Pamiętniki Tatusia Muminka

Tove Jansson Cykl: Muminki (tom 4) literatura dziecięca 224 str.
Muminpappans memoarer

literatura dziecięca
Muminki Włóczykij Ryjek mała Mi

Kup książkę

*NOTATKA PRYWATNA*
Ubawiłam się,zarówno z tonu Tatusia Muminka jak i z przygód jego i jego przyjaciół. Najlepsze momenty-pierwsze spotkanie Ciotki Paszczaka z Gryzilepkami i pojawienie się Mamusi Mumnika:D

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejny tom Muminków za mną. Pamiętniki Tatusia Muminka - Narcyza.
Ale dla starszej, dużo starszej młodzieży, czyli dla mnie pojawiło się kilka pięknych myśli. Jak choćby ta, że strasznie ważne postacie w obliczu potęgi przyrody stają strasznie małe.
"Sztormy? Ach, ich sens polega pewnie na tym, że po nich jest wschód słońca."
"Po co tyle murów? Żeby kogoś zamykać w...

Ulubiona książka dzieciństwa i lat młodzieńczych. Ona mnie ukształtowała. Nie wiem czy to dobrze. Bo kiedy tak się zastanowić:
Fredrikson: - Hej Muminku! mam fantastyczny pomysł jak ruszyć naszą łódź, którą wybudowaliśmy inteligentnie w środku lasu.
- Ach tak?
- Tak! W imię zrealizowania naszego celu zatopimy cały las, hurrraa!
- Ach milordzie doskonały pomysł!
Po czym...

Jestem wielką fanką Muminków od zawsze, ale ten tom wybitnie mnie znudził. Może to przesyt historii o Muminkach, może jednak w tej książce ważniejszy jest klimat niż fabuła. Niby są jakieś przygody, ale niewiele z nich wynika, żaden wątek nie jest pogłębiony, a każdy problem rozwiązuje się właściwie sam.
Tylko dla prawdziwych fanów.

Kolejna piękna i jakże prawdziwa historia życiowa. Ta jest dla troszkę starszych dzieci, a to z powodu trudnego języka i monologów wewnętrznych Tatusia Muminka.
Chciałabym kiedyś wrócić do tej części, by w pełni nacieszyć się jej mądrością i humorem, bo profesjonalne czytanie dla młodego słuchacza za bardzo mnie rozpraszało :)

Na półkach: , , , , , , , , ,

Kolejne spotkanie z Muminkami. Tym razem Tatuś Muminka wspomina swoją burzliwą młodość oraz spotkanie z Fredriksonem, Jokiem (ojcem Włóczykija), Wiercipiętkiem (ojcem Ryjka) i Mamą Muminka. Poznajemy także matki Włóczykija i Ryjka, Mimblę i Grokę, oraz dwie córki tej pierwszej, w tym Małą Mi.

Tatuś Muminka zdecydowanie koloryzuje pewne fakty, a inne pomija. Pozostaje moim...

Jak dotąd, najsłabsza część. Niewiele się dzieje, Tatuś Muminka to nadęty i nudny buc...
Przyda mi się trochę odpoczynku przed kolejnymi tomami.

Jak dotąd najlepsza część Muminków. Wspaniała, niedoceniona historia. Mnóstwo mrugnięć okiem do dorosłego czytelnika, mnóstwo głębokich prawd życiowych włożonych w usta Włoczykija, Fredriksona, a nawet olbrzyma Edwarda. I cudowna kreacja Ciotki Paszczaka jako antyteza dobrego wychowawcy. Powieść podróżnicza dla każdego, kto ma dystans do świata :D

Jedyna jak dotąd książka o muminkach, która znudziła i dzieci i mnie. Polecam inne z tej serii, ale ta wypada średnio.

Mój ulubiony tom Muminków - i ulubiona postać - mało znany Jok. Bardzo lubię ten abstrakcyjny rodzaj poczucia humoru. Mam też taką muminkową zabawę: staram się na obrazkach znaleźć podpis autorki - zawsze gdzieś jest!

1 739
  • Dzieciństwo