Dziewczyna z Kellers Way

Bukowy Las
2020-04-15
2020-04-15
Donata Olejnik

Ciekawa i intrygująca fabuła. Czy można manipulować ludzkimi wspomnieniami? W tej książce można wiele... Polecam

Od początku mnie wciągnęła. Określiłabym ją jako szybką, przyjemną i zapadającą w pamięć. Psychologia ukazana w tej książce absolutnie mnie zaintrygowała. Nakreślony został jej niepokojący obraz. Dla wielu osób wspomnienia są bardzo ważne i mają ogromną wagę. W tym także dla mnie. Dzięki tej książce zostało zasiane ziarno niepewności w związku z tą tematyką. Jeśli i dla was wspomnienia coś znaczą dodatkowo lubujecie się w zbrodniach zachęcam do spróbowania. Tym bardziej, że jest to "tylko" 320 stron.

Bardzo zaskakujące zaskoczenie - spodziewałam się, że coś mnie zaskoczy, ale tu to "fajnie" wyszło. Polecam!

Bardzo dobra książka. Trzyma w napięciu. Akcja bardzo dobrze poprowadzona. Do końca nie byłam pewna kto stoi za morderstwem. Zakończenie świetne. Polecam

Dawno mi się tak dobrze nie czytało książki.

Dawno mi się tak dobrze nie czytało książki.

kilka lat wcześniej w dziwnych okolicznościach ginie pierwsza żona profesora Westa. Laura młoda studentka zostaje jego zona , po kilku latach jej małżeństwo się rozpada. Laura podejrzewa swojego meza o zdrade z obecna studentka Emily. pewnego razu w czasie wypadku samochodowego w ktorym bral udzial jej byly chlopak emily podejrzewa ze cos jest nie tak z jej pamięcią, a mąż podaje jej tabletki po których jest otepiała ciągle.co ukrywa jej mąż i dlaczego ona stała się ofiarą przestępstwa.... i to nie jednego... polecam

Połączenie psychologii i morderstwa. Wciąga i szybko się czyta. Co ciekawe jak dla mnie książka zostawia pole dla kontynuacji.

Połączenie wątków psychologicznych, morderstwa, zagadek to jest to co lubię najbardziej.

Po stracie żony, Matt - profesor psychologii związuje się z Julie. Kobieta zaczyna podejrzewać, że mąż zdradza ją ze swoją studentką, podobną do złudzenia do jego byłej żony. Aby złapać równowagę Julie biega po okolicznej drodze Kellers Way. Pewnego dnia jest świadkiem dziwnego wypadku i omal sama nie ginie pod kołami samochodu. W okolicy znaleziono również zwłoki zamordowanej kobiety.
Pierwszą narrację stanowią rozmyślania Julie nad tym jak uratować swoje małżeństwo. Drugą narratorką jest Mel - policjantka prowadząca śledztwo w sprawie morderstwa. Obie postaci podsuwają nam coraz to nowe elementy układanki, ale nie jest łatwo je połączyć. Autorka umiejętnie lawiruje pośród wątków i nie pozwala na nudę. Od samego początku do końca zaskakuje zwrotami akcji i skutecznie myli czytelnika.
Bardzo podobały mi się psychologiczne aspekty w tej książce, wchodzenie w ludzką psychikę i manipulacje umysłem.
Co wspólnego ma Julie z ciałem.znalezionym na drodze? Czy szok może spowodować zakrzywienie percepcji? Co jest prawdą a co fikcją? I kto tutaj jest katem, a kto ofiarą?

Nie zawiodłam się na lekturze ani przez chwilę, a to dopiero druga powieść autorki, więc już się boję co wymyśli następnym razem. Pierwsza książka "Escape room" jest równie dobrym kąskiem dla książkowych wyjadaczy.
Polecam bardzo, dla mnie idealnie spędzony czas z książką.

Meandry pamięci w ciekawym miksie thrillera psychologicznego i kryminału. Dwutorowo prowadzona narracja. Dwie główne bohaterki. Powolne i żmudne dochodzenie do dobrze ukrytej prawdy. Otwarte, niejednoznaczne zakończenie w którym niekoniecznie prawda zwycięża. Książka dobrze napisana. Jeden z wątków jest bardziej męczący bowiem oddaje stan umysłu osoby zagubionej w sobie, niepewnej własnej poczytalności i obsesyjnie podejrzliwej. Drugi jest dynamiczny, ciekawy, osobowość poukładanej policjantki jest zupełnie odmienna. Dobrze nakreślone postacie, przemyślana fabuła i zakończenie. Wiarygodność może nie stuprocentowa, ale też nie naciągana.

Recenzja: https://www.granice.pl/recenzja/dziewczyna-z-kellers-way/37208

🍂RECENZJA🍂
Megan Golding: Dziewczyna z Kellers Way, s. 318
@bukowylas

Niewiarygodne, że "Dziewczyna z Kellers Way" jest debiutem, choć na naszym rodzimym rynku, najpierw ukazała się druga książka autorki czyli "Escape room". Już wiem, że konieczne muszę nadrobić tę pozycję.

Julie jest drugą żoną Matta i nie jest nią tylko z nazwy, bowiem czuje się kiepskim zamiennikiem zmarłej tragicznie Laury. Na dodatek Matt jest całkiem pociągającym facetem, profesorem psychologii, otoczonym wianuszkiem wpatrzonych w niego studentek, z czego skrzętnie i z ochotą korzysta, a Julie jest tego świadoma. Jeszcze całkiem niedawno sama należała do takiego grona.
Pewnego dnia dochodzi do wypadku, z którego kobieta ledwo uchodzi z życiem.
Jednak jej mąż twierdzi, że żaden wypadek nie miał miejsca i jest tylko jej wymysłem, spowodowanym upadkiem podczas joggingu i wstrząśnieniem mózgu. A jak było faktycznie?

Mel pracuje w policji i zajmuje się sprawą tajemniczych zwłok z Kellers Way.

Dostajemy, jak gdyby, dwie osobne historie ukazane z perspektywy Julie i Mel, bowiem do pewnego momentu nie znamy punktów stycznych, możemy tylko przypuszczać, że tajemnicze zwłoki łączą się niejako z małżeństwem West. Opowieść Julie jest typowym thrillerem psychologicznym, za to historia Mel jest bardziej kryminalna, lecz niewątpliwie obie są bardzo intrygujące.
Znowu mam do czynienia z niejednoznaczną główną bohaterką i kolejny raz szukam odpowiedzi czy to choroba psychiczna, urojenia wywołane przez leki i alkohol czy ktoś próbuje przekłamać rzeczywistość?
Pewne dramatyczne wydarzenia z jej życia (śmiertelne potrącenie ukochanego psa czy poronienie) miały ogromny wpływ na jej psychikę. Choć momentami drażni mnie jej histeryczne zachowanie i wyolbrzymianie pewnych kwestii. Jedno jest pewne konstrukcja wskazuje na dwoje podejrzanych: męża i żonę, tylko które z nich jest niewinne?
Choć sam pomysł nie jest nowatorski - małżeństwo z problemami, brakiem zaufania, zdradami i rozchwianą psychiką to mocno wyeksponowany motyw, jednak wykonanie jest na najwyższym poziomie. Styl i język plastyczne i bardzo przyjemne w odbiorze, a sama opowieść tak zajmująca, że niespodziewanie docierasz do finiszu.
Ja oczywiście polecam, bo to idealne połączenie thrillera z kryminałem, z dużą ilością psychologii.

🍂RECENZJA🍂
Megan Golding: Dziewczyna z Kellers Way, s. 318