The Volunteer

Penguin Books
2020-01-23
2020-01-23
Inne

Byłem ciekaw tej historii z perspektywy osoby z zagranicy.
Świetnie zarysowane tło historyczne, sama historia bardzo wciągająca. Momentami miałem wrażenie uczestniczenia w filmie 'Wielka Ucieczka' z 1963, który polecam każdemu kogo zainteresowała historia przedstawiona w 'Ochotniku'.
Książkę czytałem po angielsku ze słownikiem na kolanach, ale myślę że sięgnę jeszcze po polskie tłumaczenie.
Jako że historia uczy nas, że nic nas nie uczy, nie pozostaje nic innego jak dać 10/10 na rozpoczęcia 2024.

Byłem ciekaw tej historii z perspektywy osoby z zagranicy.

Jak dla mnie odbrązowienie Pileckiego. Jest w tej książce z krwi i kości ze swoimi wadami. Biografia dobra ale coś mi w niej zabrakło.

Świetnie napisana książka! Każdy Polak powinien mieć ją obowiązkowo na półce!

Świetnie napisana książka! Każdy Polak powinien mieć ją obowiązkowo na półce!

Świetna historia.

Świetna historia.

Ta książka powinna być lekturą obowiązkową w szkole dzisiaj zalewają nas publikacje o tematyce obozowej niestety nie zawsze zgodne z prawdą tutaj mamy do czynienia z prawdziwą historią i prawdziwym Bohaterem. Każdy powinien wiedzieć kim był Pilecki i czego dokonał tego powinno uczyć na lekcjach historii. Książka jest świadectwem honoru i bohaterstwa i niestety hańby tych którzy osądzili Rotmistrza. Warta przeczytania choć miejscami trudna opisy obozowej rzeczywistości zapadają w pamięć na długo. Serdecznie polecam.

To jest taki kawał historii że głowa mała. Przekrój przez czasy przed II wojną, w trakcie i po. To nie jest książka tylko o pobycie w obozie, ale również o tym co się działo w kraju i za granicą, o nastrojach politycznych w tamtym okresie, gierkach ,,rządzących'' itp.
Przeczytałam sporo książek których akcja rozgrywa się w latach '40 , ale z tej dowiedziałam się rzeczy o których nigdy nie słyszałam. Napisana malutkim drukiem a mimo to czyta się ją bardzo sprawnie. W środku jest też sporo materiałów dodatkowych i zdjęć. Autor musiał poświęcić dużo czasu na research i zrobił to wyśmienicie.

Prawdziwą historię tajnej misji Witolda Pileckiego trzeba znać!
Jest to jednak tak smutna historia, że serce pęka ....

Co prawda autor zwraca uwagę nam czytelnikom, że jednak Panu Witoldowi Pileckiemu udało się spełnić misję i że jego postawa prawego człowieka, przekonującego, że nawet w obozie koncentracyjnym trzeba być wartościowym człowiekiem, była niezłomna i budująca dla innych, to jednak sposób w jaki zostało odebrane mu życie, po poświęceniu całego swojego życia ojczyźnie i to że nie dane mu było cieszyć się z powrotu do swojej rodziny ....łamie serce. ...

" Oświęcim-to była igraszka" - powiedział Witold. "Czuję się już bardzo zmęczony i chcę szybkiego zakończenia.

Prawdziwą historię tajnej misji Witolda Pileckiego trzeba znać!
Jest to jednak tak smutna historia, że serce pęka ....

Trudne czasy potrzebują mieć swoich bohaterów i na takie miano bohatera zasługiwał Witold Pilecki. Odwaga, honor, niezłomność, poświęcenie…można szukać i wymieniać wiele przymiotów charakteryzujących postawę tego człowieka. Zapoznać się z jego historią powinien każdy a docenić dorobek należy.
Co do książki ? Inspirująca ! Kawał dobrego pisarstwa. Historia, biografia, literatura faktu w jednym dziele oraz mnóstwo emocji towarzyszących czytaniu.

Co do książki ? Inspirująca ! Kawał dobrego pisarstwa. Historia, biografia,...

NIEZŁOMNY ! Niesamowity człowiek, który poświęcił wszystko w imię ojczyzny. Książka obowiązkowa dla każdego !

W czasie wysypu książek ".......... z Auschwitz" - czasem wręcz szkodliwych - mamy historię, która nie manipuluje tamtymi realiami ani naszymi emocjami.
Autor prowadzi osobistą historię Witolda przez równoległe tło wydarzeń w okupowanej Polsce i walczącej (no, różnie to bywało) Europie, co daje dużo większe zrozumienie tamtych wydarzeń.
Pełno w niej emocji, bo sam Witold to człowiek z krwi i kości, bo jest tu jako mąż i ojciec, żołnierz i patriota, i człowiek wierzący.
Piękna i trudna historia!

Pełno w niej emocji, bo sam Witold...

• Biografie
  • Historia Polski

Jack Fairweather Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego Zobacz więcej