogi, kolorowe rysunki i masa pouczających informacji z życia różnych gatunków zwierząt sprawiają, że „Hotel Flamingo” to pełna przygody i bardzo ciekawa lektura. Alex Milway sam stworzył ilustracje do swojej opowieści. Są po prostu fantastyczne. Szczególnie jeśli lubicie róż. Oryginalni bohaterowie zyskują dodatkowego uroku wykreowani nie tylko słowem, ale i kreską pisarza. Niemożliwym jest nie polubienie ich. Od samego początku, aż po ostanią kropkę książka bawi, uczy i zaskakuje. Problemy z którymi zmierzą się nasi bohaterowie nie będą łatwe. Co zrobić, gdy w hotelu zechce zamieszkać rodzina karaczanów? Jak wyżywić bardzo wymagającą żółwią damę? I co zrobić, by tajemniczy inspektor był zadowolony z gościny w hotelu? Nasi niestrudzeni bohaterowie dwoją się i troją, by wspólnym wysiłkiem zamienić mocno zniszczony hotel w tętniący życiem najlepszy hotel na świecie. Czy im się to uda?

Alex Milway swoim niesamowicie bajecznym stylem narracyjnym zabiera nas w podróż do świata zwierząt. Możemy poznać ich, często nietypowe, zwyczaje. Zgłębić dużo ciekawostek i samodzielnie sprawdzić czy aby na pewno żółwie jadają zupę sałatową. Bardzo plastycznie nakreślony świat, kolorowe postaci, mądry przekaz to głowne atuty tej powieści. Duży, wyraźny druk zachęca, by dzieci próbowały czytać książkę samodzielnie. I te niesamowite ilustracje. Aż kuszą, by książkę przeglądać wielokrotnie. Jakie korzyści przynosi praca zespołowa? Czy warto pomagać innym? Jak znaleźć równowagę między poświęceniem czegoś a pomocą komuś? Ta sprytnie skonstruowana książka przybliża te zagadnienia i uczy tego, że warto się dzielić, współpracować i cieszyć czyimś sukcesem. Autor umiejętnie łączy rozrywkę i naukę. Lekkość jego pióra przypadnie do gustu nie tylko najmłodszym. Bardzo dobrze czułam się czytając tę książkę, a dzięki rysunkom mogłam całkowicie przenieść się do stworzonego przez Milwaya świata. To była bardzo interesująca i pouczająca wycieczka i jestem pewna, że do tej książki jeszcze powrócę.

Pełna staroświeckiego uroku historia o poświęceniu, wspólnocie i przyjaźni. Idealna w każdym wieku i dobra na każdy czas. Lektura, która bawi, wzrusza i inteligentnie przekazuje wartości. Kolorystyką przyciąga uwagę, a opowiedziana w niej historia porusza wyobraźnię. Bardzo dobra pozycja dla maluchów, ale myślę, że i rodzice skorzystają podczas tej lektury. To jedna z tych książek, które obowiązkowo powinny znaleźć się w każdej domowej biblioteczce. Alex Milway umiejętnie połączył humor i walory edukacyjne. Odnoszę wrażenie, że to taka książka, którą autor chciał napisać zawsze. Po prostu odczuwa się to, że słowa płyną z serca. Bardzo polecam tę powieść i myślę, że każde dziecko, które ją przeczyta chętniej sięgnie po inne książki. Malownicze ilustracje pomogą wyobrazić sobie ten oryginalny świat. Naprawdę warto udać się do Hotelu Flamingo ! Tu wszystko jest możliwe, a perypetie bohaterów wielokrotnie rozbawią Was do łez.

W GRUPIE SIŁA

Do zaniedbanego, opustoszałego hotelu przybywa Ania Mosteczek, nowa właścicielka. Z pomocą oddanych pracowników: niedźwiedzia, pana Pluszowego i lemura, pana Lemika chce postawić obiekt na nogi, przywrócić go do dawnej świetności. Musi zatrudnić obsługę i zadbać o pierwszych gości. Okazuje się, że wcale nie tak łatwo wszystkim dogodzić, a pracy potrzeba naprawdę dużo.
Poza tym trzeba zająć się promocją i nie dać się pokonać bogatej konkurencji.
Wśród zatrudnionych w hotelu są między innymi: żyrafa Stella tzw. złote kopytko do wszelkich prac naprawczo-konserwatorskich, mistrzyni sprzątania – hipopotamica Hipolita oraz Madame Le Chrum – szefowa kuchni, przy której temperamencie Magda Gessler może się schować. Ale to jeszcze nie cała załoga. Z pomocą przylecą… flamingi. Pojawią się wydry morskie oraz… karaluchy. Te ostatnie w zupełnie niespodziewanej roli.
Wspólnymi siłami udaje się im opanować sytuację i sprawić, że w Hotelu Flamingo znów zaczyna robić się gwarno i tłoczno. Czy jednak poczynione starania wystarczą, by uzyskać aprobatę tajemniczego inspektora? Co na to wszystko właściciel konkurencyjnego luksusowego obiektu?

Fabuła jest prosta, ale wciągająca, pogodna i zabawna. Historia dopowiedziana została świetnymi rysunkami, miny postaci są po prostu genialne i na pewno zanim przeczytacie książkę obejrzycie ją nie raz, nie dwa. Mam tu jednak na myśli nie tylko najmłodszych czytelników, dorosłym “Hotel Flamingo” też sprawi wiele frajdy. Martwię się tylko trochę o tych, którzy nie przepadają za różem, a ten kolor jest tu mocno obecny. Wszak mowa o flamingach! Ilustracje są biało -szare, z różowymi akcentami. Dodatkowo okładka połyskuje na złoto. Nie lubię szufladkować, ale sądzę, że bardziej przypadnie do gustu dziewczynkom i raczej zaproponowałabym ją dzieciom w przedziale wiekowym 5-8 lat (przetestowane na trzylatce i dziewięciolatce)

Poza walorami artystycznymi i rozrywkowymi książka niesie wartości edukacyjne i wychowawcze. Nieco z przymrużeniem oka przedstawia zwyczaje różnych zwierząt, zachęcając do poszukania informacji na ich temat (osobiście sprawdzałam z córką np. Co jedzą flamingi? Czy żółwie hibernują? Co to są wydrozwierze?). Promuje takie cechy i wartości jak pracowitość, współpraca, życzliwość, uprzejmość, wzajemna pomoc, gościnność, tolerancja, determinacja w dążeniu do celu. Uczy, że każdy jest inny, ma swoje potrzeby i upodobania, ale każdy zasługuje na szacunek i jak najlepszą obsługę. Ania Mosteczek występuje tu jako ideał hotelarstwa, zależy jej przede wszystkim na zadowoleniu klientów i miłej i ciepłej atmosferze, dba o swoich pracowników, traktuje ich po przyjacielsku, buduje renomę hotelu na jego jakości, choć wie, że “aby hotel kwitł, będzie potrzebowała i stylu, i pieniędzy” ( s. 138). Doskonale rozumie skuteczną zasadę, jaką wyjawia jej pani Finezja: “aby odnieść sukces, potrzebni są przyjaciele. Dbaj o swoich bliskich, moja droga, a oni zadbają o ciebie” (s. 139).

“Hotel Flamingo” oprócz tego, że stanowi bardzo sympatyczną lekturę i ze względu na sporą czcionkę idealnie nadaje się dla dzieci do wprawiania się w samodzielnym czytaniu, to ma jeszcze pewne bonusy. Autor zamieścił bowiem mapę całego Bulwaru Zwierząt, zaznaczając na niej różne strategiczne obiekty ( np. Park Rozryki ZiuuuZiuuu, Kino Kieł i Fort Nosorożca) oraz wyszukiwankę – ćwiczenie na spostrzegawczość: należy w tej książce odnaleźć aż 20 ślimaków! A i zapomniałabym! Mamy na końcu przepis na zupę sałatową. Zatem udało się Alexowi Milwayowi połączyć przyjemne z pożytecznym i zapewnić odbiorcom wielką frajdę. Mam nadzieję, że kolejne tomy z serii “Hotel Flamingo” ukażą się już niedługo, bo chętnie znów zagościmy w tym uroczym obiekcie z basenem i przemiłą obsługą. Do zobaczenia na Bulwarze Zwierząt!

Recenzja ukazała się też tutaj: http://zycieipasje.net/2020/03/04/szpieg-w-ksiegarni-hotel-flamingo-alex-milway-recenzja/

Poza...

Zapraszam na moją opinię i zdjęcia środka książki:

Zapraszam na moją opinię i zdjęcia środka książki:

Tylko żal, że jeszcze nie przetłumaczono kolejnych części

Tylko żal, że jeszcze nie przetłumaczono kolejnych części

• Literatura angielska, walijska, szkocka, irlandzka
  • Dla dzieci i młodszej młodzieży
  • (31) XXI wiek
  • (92) ZWIERZAKI