Na progu zła

2020-04-15
2018-04-05
Radosław Madejski
thriller psychologiczny

Bardzo pokręcona historia która mogłaby się zdążyć każdemu z nas.
Jak daleko jest w stanie podsunąć się szantażowany człowiek; co zrobisz aby ukryć zbrodnie….
Sięgając po te książkę poczujesz się jak to jest być ofiara.

Bardzo pokręcona historia która mogłaby się zdążyć każdemu z nas.
Sięgając po te książkę poczujesz się jak to jest być ofiara.

Nieźle pokręcone, ale wciąga.
Polecam 😉

Nieźle pokręcone, ale wciąga.
Polecam 😉

Zacznę od tego, że książka została wrzucona do worka 'kryminał, thriller, sensacja' - a to bardzo myli. Bo to nie jest thriller, kryminał tym bardziej, o sensacji nie wspomnę. To jest bardziej obyczaj psychologiczny ze szczyptą wyżej wymienionych gatunków. W dodatku niezbyt ciekawy. Na domiar złego bohaterowie podejmują tak durne decyzje, że gdyby choć przez moment myśleli logicznie - zwłaszcza Bram, do niczego takiego by nie doszło. Ale nie chcę spojlerować.
To książka z tych, w których nie potrafię polubić nikogo, a już zwłaszcza Fiony. Dawno nie miałam do czynienia z tak miałką, nijaką, denerwujące i naiwną postacią. Ona była straszna.
Nie podoba mi się też takie otwarte zakończenie. On się przyznał, co do tożsamości Mike'a, ona udawała, że nie wie. I co dalej? Policja się połapała? Znaleziono ten list? Takie jakieś nijakie to zakończenie.
Nie znam książek autorki i raczej prędko nie poznam. Książka bardzo średnia.

CZUWANIE PRZY GNIEŹDZIE

"Na progu zła" to jedyna powieść Louise Candlish wydana w Polsce, jakiej dotąd nie miałam przyjemności przeczytać. Postanowiłam zatem nadrobić zaległości i tak oto przeniosłam się do prominenckiej dzielnicy Londynu, gdzie mieszkańcy dobrze się znają i tworzą dość hermetyczną społeczność. Tutaj w edwardianskim domu z ogrodem mieszkają Fiona i Abraham Lawsonowie z synami. Małżonkowie są w separacji, którą ukrywają przed dziećmi. Pomaga im w tym dziwna umowa dotycząca czuwania przy gnieździe i polegająca na tym, że każde z rodziców, na zmianę, co drugi tydzień mieszka w domu i opiekuje się dziećmi. Takie rozwiązanie zapewnia dzieciom pozorną stabilizację. Fiona Lawson po powrocie z weekendowego wyjazdu kieruje się do swojego domu, gdzie... wprowadzają się nowi lokatorzy. Nie ma mebli, nie ma rzeczy osobistych, wnętrza powoli zapełniają się paczkami i kartonami innej rodziny. Bohaterka jest zszokowana, mąż jest nieuchwytny, a sąsiedzi nie wierzą w to, co się wydarzyło. Dwa dni wystarczyło, aby nieruchomość warta ponad dwa miliony funtów zmieniła właściciela.

Dlaczego nieruchomość została sprzedana? Kto stoi za tą transakcją? Jakie były okoliczności tego oszustwa?

Louise Candlish to autorka, która nie przestaje mnie zadziwiać. Jej powieści to thrillery psychologiczne z gatunku domestic noir, w których warstwa obyczajowa została dość mocno rozbudowana. Każda jej historia jest inna, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę - są tak pogmatwane i niewiarygodne, że wydają się sennym koszmarem. Nie znajdziemy tu rozlewu krwi, wyeksponowanej przemocy, czy emocjonujących policyjnych pościgów. Mamy natomiast mroczne sekrety, niezwykle barwnych bohaterów, którym pod żadnym pozorem nie można ufać, misternie utkaną intrygę oraz wciągającą fabułę, która jest przerażająco prawdopodobna. Autorka jest mistrzynią nagłych zwrotów akcji, uwielbia zaskakiwać, wodzić czytelnika za nos i sprawiać, że jest on kompletnie zdezorientowany. Takie są książki Louise Candlish i taka jest również powieść "Na progu zła".

Autorka nakreśliła niezwykle wiarygodny portret rodziny, której życie to przede wszystkim pozory i tajemnice. Życie Fiony i Abrahama Lawsonów pełne jest problemów. Traumy, alkohol, zdrady, zatargi z prawem i strach, który obezwładnia, odbiera rozum i wyzwala najgorsze instynkty. Gdy uświadamiamy sobie, że nigdy nie mamy szansy poznać do końca drugiej, nawet najbliższej nam osoby ogarnia nas trwoga. Fakt obsesyjnej wręcz chęci posiadania, bogacenia się, budzi przerażenie tym bardziej, że niestety bardzo dobrze wpisuje się w dzisiejszy świat. Lekturze tej książki towarzyszy mnóstwo emocji. Zakończenie jest niebanalne, ciekawe i pobudza apetyt na więcej.

Powieść została ciekawie skonstruowana. Obecne wydarzenia przeplatają się z podcastem kryminalnym, w którym Fiona dzieli się swoją wersją wydarzeń, a także z relacją jej męża Brama zapisaną na dysku komputera. Moim zdaniem jest to doskonały sposób przedstawienia zdarzeń, bardzo adekwatny dla tego typu fabuły. Wydarzenia poznajemy z różnej perspektywy, co daje czytelnikowi możliwość obiektywnej oceny sytuacji.

Dziwią mnie trochę tak rozbieżne opinie czytelników. Ja jestem naprawdę pod wrażeniem. Uwielbiam pióro autorki i z niecierpliwością czekam na kolejną książkę. Myślę, że miłośnicy thrillerów psychologicznych odnajdą w tej powieści wszystko to, co cenią sobie w tego rodzaju historiach. Moim zdaniem nagroda British Book Awards przyznana tej opowieści w 2019 roku jest w pełni zasłużona.

CZUWANIE PRZY GNIEŹDZIE

Zasłużona nagroda British Book Awards 2019.
Historia dobrze wymyślona. Tak się konstruuje scenariusze.
Thriller rzeczywiście psychologiczny. Dostajemy więcej niż samą historię.

Zasłużona nagroda British Book Awards 2019.
Historia dobrze wymyślona. Tak się konstruuje scenariusze.
Thriller rzeczywiście psychologiczny. Dostajemy więcej niż samą historię.

Fiona wraca po urlopie do swojego pięknego domu. Już od bramy widzi, że ktoś wnosi meble. Wygląda to tak jakby ktoś się wprowadzał. Posiadłość została sprzedana. Szanowny były mąż Abraham zniknął a ona została sama z dwoma synami bez dachu nad głową. Jak do tego doszło?
⬇️
Dawno się tak nie wynudziłam czytając książkę. Historie dwojga dorosłych ludzi opowiadane z perspektywy przeszłości i teraźniejszości są tak długie i nudne, że opadają powieki. Zawierają tyle żalu i naiwności, że aż mdli. Bohaterowie dzięki swoim decyzjom zapetlają się w coraz to gorsze bagno. Są płytcy i nieciekawi. Poziom ich głupoty jest aż irytujący. Przez dziewięćdziesiąt procent nie dzieje się zupełnie nic. ⬇️
Zakończenie odbywa się na ostatnich 50 stronach. Jest ciekawe i niebanalne. Fajnie rozwinięte i bezsporne. Nie zapamiętam go jednak na długo gdyż nie było tu żadnego morału. Ot taka książka do przeczytania z nudów😁

⬇️

Nuda, nuda, nuda...... mam jakiegoś pecha do książek ostatnio:-( Pomysł fajny, zakonczenie daje do myślenia ale cala reszta beznadzieja..... juz nie mówiąc o głównej bohaterce, która jest tak wk........ąca ze juz bardziej się nie da.... Mały plus za postać Brama dzięki któremu ksiazka nabara chociaż trochę koloru..

Próbowałam, męczyłam i męczyłam ale przegrałam. Tej książki nie da się doczytać do końca, ponieważ jest tak nudna. Być może końcówka by coś zmieniła, ale dotarcie do niej to dla mnie męka, jest za dużo dobrych książek, żeby marnować czas na taką mdłą fabułę.

Co bys zrobil,gdybys wrocil do swojeo domu i okazuje sie ze to juz nie jest twoj dom...ze mieszka w nim inna rodzina...temat ksiazki bardzo ciekawy...aby nie zdradzac tresci powiem tylko ,ze za nic nie chcialabym sie znalezc w takiej sytuacji...

W tej historii najbardziej przeraża mnie jej prawdziwość. To mogłoby się zdarzyć naprawdę. To też pokazuje, jak bardzo człowiek się może mylić - trudno powiedzieć, że się kogoś zna. Bo nigdy tak naprawdę nie znamy osoby obok siebie.

• Przeczytane w 2020