Strach. Opowieści o oswajaniu lęku

Okładka książki Strach. Opowieści o oswajaniu lęku Catherine Dolto, Colline Faure-Poirée
Okładka książki Strach. Opowieści o oswajaniu lęku
Catherine DoltoColline Faure-Poirée Wydawnictwo: Znak emotikon literatura dziecięca
literatura dziecięca
La peur, Dire non, Oberir Desoberir, Ca fait mal la violence
Znak emotikon
2021-03-10
2021-03-10
Agnieszka Abémonti-Świrniak
emocje strach przemoc lęk oswajanie psychologia sceny sytuacje dziecko agresja mówienie nie granice posłuszeństwo nieposłuszeństwo

Okładka książki Relacje Catherine Dolto, Colline Faure-Poirée
Relacje Catherine Dolto, Co...
Okładka książki Emocje. Niby nic, a jednak... Catherine Dolto, Colline Faure-Poirée
Emocje. Niby n... Catherine Dolto, Co...

Książka "Strach. Opowieści o oswajaniu lęku" to wspaniała książka dla tych młodszych i tych starszych dzieci. Pokazuje, że lęk to nic złego i każdy czegoś się boi. Ważne, aby przezwyciężać te lęki i nie wykorzystywać ich. Książka pokazuje różne rodzaje lęku oraz mówi jak sobie z nimi radzić. Jest w niej na prawdę sporo przydatnych treści dla młodego człowieka, który szuka swojej drogi i nie zawsze umie sobie poradzić z problemami i lękami, które często dopadają w najmniej oczekiwanym momencie. Autorka pokazuje, że kluczem jest rozmowa z rodzicami i próba zwalczania lęków. Myślę, że ta pozycja może pomóc wielu pociechom, które nie zawsze wiedzą co robić. Polecam z całego serca!

Zachwycałam się poprzednimi książkami dr Dolto więc nie będę zmieniać opinii i w tym przypadku :)
A na serio: to kolejna świetna książka. I ta również jest skierowana do rodziców tak samo mocno jak do dzieci. Nie pomyślałabym że dosłownie kilka zdań może mi tak poprzestawiać w głowie w kontekście złości czy agresji mojego dziecka.
I kolejny raz korzystam z niej bardzo dużo, szczególnie kiedy mam wytłumaczyć dziecku, mężowi czy cioci dlaczego: nie bijemy, może powiedzieć nie, przepraszam go za to że krzyczę (i mnóstwo innych).
A na dodatek w końcu wiem jak jasno i wyraźnie powiedzieć, że strach jest ważny i potrzebny i że można sobie z nim radzić. Przyda się wszystkim rodzicom, których irytują zdania "nie bój się!"/nie możesz się bać/taki duży i się boi.
I wszystkim rodzicom po prostu, bo które dziecko na pewnym etapie życia: nie boi się niby łatwych i prostych spraw (dla nas)? Które nie miało problemu z biciem kolegów czy rodzeństwa? Które zajmuje się swoimi sprawami i nie słucha, kiedy coś od niego chcemy albo po prostu nadużywa "nie i już!" Ta książka pokaże kiedy to dziecku trzeba coś wyjaśnić a kiedy to rodzic mógłby się zastanowić nad sobą
Lubię takie :)

I kolejny raz korzystam z niej bardzo...

Każdy z nas się czegoś boi. Książka idealnie pomaga zrozumieć dziecięce leki i zachowania. Bardzo przydatna w biblioteczce każdego rodzica. Pięknie ilustrowana, napisana w przystępny sposób. Polecam jako mama i nauczyciel.

Często niestety zapominamy, że to, co dla nas nie jest problemem dla dziecka może okazać się czymś przerażającym. Ta książka pięknie pokazje dziecięcą perspektywę, która jest odmienna od naszej. Każda strona to inna sytuacja związana z lękiem. Podoba mi się, że tekst kierowany jest bezpośrednio do małego czytelnika, co pozwala mu lepiej zrozumieć przytaczane treści. Użycie liczby mnogiej daje wrażenie, że odczuwanie lęku jest zjawiskiem powszechnym, a nie odosobnionym. Wszystko jest napisane prostym jezykiem i w sposób bardzo przystępny. Często tłumaczone są zachowania dorosłych np. dlaczego czegoś zabraniamy. Przekrój tematów jest bardzo szeroki. Jest typowo o dziecięcych lękach np. przed ciemnością czy odrzuceniem, ale mamy też cały rozdział o przemocy, posłuszeństwie i odmawianiu. Wszystko w duchu szacunku do dziecka, jego potrzeb, uczuć i granic. Ciekawym dodatkiem są wstawki z cyklu "Słówko od Dr Cat", gdzie autorka zwraca się bezpośrednio do czytelnika, jakby siedziała z nim w gabinecie i omawiała dany problem np. z agresją. Całość uzupełniają przyjemne ilustracje, które obrazują opisywane zagadnienia. Fajna lektura do dalszych rozmów z dzieckiem i wytłumaczenia naszego dorosłego świata, który często wydaje się dzieciom niezrozumiały i przez to przerażający.

Kolejna, już trzecia książka dr Dolto. Tym razem porusza tematykę strachu. Co go wywołuje? W jakich sytuacjach dziecko czuje strach. Przemoc, agresja, nieposłuszeństwo. To główne tematy na jakie dorośli zwracają uwagę, mniej na kłótnie, wiadomości, sytaucje stregenne, których dziecko jest świadkiem, a które mogą mieć ogromny wpływ na jego poczucie bezpieczeństwa. Jak zwykle świetna podstawa do dalszych rozmów z dzieckiem. Polecam

• Emocje/ psychologia
  • Literatura dziecięca