Inspektor Parma i przestępstwa w sieci

Okładka książki Inspektor Parma i przestępstwa w sieci Christopher Siemieński
Okładka książki Inspektor Parma i przestępstwa w sieci
Christopher Siemieński Wydawnictwo: Poradnia K literatura dziecięca
literatura dziecięca
Poradnia K
2022-02-09
2022-02-09
Nina Wum

Inspektor Parma kolejny raz broni swojego miasta. Tym razem na tapecie: cyberatak. Elektrownia w Jagodnie jest w niebezpieczeństwie. Za spokój żądają ogromnego okupu, więc w nadziei na spokój, mieszkańcy bezmyślnie wpłacają pieniądze na konto, którego nikt nie jest w stanie zlokalizować, ponieważ wszystko dzieje się w Internecie. Wróg jest nieznany, ale strach jak najbardziej realny. Afera zatacza coraz większe kręgi.

Kto odpowiada za ten stan i czy nowe technologie są faktycznie naszym wrogiem? A może to ludzie, którzy nieumiejętnie z nich korzystają zagrażają ludzkości? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziecie w trzeciej części bajki, czyli „Inspektor Parma i przestępstwa w sieci”.

Kto nami steruje? Czy bezpieczeństwo w sieci jest realne? Kim są smartfonowe zombie? Jak w każdej dziedzinie rozwoju, mamy do czynienia z jego pozytywnymi, jak i negatywnymi skutkami. To od nas zależy, co zrobimy z tak dynamicznym rozwojem. Autor apeluje, abyśmy z rozwagą korzystali z portali społecznościowych oraz samego Internetu. Trzeba bowiem pamiętać, że twórcy tych mediów niekoniecznie mieli na celu zaszkodzić swoim użytkownikom, ale to sami ludzie decydują, co zrobią z umiejętnościami oraz narzędziami stworzonymi przez nich samych. Ile razy bowiem popadaliśmy w paranoję, sprawdzając liczbę lajków pod postem. Poczuliśmy się wtedy docenieni i zauważeni. Cóż jednak z tego, jak w tym samym czasie podupadły wszelkie kontakty towarzyskie. Przestaliśmy się do siebie odzywać. Komunikacja zanikła, a wszystkie relacje przeniesiono do social mediów. Nastąpiła niemal totalna zagłada emocjonalna. To, co miało dawać rozrywkę, w rzeczywistości doprowadziło do stworzenia nowego, alternatywnego świata opartego na złudnym poczuciu przynależności do globalnej wioski anonimowych lubisiów.

W przystępny sposób bajka odkrywa przed czytelnikiem obawy i lęki o przyszłość rodzaju ludzkiego. Ukazuje niebezpieczeństwo, z jakim musi się on zmierzyć, gdy nie zacznie myśleć o zagrożeniach płynących z sieci. Siemieński wytyka całkowity brak edukacji w tym zakresie, o zachowanie ostrożności oraz o przywrócenie światu właściwego porządku opartego na kontaktach międzyludzkich. Nie wszystko co przeczytamy w sieci jest prawdziwe. Często są to informacje spreparowane, stworzone na potrzeby oszukania odbiorców. To dowodzi tylko tego, z jaką łatwością poddajemy się tym manipulacjom. Nie podważamy, bezwiednie klikamy i wierzymy we wszystko, co znajdziemy w sieci.

Wszechobecna sztuczna inteligencja pomaga w stworzeniu iluzji prawdziwości. Jednak czy może zastąpić człowieka? Jeśli tak, to do jakiego stopnia? Trzeba pamiętać, że prawda zawsze zwycięży. Korzystajmy więc ze wszystkich zdobyczy techniki, ale nie róbmy tego bezrefleksyjnie.

Było już o zdrowej i niezdrowej żywności i o ochronie środowiska. Tym razem będzie o przestępstwach w sieci, mediach społecznościowych i ogólnie o wszelkich zagrożeniach, które z stamtąd płyną. I nie bójcie się, że będą drętwe gadki i cała masa umoralniających historii. Christopher Siemieński wie jak podać takie treści młodym czytelnikom! W sprytny, inteligenty i często dowcipny sposób pisze o fejkowych informacjach, i o tym, że nie można wierzyć we wszystko co czytamy w internecie i oglądamy w telewizji. Będzie sporo o manipulacji i o wpływie technologicznej rewolucji na użytkowników.
Więcej na blogu:

„Jeśli czegoś nie ma w internecie, to nie istnieje. W sieci można udawać wszystko, z wyjątkiem tego, co się naprawdę liczy. Nie możesz udawać inteligencji, poczucia humoru ani błyskotliwości... złośliwości, przewrotności, ani całej reszty twojej paskudnej, fascynującej osobowości”.

To już trzeci i na razie ostatni tom o naszej dzielnej Inspektor Parmie. Dwa poprzednie, czyli Inspektor Parma i afera środowiskowa oraz Inspektor Parma i spisek żywnościowy, zachwyciły mnie do tego stopnia, że tom III Inspektor Parma i przestępstwa w sieci, również musiał znaleźć się na mojej półce wśród lektur dla dzieci.

W XXI wieku szeroko pojęta sieć została rozwinięta niemal do granic możliwości, oczywiście jeśli nie będziemy wliczać w to wszelkich dodatkowych wytworów typu sztuczne inteligencje, komputery kwantowe etc. Każdy dziś korzysta z dobrodziejstw internetu, od osób starszych po niemal czteroletnie dzieci. Wszyscy również możemy znaleźć w nim coś dla siebie. Internet to nie tylko wspaniałe źródło do nauki i rozwijania zainteresowań, ale także przestrzeń do pracy i zabawy. Słusznie doceniany jest na całym świecie. Zdarza nam się, jednak zapominać, że sieć to nie tylko rozrywka, ale także wszelkie zagrożenia, jakie się z nią wiążą, zwłaszcza te, na które mogą się natknąć nasze dzieci. Nieodpowiednie treści, źli ludzie, oszustwa, czy kradzieże to tylko nieliczne z nich.

Od momentu wejścia w życie na dużą skalę internetu, powstało wiele pozycji, przestrzegających zwłaszcza młodych użytkowników i ich rodziców przed zagrożeniami, wynikających z korzystania z tego nośnika informacji. Wielu wydawców podjęło się przygotowywania nakładów, które będą uświadamiały młodszych odbiorców. Autorzy tworzą wiele wspaniałych publikacji, które mają chronić buszujących w internecie. Nasza dzielna świnka Parma, również zachęca dzieci dzięki kolejnej opowieści do zapoznania się nie tylko z samą siecią, ale przede wszystkim odkrycia jej mrocznej strony.

Temat w kolejnej części przygód mieszkańców Jagodna, jest trudniejszy niż dwa poprzednie. Miałam wrażenie, czytając, że ta książeczka nie jest już dla tej młodszej grupy czytelników, ze względu na treść. Tym razem ktoś chce zniszczyć elektrownię w Jagodnie. Ktoś szantażuje mieszkańców miasteczka, żądając wielkiego okupu. Na nieznane konto wpływają przelewy od całej społeczności miasta. Nikt tak naprawdę nie wie, co się dzieje i o co chodzi. Inspektor Parma oraz jej dzielny kompan Szperek i tym razem muszą wytężyć głowy, aby uratować nie tylko przyjaciół, ale także być może cały świat.

Przyznam, że tom III podobał mi się najbardziej. Nie wiem do końca, czy jest to pozycja skierowana do dzieci w wieku np. czterech lat (dwie poprzednie śmiało, można czytać z dziećmi młodszymi),jednak dla pociech od 7 roku życia jest naprawdę wspaniała. Temat cyberbezpieczeństwa w szkołach podejmowany jest zazwyczaj w klasach starszych, nie do końca rozumiem, dlaczego skoro już przedszkolaki sprawnie poruszają się w sieci. Rzadko kiedy zdarza się, że w domach rodzice rozmawiają o tym jak korzystać z internetu, dlatego wszystkie powieści dla dzieci już tych najmłodszych w temacie uważam, za naprawdę wartościowe.

Pan Christopher Siemieński i tym razem nie zawodzi, podejmując trudny temat ochrony nie tylko naszej, ale i naszych maluchów podczas korzystania z tego cudu techniki. Świnka i jej przyjaciele są wspaniałymi tłumaczami wszystkich ważnych kwestii dla współczesnych młodych ludzi, jestem bardzo zadowolona, że trafiłam na tę serię. Być może jest tak, że nasi bohaterowie rozwijają się wraz z czytelnikami, ale cieszę się, że części tych książeczek można czytać nawet z najmłodszymi. Mam wielką nadzieję na tom IV.

Myślę, że publikacje o Inspektor Parmie to dzieła niezwykle kreatywne, z pomysłem, przystępne dla każdej grupy wiekowej, wartościowe, pełne przyjaźni, dobrych wartości, a także niezapomnianej wielkiej przygody.

Wiele pozycji wydanych przez Wydawnictwo Poradnia K zostaje udostępnionych w formie filmów, nie miałabym nic przeciwko, aby również seria o mieszkańcach Jagodna znalazła się wśród nich. Myślę, że dziś potrzebujemy mądrych bajek dla naszych dzieci. Cieszę się, że ważne tematy maluchy mogą poznawać w atmosferze tajemnicy, przygody i przyjaźni, dzięki Śwince Parmie oraz Szperkowi.

Bezsprzecznie wszystkie trzy tomy polecam. Te książki, to po prostu lektury, które trzeba mieć.

• PRZECZYTANE 2022
  • Dziecięcy świat