Emocje. Niby nic, a jednak...

Okładka książki Emocje. Niby nic, a jednak... Catherine Dolto, Colline Faure-Poirée
Okładka książki Emocje. Niby nic, a jednak...
Catherine DoltoColline Faure-Poirée Wydawnictwo: Znak emotikon literatura dziecięca
literatura dziecięca
Znak emotikon
2020-03-11
2020-03-11
9788324051977
Agnieszka Abémonti-Świrniak
emocje wychowanie dzieci

Okładka książki Strach. Opowieści o oswajaniu lęku Catherine Dolto, Colline Faure-Poirée
Strach. Opowie... Catherine Dolto, Co...
Okładka książki Relacje Catherine Dolto, Colline Faure-Poirée
Relacje Catherine Dolto, Co...

Cała seria książek dr Catherine Dolto jest warta uwagi. I, jak dla mnie, nie jedynie dla dziecka. Bo wydaje mi się, że po takie tytuły sięgną i tak tylko świadomi rodzice, tacy którzy tak czy siak wiedzą, że emocje (a w pozostałych książkach - strach i relacje) u dziecka to ważna sprawa.
Ale! Dzięki tym książkom można w końcu prosto i na przykładach wytłumaczyć OTOCZENIU o co chodzi. Można zyskać argumenty w rozmowie z mężem ("On to robi specjalnie i na złość!"),z babciami i ciociami ("Nieładnie się tak złościć") czy innymi rodzicami na placach zabaw ("musisz się podzielić").
Jak w podtytule: niby nic, a jednak....bo emocje dziecka to wcale nie takie nic. Uświadomienie tego sobie, pomaga wytłumaczyć to dziecku. I innym. A gdyby każdy to zrozumiał i o tym pamiętał (nierealne ale niechby chociaż w większości sytuacji) - mielibyśmy zdrowsze, szczęśliwsze i bardziej świadome dzieci. A to byłoby z korzyścią dla wszystkich.
Co do konkretów: książka podzielona jest na kilka rozdziałów. W każdym opisane są konkretne sytuacje i prosto wytłumaczone jest, co powoduje takie uczucia i emocje oraz jak sobie z nimi radzić. Na końcu każdego rozdziału jest krótki tekst od dr Cat kierowany do dziecka, które przyszło na wizytę z nią z konkretnym problemem (np chłopiec, który ma w sobie dużo złości i agresji).

Emocje są bardzo trudnym tematem. Zwłaszcza, kiedy musimy coś wytłumaczyć dziecku w łatwo dostępny i zrozumiały sposób. Tu z pomocą przychodzą nam książki. Na rynku jest wiele ciekawych tytułów, po które możemy sięgnąć. Zwykle są to bajki i opowiadania. Sama mam ich kilka. To jednak jest coś innego. Ta książka to jedna z trzech w serii książek autorstwa Doktor Catherine Dolto napisanych w duchu Rodzicielstwa uważności:
❤️"Emocje.Niby nic, a jednak..."
❤️"Strach. Opowieści o oswajaniu lęku."
❤️"Relacje".
Wydawnictwa Znakemotikon.
Autorka w bardzo prosty sposób tłumaczy czytelnikowi jego emocje i otaczający go świat. Podaje przykłady z życia i metody radzenia sobie w danej sytuacji. Jest tu dużo tłumaczenia. Nawet ja, będąc nauczycielką wiele z niej wyniosłam i lepiej potrafię zrozumieć siebie i moje dziecko.

Dzięki metodzie Dolto opisanej w książce o emocjach dziecko pozna nazwy swoich uczuć, odkryje m.in. to, że kłamie gdy się boi, że gdy rzuca się na podłogę, to za dużo się dzieje i ma wiele napięć, że gdy bije, to wcale nie oznacza, że jest niegrzeczne oraz, że może nam towarzyszyć wiele emocji jednocześnie.

„Emocje Niby nic, a jednak” to niezwykła książka napisana przez doktor Catherin Dolt, dzięki której szczególnie te młodsze dzieci mogą zrozumieć odczuwane emocje i zacząć sobie z nimi radzić. Jej zadaniem jest również pomoc dziecku w wyrażaniu emocji. Niestety, szczególnie te młodsze pociechy często sobie z tym nie radzą. Niestety, połączenie frustracji z niewyrażonymi emocjami często tworzy mieszankę wybuchową. Ta książka została stworzona zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców, którzy często nie rozumieją stanu emocjonalnego swojego dziecka i nie rozumieją co czuje w danej sytuacji. Myślę, że to doskonała pozycja, którą powinien przeczytać każdy rodzic i każde dziecko, bez względu na wiek. W ten sposób łatwiej wzajemnie się porozumieć.

Rewelacyjna książka. Świetna propozycja książkowa z metodą Dolto, która pomoże dzieciom zrozumieć siebie!
"Pomóżcie dzieciom lepiej zrozumieć jego świat, bo gdy się lepiej rozumie, to łatwiej stać się dużym. "
Emocje poruszają najbardziej trapiące rodziców oraz nauczycieli kwestie dotyczące stanów emocjonalnych dzieci. Książka porusza temat złości, emocji, która jest zdecydowanie najtrudniejsza do opanowania w dziecięcym wieku. Z książki dowiadujemy się jak wytłumaczyć dziecku czym są emocje oraz do czego można je porównać.
Obowiązkowa propozycja dla wszystkich rodziców.
Książeczka bardzo ciekawa i bogato ilustrowana. Polecamy serdecznie.

Kiedy mamy dzieci, odkrywamy, że emocje bywają dla nich ciężko zrozumiałe. Dzieci nie wiedzą dlaczego nagle czują złość kiedy jesczcze chwilę temu śmiały się do rozpuku (z resztą, my dorośli, reż mamy z tym problemy). Nie wiedzą dlaczego nagle ktoś mówi, że są niegrzeczne, kiedy one przecież się starają. Przed nami, rodzicami /opiekunami maluchów, staje bardzo ważne zadanie: wyjaśnić, w sposób przystępny czym są emocje i dlaczego wszystkie je czujemy w taki lub inny sposób.
Z pomocą przychodzi książka doktor Catherine Dolto "Emocje. Niby nic, a jednak".
W lekki, zrozumiały dla dzieci sposób opisuje dlaczego czasami się boimy, dlaczego się denerwujemu oraz, że to nie wstyd czasami pokazać złość, smutek albo wesołość.
Fajna książka, dzięki z której mamy łatwy wstęp do rozmów na temat emocji. Tak ważnych dla nas i naszych dzieci.
Rodzicielstwo bliskości to także Rodzicielstwo uwagi. Nauki słuchania naszych dzieci i tłumaczenia im świata. A z tą książka będzie to łatwiejsze.

Bardzo dobra, bardzo potrzebna książka, która w różnych sytuajcach tłumaczy dziecku czym są emocje, czy jakieś są złe, jak sobie z nimi radzić, dlaczego istnieją.
Książka o akceptacji, bardzo dużo poświęcono w niej złości i kłamstwu, a wiec tematom, z którymi boryka się nie jeden rodzic.
Ładnie wydana, przejrzysta, opatrzona wskazówkami dla rodzica i podsumowaniem dla dziecka, zachęca do rozmowy na temat emocji.
Córa opisywała każdą ilustrację i starała się znaleźć rozwiązanie dla sytuacji, opisać swoje wrażenia, później szukałyśmy przykładów z naszego życia.
Bardzo polecam.

Bardzo dobra książka i dla dzieci i dla dorosłych - by lepiej rozumieli co się dzieje, gdy dzieci są zalewane przez emocje. Gorąco polecam!

Książeczka jest rewelacyjna. Koniecznie warto ja przeczytać samemu a następnie z dzieckiem :) To obowiązkowa pozycja dla wszystkich uważnych rodziców. Pomaga docenić swoją obecność, rozmowę, bliskość.

Wspaniała książka, która na pewno pomoże mi lepiej zrozumieć moje dziecko. Myślę, że jest do obowiązkowa pozycja dla obecnych oraz przyszłych rodziców.

Bardzo przydatna książka w biblioteczce każdego rodzica. Pięknie ilustrowana, napisana w przystępny sposób. Pomaga zrozumieć mam dziecko a dziecku zrozumieć siebie poprzez wyrażanie emocji. Polecam jako mama i nauczyciel.

• Dziecko - Hania
  • Witek
  • Literatura dziecięca
  • Laura
  • 2023 dzieci
  • Recenzenckie

Dodaj cytat z książki Emocje. Niby nic, a jednak...